126. 1. Header 1200x423 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

لاک‌پشت‌های نینجا (Teenage Mutant Ninja Turtles)، که اسم دقیق آن می‌شود «لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته‌ی نوجوان»، یکی از ستون‌های اصلی فرهنگ عامه است و از بدو تولدش در سال ۱۹۸۴ تاکنون به یک پدیده‌ی فرهنگی و اسمی آشنا در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. این مجموعه – که کوین ایستمن (Kevin Eastman) و پیتر لیرد (Peter Laird) آن را خلق کرده‌اند – درباره‌ی چهار لاک‌پشت انسان‌نما به نام لئوناردو (Leonardo)، مایکل‌انجلو (Michaelangelo)، دوناتلو (Donatello) و رافائل (Rafael) است که در انجام فن رزمی نینجوتسو (Ninjutsu) مهارت دارند و از شهر نیویورک در برابر شرورهای بدجنس و جورواجور (از نینجاها گرفته تا موجودات فضایی) محافظت می‌کنند. داستان‌های مجموعه از لحاظ سبک‌وسیاق ترکیبی از طنز و اکشن هستند و درون‌مایه‌ی «رفاقت» در آن‌ها نقش پررنگی دارد.

در طی سال‌ها، «لاک‌پشت‌های نینجا» در قالب رسانه‌های مختلف همچون کمیک‌بوک، سریال‌های انیمیشنی و لایو اکشن، فیلم‌های بلاک‌باستر، بازی‌های ویدیویی و اسباب‌بازی‌ها و اکشن‌فیگورهای جورواجور خود را در دل کودکان و نوجوانان جا کرده‌اند. «لاک‌پشت‌های نینجا»، به‌لطف میراثی که اکنون چند دهه قدمت دارد، همچنان برای طرفداران در سرتاسر دنیا جذابیت دارند، اثری به‌یادماندنی روی قلب و ذهن کوچک و جوان به جا گذاشته‌اند و به نمادهایی محبوب و به‌یادماندنی در فرهنگ عامه تبدیل شده‌اند.

کمیک‌های لاک‌پشت‌های نینجا

2. tmnt - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

«لاک‌پشت‌های نینجا» برای نخستین بار در می ۱۹۸۴ در کمیک‌هایی به همین نام پدیدار شدند که ناشرشان میراژ استودیوز (Mirage Studios) و خالق‌شان کوین ایستمن و پیتر لیرد بود. داستان درباره‌ی ۴ لاک‌پشت به نام لئوناردو، مایکل‌انجلو، دوناتلو و رافائل بود که بر حسب اتفاق در معرض عنصری جهش‌زا و مرموز قرار می‌گیرند و به لاک‌پشت‌های انسان‌نما با خصایص انسانی تبدیل می‌شوند. موشی جهش‌یافته به نام اسپلینتر (Splinter)، با نام سابق هاماتو یوشی (Hamato Yoshi)، در نقش استادی دانا و ماهر، لاک‌پشت‌ها را پرورش می‌دهد و آن‌ها زیرنظر استادشان راه‌ورسم نینجوتسو را یاد می‌گیرند و هرکدام نقابی رنگ‌دار (که در ابتدا برای همه قرمز بود) به چهره می‌زنند و کار با اسلحه‌ی سرد مخصوص به خود را یاد می‌گیرند.

کمیک‌های میراژ استودیوز محبوبیت زیادی کسب و طرفدارانی کم، ولی متعصب پیدا کردند. کمیک‌ها به‌خاطر قصه‌گویی دینامیک، توسعه‌ی شخصیت و سبک هنری نوآورانه مورد تحسین قرار گرفتند. موفقیت کمیک راه را برای اقتباس‌های بسیاری از کمیک باز کرد، اقتباس‌هایی در قالب سریال تلویزیونی، فیلم‌ها، بازی‌های ویدیویی و اسباب‌بازی‌ها و اکشن‌فیگورهای مختلف. در طی سال‌ها، ناشران و تیم‌های خلاق مختلف، اقتباس‌ها، بازگویی‌ها و ریبوت‌های مختلفی از «لاک‌پشت‌های نینجا» انجام داده‌اند.

در عرصه‌ی کمیک، ناشران زیر «لاک‌پشت‌های نینجا» را اقتباس کرده‌اند:

 • استودیوی میراژ (Mirage Studios) (۱۹۸۴ تا ۲۰۱۴)
 • ایمج کامیکس (Image Comics) (۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹)
 • آرچی کامیکس (Archie Comics) (۱۹۸۸ تا ۱۹۹۵)
 • دریم‌ویو پروداکشن (Dreamwave Production) (۲۰۰۳)
 • آی‌دی‌دابلیو پابلیشینگ (IDW Publishing) (۲۰۱۱ تا حال)

در کنار کمیک‌ها، «لاک‌پشت‌های نینجا» چند بار هم در قالب مانگا اقتباس شده‌اند:

 • لاک‌پشت‌های جهش‌یافته (Mutant Turtles)
 • سوپر ترتلز (Super Turtles)
 • میوتنت ترتلز گایدن (Mutant Turtles Gaiden)
 • لاک‌پشت‌های جهش‌یافته ۳ (Mutant Turtles III)
 • لاک‌پشت‌های جهش‌یافته ۹۵ (Mutant Turtles ’۹۵)
 • لاک‌پشت‌های جهش‌یافته ۹۶ (Mutant Turtles ’۹۶)

سریال‌های تلویزیونی لاک‌پشت‌های نینجا

۱- لاک‌پشت‌های نینجا (۱۹۸۷)

Teenage Mutant Ninja Turtles - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان‌های اصلی: یوشیکاتسو کاسای (Yoshikatsu Kasai)، بیل وولف (Bill Wolf)، فرد وولف (Fred Wolf)، تونی لاو (Tony Love)
 • سال انتشار: ۱۴ دسامبر ۱۹۸۷
 • تعداد فصل‌ها: ۱۰

سریال کارتونی «لاک‌پشت‌های نینجا» در سال ۱۹۸۷ داستان خاستگاه متفاوتی برای لاک‌پشت‌های نینجا تعریف کرد و احتمالاً هدف از این کار این بود که سریال در مقایسه با کمیک خانواده‌پسندتر شود. در این سریال، برخلاف کمیک‌های استودیوی میراژ، اسپلینتر با عنوان هاماتو یوشی، استاد نینجا که سابقاً انسان بوده، به تصویر کشیده شده است. در این نسحه از داستان، اروکو ساکی (Oroku Saki)، عضوی از طایفه‌ی ردپا (Foot Clan)، به یوشی خیانت و برای او پاپوش درست می‌کند تا طوری به نظر برسد که انگار او قصد جان سنسی شریف طایفه را کرده است. به‌خاطر همین، یوشی تبعید می‌شود و در فاضلاب شهر نیویورک پناه می‌گیرد. در آنجا گذر او به چهار لاک‌پشت می‌افتد و در مقام استادشان، اسپلینتر، آن‌ها را زیر بال و پر خود می‌گیرد.

خارج از دنیای کمیک، لاک‌پشت‌های نینجا برای اولین بار در این سریال انقلابی پدیدار شدند و از همین سریال به جریان اصلی راه پیدا کردند و به‌خاطر همین از آن‌ها یک عالمه اکشن‌فیگور، اسباب‌بازی و غلات صبحانه (که روی پاکتش عکس لاک‌پشت‌های نینجا درج شده بود) ساخته شد. در سال ۱۹۹۰، نفوذ فرهنگی سریال به اوج خود رسید و بیش از ۱۲۵ ایستگاه تلویزیونی آن را پخش می‌کردند. به‌خاطر همین است که سریال کارتونی «لاک‌پشت‌های نینجا» به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین سریال‌های کارتونی تاریخ تلویزیون شناخته می‌شود.

۲- لاک‌پشت‌های جهش‌یافته: افسانه‌ی سوپرمن (Mutant Turtles: Superman Legend)

teenage mutant ninja turtles superman - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: شونجی اوگا (Sunji Oga)
 • تاریخ انتشار: ۲۱ می ۱۹۹۶
 • تعداد اپیزودها: ۲

«لاک‌پشت‌های جهش‌یافته: افسانه‌ی سوپرمن» یک انیمیشن ویدیویی اوریجینال درباره‌ی «لاک‌پشت‌های نینجا» بود که کلاً ۲ اپیزود داشت. این انیمیشن در ابتدا در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و هدف از انتشار آن تبلیغ اسباب‌بازی‌های خط تولید SuperMutants و Metal Mutants بود. در این انیمیشن، لاک‌پشت‌ها سنگ‌های جهش‌یافتگی (Mutastones) از پری‌ای با نام کریس مو (Crys Mu) دریافت می‌کنند که به آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به ابر لاک‌پشت‌ها را در فواصل زمانی سه‌دقیقه‌ای می‌دهد. در طرف مقابل آن‌ها شردر (Shredder) پلید و نوچه‌هایش بیباپ (Bebop) و راک‌استدی (Rocksteady) به سنگ‌های جهش‌یافتگی تاریک (Dark Mutastones) دست پیدا می‌کنند و به‌ترتیب به شردر شیطانی (Devil Shredder)، بیباپ ابرجهش‌یافته (Supermutant Bebop) و راک‌استدی ابرجهش‌یافته (Supermutant Rocksteady) تبدیل می‌شوند. با این حال، لاک‌پشت‌ها یک برگ برنده دارند: آن هم این است که می‌توانند به هم ملحق و به فرم نهایی خود یعنی قدیس لاک‌پشت (Turtle Saint) تبدیل شوند. تلویزیون توکیو برای تبلیغ اسباب‌بازی‌های لاک‌پشت‌های نینجای تولید شده در ژاپن – تولیدشده در شرکت تاکارا تومی (Takara Tomy) – ساخت انیمیشن را بر عهده گرفت.

۳- لاک‌پشت‌های نینجا: جهش‌یافتگی بعدی (Ninja Turtles: The Next Mutation)

5. tmnt 1 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • سازنده: دن کلارک (Dan Clark)
 • تاریخ انتشار: ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۷
 • فصل‌ها: ۱

«لاک‌پشت‌های نینجا: جهش‌یافتگی بعدی» نخستین و تا به امروز تنها سریال لایو اکشن «لاک‌پشت‌های نینجا» است. در این سریال، لاک‌پشت‌ها در جریان جنگ ادامه‌دارشان با طایفه‌ی ردپا، متحدی جدید و بسیار باارزش به نام ونوس د مایلو (Venus de Milo) پیدا می‌کنند. ونوس که از مهارت‌های منحصربفرد و قابلیت‌های تاکتیکی بهره‌مند است، نقشی حیاتی را در تلاش‌های لاک‌پشت‌ها برای شکست دادن دشمنان‌شان ایفا می‌کند و در نهایت به آن‌ها کمک می‌کند تا شردر را شکست دهند و طایفه‌ی ردپا را از هم فرو بپاشانند. ونوس، به‌عنوان زنی که از هنرهای رزمی نینجاها آگاه است، هر از گاهی با سبکی شبیه به کونگ‌فو مبارزه می‌کند، سبکی که او را از لاک‌پشت‌های دیگر متمایز و او را به شخصیتی جذاب در مجموعه تبدیل می‌کند.

در این سریال تهدید جدیدی به نام ردیف‌شدگان (The Rank)، به سرکردگی ارباب اژدها (Dragon Lord) نیز پدیدار می‌شود. ردیف‌شدگان در اصل ارتشی هستند که از آینه‌ای جادویی فرار کرده و قصد فتح کردن زمین را دارند. همچنان که لاک‌پشت‌ها سعی دارند در برابر آن‌ها ایستادگی کنند، ونوس نیز به آن‌ها ملحق می‌شود و مهارت خود را به کار می‌گیرد تا نقشه‌ی پلید ردیف‌شدگان را نقش بر آب و تعادل دنیا را حفظ کند. در طول این سفر مشترک، ونوس بخشی جدانشدنی از گروه لاک‌پشت‌ها باقی می‌ماند و به نمادی از روح قهرمان‌پروری، اتحاد و ثابت‌قدم بودن تبدیل می‌شود. همچنین در سریال شاهد کراس‌اوری با «مایتی مورفین پاور رنجرها» (Mighty Morphin Power Rangers) نیز هستیم.

۴- لاک‌پشت‌های نینجا (۲۰۰۳)

tmnt 2003 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • سازنده: لوید گولدفاین (Lloyd Goldfine)
 • تاریخ انتشار: ۸ فوریه‌ی ۲۰۰۳
 • تعداد فصل‌ها: ۷

سریال کارتونی «لاک‌پشت‌های نینجا» در سال ۲۰۰۳ که عمدتاً در شهر نیویورک واقع شده، به‌نوعی اولین ریبوت از این مجوعه‌ی نمادین بود. سریال سال ۲۰۰۳ مسیر متفاوتی را نسبت به سریال سال ۱۹۸۷ در پیش گرفت؛ در این سریال، شخصیت‌پردازی لاک‌پشت‌ها شباهت بیشتری به شخصیت‌شان در کمیک‌های اصلی میراژ دارد و بنابراین هر لاک‌پشت از شخصیت پیچیده‌تر و متمایمزی برخوردار است. همچنین سریال تاکید بیشتری روی پیوند خانوادگی بین ۴ لاک‌پشت دارد، لحن آن تاریک‌تر و جدی‌تر است و تمرکز بیشتری روی عناصر درام و اکشن پرتنش دارد.

این سریال به‌شکلی موفقیت‌آمیز لحن کمیک اصلی را منتقل کرد و به‌شکلی مناسب به درون‌مایه‌هایی چون پیوند خانوادگی پرداخت و در عین این‌که همچنان برای مخاطبان کم‌سن‌وسال مناسب بود، خط روایی پخته‌تر و بالغانه‌تری را دنبال کرد. بسیاری از خط‌های داستانی سریال مستقیماً از خود کمیک‌ها برگرفته شده‌اند و در ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز لاک‌پشت‌ها در آن‌ها ترکیبی از عناصر فانتزی و علمی‌تخیلی به کار رفته است. از دشمنان اصلی لاک‌پشت‌ها در سریال می‌توان به طایفه‌ی بدنام ردپا، به سرکردگی شردر، و گروه مخوف اژدهایان بنفش (Purple Dragons)، به سرکردگی هان (Hun) و بکستر استاک‌من (Baxter Stockman)،‌ دانشمند دیوانه اشاره کرد. در فصل‌های بعدی، لاک‌پشت‌ها در مقابل مامور جان بیشپ (John Bishop) از نیروی محافظت از زمین (Earth Protection Force) قرار می‌گیرند.

۵- لاک‌پشت‌های نینجا (۲۰۱۲)

7. 1977e7f6 4a04 427f 8504 f6888c8d1f7e Cropped - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • سازندگان: سیرو نیلی (Ciro Nieli)، جاشوا استرنین (Joshua Sternin)، جی. آر. ونتیمیلیا (J.R. Ventimillia)
 • سال انتشار: ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲
 • تعداد فصل‌ها: ۵

سریال کارتونی «لاک‌پشت‌های نینجا» در سال ۲۰۱۲ در زادروز ۱۵ سالگی لاک‌پشت‌ها شروع می‌شود؛ ۱۵ ساله شدن این میل را در آن‌ها ایجاد می‌کند تا دنیای روی سطح را اکتشاف کنند و مهارت‌های نینجایی‌شان را به عرصه‌ی نمایش بگذارند. استاد اسپلینتر هم با اکراه این پیشنهاد را قبول می‌کند. با این حال،‌ مدتی کوتاه پس از آمدن روی سطح، آن‌ها با چشمان خود می‌بینند که گروهی از موجودات روبات‌مانند به نام کرنگ‌ها (The Kraang) دختری را گروگان گرفته‌اند. از قضا کرنگ‌ها همان ماده‌ی جهش‌زایی را که آن‌ها را به لاک‌پشت‌های نینجا تبدل کرد حمل می‌کنند. این ارتباط توجه آن‌ها را جلب می‌کند، برای همین برای پی بردن به حقیقت ماجرا، به‌عنوان یک تیم شروع به تمرین با یکدیگر می‌کنند و در جریان این تمرین لئوناردو به رهبر گروه تبدیل می‌شود. لاک‌پشت‌ها به دژ دشمن حمله می‌کنند و دختری به نام آپریل (April) را نجات می‌دهند، ولی پدر آپریل همچنان در بند باقی می‌ماند.

این درگیری باعث ایجاد جنگی بین طایفه‌ی ردپا و هاماتو (Hamato) می‌شود و یک قوس داستانی طولانی به نام قوس اسطوره (Myth Arc) را آغاز می‌کند که درباره‌ی نقشه‌ی پلید کرنگ‌ها برای تسخیر کره‌ی زمین و بشریت است. همچنان که آن‌ها سعی می‌کنند این معما را حل کنند، تغییراتی در دینامیک روابط بین خودشان نیز اتفاق می‌افتد. مثلاً تکه‌کلام مایکل‌آنجلو به جای «کاوابانگا» (Cowabunga) به «بویاکاشا» (Booyakasha) تغییر می‌کند و رافائل نیز سرپرستی یک لاک‌پشت غیرجهش‌یافته به نام اسپایک را بر عهده می‌گیرد. لحن این سریال به‌نوعی ترکیبی از سریال دهه‌ی ۸۰ و سریال سال ۲۰۰۳ است و از این نظر برداشتی کامل و همه‌جانبه از لاک‌پشت‌های قهرمان است.

۶- خیزش لاک‌پشت‌های نینجا (Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles)

Rise of TMNT TV Show - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • سازندگان: اندی سوریانو (Andy Suriano) و انت وارد (Ant Ward)
 • تاریخ انتشار: ۲۰ جولای ۲۰۱۸
 • تعداد فصل‌ها: ۲

«خیزش لاک‌پشت‌های نینجا» چهارمین سریال انیمیشنی در مجموعه‌ی «لاک‌پشت‌های نینجا» است. این سریال که در اعماق فاضلاب نیویورک واقع شده، درباره‌ی چهار برادر لاک‌پشتِ جهش‌یافته با نام‌های رافائل، دوناتلو، لئوناردو و مایکل‌انجلو است که با نام مستعار «سگ‌های دیوانه» (Mad Dogs) فعالیت می‌کنند. آن‌ها که تازه وارد دوره‌ی نوجوانی شده‌اند، درگیر ماجراهایی هیجان‌انگیز و نوآورانه می‌شوند، قدرت‌های نینجایی رازآلود خود را به عرصه‌ی نمایش می‌گذارند و همگام با اتخاذ ویژگی‌های قهرمانانه، اهمیت کار گروهی را یاد می‌گیرند. این برادران با جنب‌وجوش در دنیای مدرن و کشف قلمروهای مخفی، دچار تغییر و تحولاتی عمیق می‌شوند و همچنان که شهری مخفی در زیر نیویورک را اکتشاف می‌کنند، ظاهر، اسلحه‌ها و قدرت‌های تازه پیدا می‌کنند.

آن‌ها در طول ماجراجویی‌هایشان با دشمنان زیادی روبرو می‌شوند: من‌جمله بارون درکسوم (Baron Draxum)، کیمیاگر پلید، و طایفه‌ی بدنام ردپا. همچنین لاک‌پشت‌ها رازی شوکه‌کننده را درباره‌ی استادشان اسپلینتر کشف می‌کنند که زمانی لو جیتسو (Lou Jitsu) نام داشت و یکی از متخصصان حرفه‌ای هنرهای رزمی و ستاره‌ی سینما بود. لاک‌پشت‌ها و دوستشان آپریل اونیل (April O’Neil)، در تلاش برای ایمن‌سازی شهرشان، باید قطعاتی از یک زره‌ی باستانی تاریک را جمع‌آوری کنند و به طایفه‌ی ردپا و دراکسوم اجازه ندهند شردر، شیطان بدطینت را احیا کنند، شیطانی که زمانی اجداد اسپلینتر او را تبعید کرده بودند. «خیزش لاک‌پشت‌های نینجا» برداشتی تازه و اکشن‌محور از  این شخصیت‌های محبوب است و مخاطبان را درگیر ماجراجویی‌ای سرشار از اکتشاف، قهرمان‌پروری و عشق‌ورزی به پیتزا می‌کند.

۷- حکایت‌هایی از لاک‌پشت‌های نینجا (Tales of the Teenage Mutant Ninja Turtles)

9. teenage mutant ninja turtles mutant mayhem social feature - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • شرکت سازنده: پوینت گری
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۴
 • تعداد فصل‌ها: ۲

در جولای ۲۰۲۳، طبق گزارش‌های منتشرشده ساخت سریالی با عنوان «حکایت‌هایی از لاک‌پشت‌های نینجا» تایید شد. «حکایت‌ها» که هنوز منتشر نشده، قرار است یک اسپین‌آف کارتونی دوبعدی باشد که از فیلم «لاک‌پشت‌های نینجا: هرج‌ومرج جهش‌یافتگان» (Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem) الهام گرفته شده است. طرفداران می‌توانند انتظار دو فصل ماجراجویانه و پر زد و خورد با محوریت لاک‌پشت‌های نینجا را داشته باشند. این سریال قرار است به‌طور اختصاصی برای شبکه‌ی استریم پارامونت پلاس منتشر شود.

فیلم‌های لاک‌پشت‌های نینجا

۱- لاک‌پشت‌های نینجا (۱۹۹۰)

10. teenagemutantninjaturtles - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: استیو بارون (Steve Barron)
 • تاریخ انتشار: ۳۰ مارس ۱۹۹۰
 • مدت زمان: ۹۳ دقیقه

آیا آماده‌ی سفر به گذشته، به سال طلایی ۱۹۹۰ هستید؟ در این سال فیلم هیجان‌انگیز «لاک‌پشت‌های نینجا» برای اولین بار روی پرده‌ی نقره‌ای نمایش داده شد و با داستان جذابش مخاطبان را در خود غرق کرد. این فیلم اکشن به خاستگاه اسپلینتر و لاک‌پشت‌ها می‌پردازد و آشنایی سرنوشت‌ساز آن‌ها با آپریل اونیل و کیسی جونز را به تصویر می‌کشد. پس از به راه افتادن موج سنگینی از جرم و جنایت از جانب طایفه‌ی ردپا، شهر نیویورک نیازمند رهایی از شر آن‌ها می‌شود. اینجاست که سر و کله‌ی چهار لاک‌پشت جهش‌یافته‌ پیدا می‌شود: لئوناردو، مایکل‌انجلو، دوناتلو و رافائل. آن‌ها وارد معرکه می‌شوند و قسم می‌خورند که از نیویورک محافظت کنند. آن‌ها به رهبری اسپلینتر، موش جهش‌یافته‌ی دانا، با دوستان جدید خود، یعنی آپریل اونیل و کیسی جونز اتحادی برقرار می‌کنند و همه‌یشان در کنار هم، با استفاده از مهارت منحصربفردشان، در صدد رویارویی با شردر قدرتمند برمی‌آیند.

این فیلم با وفاداری کامل لحن و حال‌وهوای تاریک کمیک‌های اصلی را انتقال می‌دهد و به‌طور کلی اقتباسی جانانه از قوس داستانی کمیک‌ها درباره‌ی شکست نهایی شردر است. این فیلم که از سریال محبوب سال ۱۹۸۷ الهام گرفته است، تعدادی از عناصر آن را به‌شکلی استادانه در این فیلم منتقل کرده است: مثل نقش آپریل به‌عنوان یک خبرنگار پیگیر و ماسک‌های متمایز و چندرنگی که لاک‌پشت‌ها به چهره می‌زنند. (در کمیک‌های اصلی همه‌ی لاک‌پشت‌ها چهار نقاب قرمز همرنگ به چهره می‌زدند).  فیلم دنیایی سرشار از قهرمان‌بازی‌های جسورانه، رفاقت و اکشن پرزد و خورد را به تصویر می‌کشد. این فیلم جایگاهی ویژه در قلب طرفداران دارد و برای همین به سمبلی جاودانه از روحیه‌ی تسخیرناپذیر لاک‌پشت‌ها تبدیل شده است.

۲- لاک‌‌پشت‌های نینجا ۲: راز اووز (The Secret of the Ooze)

11. MV5BMTM2MTU3NDE2Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwODk0MTY0NA@@. V1 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: مایکل پرسمن (Michael Pressman)
 • تاریخ انتشار: ۲۲ مارس ۱۹۹۱
 • مدت زمان: ۸۸ دقیقه

«لاک‌پشت‌های نینجا ۲: راز اووز» یک دنباله‌ی هیجان‌انگیز برای «لاک‌پشت‌های نینجا» در سال ۱۹۹۰ است و همچنان درباره‌ی ماجراجویی‌های چهار لاک‌پشت و استاد دانایشان اسپلینتر است. این فیلم در پی حوادث فیلم قبلی اتفاق می‌افتد و در آن دوباره سر و کله‌ی شردر، شرور قدرتمند، پیدا می‌شود. او قصد دارد مقام رهبری طایفه‌ی ردپا را دوباره به دست بیاورد و از لاک‌پشت‌های قهرمان انتقام بگیرد. وقتی او به راز پشت جهش‌یافتگی لاک‌پشت‌ها پی می‌برد، به تهدیدی چند برابر بزرگ‌تر تبدیل می‌شود.

این فیلم نه‌تنها به خاستگاه اسپلینتر و لاک‌پشت‌ها می‌پردازد، بلکه دو دشمن قدرتمند جدید را هم به داستان معرفی می‌کند: توکا (Tokka) و رازار (Rahzar). برخلاف فیلم پیشین، در این فیلم لاک‌پشت‌ها سبک مبارزه‌ی جدیدی را دنبال می‌کنند و عمدتاً با مشت‌هایشان می‌جنگند. این تلاشی برای کاهش خشونت فیلم و مناسب‌سازی آن برای کودکان بود. به‌طور کلی در این فیلم ماجراجویی‌ها و مبارز‌ه‌های حماسی لاک‌پشت‌ها ادامه دارد و درون‌مایه‌های رایج مجموعه، یعنی اکشن، رفاقت و نوستالژی به قوت خود باقی‌اند.

۳- لاک‌پشت‌های نینجا ۳

12. 3Ws5ePyLJDLamVzWnkCM6kPBbgh - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: استوارت گیلارد (Stuart Gillard)
 • تاریخ انتشار: ۱۹ مارس ۱۹۹۳
 • مدت زمان: ۹۶ دقیقه

«لاک‌پشت‌های نینجا ۳» آخرین فیلم سه‌گانه‌ی اولیه‌ی «لاک‌پشت‌های نینجا» در سینماست. این بار لئوناردو، دوناتلو، مایکل‌انجلو و رافائل و استادشان اسپلینتر درگیر ماجراجویی فوق‌العاده‌ای می‌شوند که مرزهای زمان را درمی‌نوردد. در این فیلم یک عصای سلطنتی باستانی ژاپنی، لاک‌پشت‌ها و استادشان را به‌شکلی جادویی به ژاپن فئودال برمی‌گرداند و در آنجا آن‌ها با دنیایی روبرو می‌شوند که تفاوتی اساسی با دنیای خودشان دارد.

همچنان که آن‌ها سعی می‌کنند خود را با این دنیای جدید وفق دهند، با جنگجویانی شریف پیمان اتحادی غیرمنتظره می‌بندند و در این میان، با دشمنانی بی‌رحم مبارزه می‌کنند که می‌خواهند مسیر تاریخ را عوض کنند. این فیلم به‌شکلی استادانه، در بستر روایتی اکشن‌محور به خاستگاه اسپلینتر و لاک‌پشت‌ها می‌پردازد و بینشی عمیق‌تر نسبت به پیوند ناگسستنی آن‌ها فراهم می‌کند.

۴- تی‌ام‌ان‌تی (TMNT)

13. tmnt66 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: کوین مانرو (Kevin Munroe)
 • تاریخ انتشار: ۱۷ مارس ۲۰۰۷
 • مدت زمان: ۸۷ دقیقه

«تی‌ام‌ان‌تی» یک فیلم انیمیشنی جذاب است که ماجراجویی‌های «لاک‌پشت‌های نینجا» را ادامه می‌دهد. در این فیلم، پس از شکست دادن شردر، پیوند لاک‌پشت‌ها با هم ضعیف شده و هرکدام راه خود را از بقیه سوا کرده‌اند. لئوناردو درگیر سفری یک‌ساله به آمریکای مرکزی می‌شود و در آنجا تمرین‌هایی سخت را دنبال می‌کند. رافائل یک هویت مخفیانه با نام «نگهبان شب» (Nightwwatcher) برای خود دست‌وپا کرده و با استفاده از آن، در پناه تاریکی شب با جرم و جنایت مبارزه می‌کند. مایکل‌انجلو در لباس «کاوابانگا کارل» (Cowabunga Carl)، یک ماسکوت شاد مخصوص مهمانی، به جشن تولد بچه‌ها می‌رود و آن‌ها را سرگرم می‌کند. دوناتلو هم در حوزه‌ی پشتیبانی فنی مشغول به کار شده و از پشت تلفن دیگران را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

اسپلینتر، با وجود تفرقه‌ی در ظاهر ایجادشده بین اعضای خانواده‌اش، متوجه وجود نیرویی آزاردهنده در قلب نیویورک می‌شود. او از این طریق متوجه اتفاقات عجیبی که قرار است بیفتد می‌شود. او در صدد این برمی‌آید که پیوند قدیمی لاک‌پشت‌های دلبندش را دوباره احیا و از شهر در برابر این تهدید مرموز محافظت کند و در این مسیر متوجه می‌شود که پیوند بین اعضای خانواده‌اش عمیق‌تر از آن است که فاصله‌ی فیزیکی بتواند آن را ضعیف کند. این فیلم به‌نوعی دنباله‌ای نرم برای سه‌گانه‌ی اصلی است که در اوایل دهه‌ی ۹۰ منتشر شد. داستان فیلم درباره‌ی رشد، تغییر و قدرت بی‌چون‌وچرای خانواده است و به‌لطف روایت جذاب و شخصیت‌های دلچسبش دل شما را به دست می‌آورد و جایگاه خود را به‌عنوان یکی از آثار برجسته در مجموعه‌ی ماندگار «لاک‌پشت‌های نینجا» تثبیت می‌کند.

۵- لاک‌پشت‌ها برای همیشه (Turtles Forever)

18. turtles forever - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: روی بوردین (Roy Burdine)
 • تاریخ انتشار: ۲۱ نوامبر ۲۰۰۹
 • مدت زمان: ۹۰ دقیقه

«لاک‌پشت‌ها برای همیشه» به‌نوعی پایانی برای سریال سال ۲۰۰۳ است.  این فیلم – که مثل جهان سینمایی مارول با مفهوم مولتی‌ورس یا جهان‌های موازی سر و کار دارد – درباره‌ی اتحاد لاک‌پشت‌های نینجا با دگرگونی‌های دیگرشان در جهان‌های دیگر است. در این فیلم لاک‌پشت‌های نینجای ۱۹۸۰ با لاک‌پشت‌های نینجای ۲۰۰۳ متحد می‌شوند تا شردر و کرنگ را شکست دهند. این بار هدف‌شان نه فقط نجات نیویورک، بلکه کل مولتی‌ورس است. همچنین در این فیلم لاک‌پشت‌ها به زمین اصلی (Earth Prime) سفر می‌کنند، جایی که در آن لاک‌پشت‌های کمیک‌های اصلی میراژ ساکن‌اند. آن‌ها نیز به اتحادشان ملحق می‌شوند.

۶- لاک‌پشت‌های نینجا (۲۰۱۴)

14. 1 r7SCX5depB ccYQeTpUTWw - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: جاناتان لیبسمن (Jonathan Liebesman)
 • سال انتشار: ۲۹ جولای ۲۰۱۴
 • مدت زمان: ۱۰۱ دقیقه

«لاک‌پشت‌های نینجا» (۲۰۱۴) برداشتی تازه و مدرن از لاک‌پشت‌های نینجا است و یک ریبوت محسوب می‌شود. تهیه‌کننده‌ی فیلم مایکل بی (Michael Bay) بدنام است و مشخص است که قصد داشته موفقیت «تبدیل‌شوندگان» (Transformers) را تکرار کند، ولی این فیلم نتوانست به موفقیت «تبدیل شوندگان» دست پیدا کند و عمده‌ی طرفداران «لاک‌پشت‌های نینجا» هم دل خوشی از آن ندارند.

این فیلم که در نیویورک معاصر واقع شده، لئوناردو، دوناتلو، مایکل‌انجلو و رافائل را در حالتی به تصویر می‌کشد که سال‌ها در سایه‌های فاضلاب بزرگ شده‌اند و اکنون آماده‌اند تا با دنیا روبرو شوند. در کنار استاد دانایشان اسپلینتر، لاک‌پشت‌ها راهی ماجرایی پرخطر می‌شوند تا شهر خود را از چنگ طایفه‌ی پلید ردپا، به سرکردگی شردر مرموز، نجات دهند. با این حال طولی نمی‌کشد که آن‌ها درگیر توطئه‌ای می‌شوند که هدف آن، به آشوب کشیدن نیویورک است.

از فیلمی که نام مایکل بی را در هر مقامی یدک می‌کشد، حداقل می‌توان انتظار اکشن بی‌وقفه و جلوه‌های ویژه‌ی گزاف را داشت و «تی‌ام‌ان‌تی» در این زمینه شما را ناامید نمی‌کند. همچنین اتحاد لاک‌پشت‌ها با آپریل اونیل (با بازی مگان فاکس (Megan Fox)) و ورنون فنویک (Vernon Fenwick)، فیلمبردار مصمم او، تا حدی فیلم را به ریشه‌های لاک‌پشت‌های نینجا نزدیک می‌کند.

۷- لاک‌پشت‌های نینجا: بیرون از سایه‌ها (Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows)

tmntoutoftheshadows - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: دیو گرین (Dave Green)
 • تاریخ انتشار: ۲۲ می ۲۰۱۶
 • مدت زمان: ۱۱۲ دقیقه

«بیرون از سایه‌ها» دنباله‌ای مستقیم برای فیلم قبلی و باز هم یک «لاک‌پشت‌های نینجا»ی دیگر با اشانتیون سینمای مایکل بی است. در این فیلم لاک‌پشت‌ها درگیر مبارزه با دکتر بکستر استاکمن (Baxter Stockman)، دانشمند موسسه‌ی پژوهشی تکنو کیهانی (Techno Cosmic Research Institute یا TCRI) می‌شوند که با طایفه‌ی ردپا و شردر انتقام‌جو اتحاد برقرار کرده است. نقشه‌ی استاکمن این است که جهش‌یافته‌های مخصوص به خود را بسازد و حاصل تلاش او به خلق زوج معروف بیباپ و راک‌استدی منجر می‌شود. نیویورک در خطر حمله‌ای جدید قرار دارد و لاک‌پشت‌ها، به همراه متحدان انسانی وفادارشان یعنی آپریل اونیل و ورنون فنویک، باید دوباره با هم متحد شوند تا تهدید را خنثی کنند. این بار، آن‌ها از جانب مبارز زیرک، کیسی جونز (Casey Jones)، کمک دریافت می‌کنند.

لاک‌پشت‌ها و متحد جدیدشان، باید زورشان را روی هم بگذارند و تلاش کنند پیش از تمام شدن وقت، جلوی آخرالزمان احتمالی را بگیرند و شهر عزیزشان را از نابودی نهایی نجات دهند.

«بیرون از سایه‌ها» در گیشه عملکردی پایین‌تر از حد انتظار داشت و از منتقدان نیز واکنشی ولرم دریافت کرد. بنابراین با این‌که قرار بود برای آن یک دنباله ساخته شود، ساخت این دنباله لغو شد. با این حال، خبرهایی درباره‌ی ساخت یک ریبوت از این مجموعه، با تیم سابق مایکل بی و تهیه‌کننده‌های دیگر، شنیده می‌شود.

۸- بتمن در برابر لاک‌پشت‌های نینجا (Batman Vs. Teenage Mutant Ninja Turtles)

16. batmant vs leonardo tmnt - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: جیک کاستورنا (Jake Castorena)
 • تاریخ انتشار: ۳۱ مارس ۲۰۱۹
 • مدت زمان: ۸۷ دقیقه

همان‌طور که از اسم فیلم پیداست، این بار شاهد یک کراس‌اور حماسی بین لاک‌پشت‌های نینجا و بتمن هستم. در این فیلم، شردر و طایفه‌ی ردپا با راز الغول (Ra’s Al Ghul) و لیگ قاتلانش اتحاد برقرار کرده‌اند و برای همین لاک‌پشت‌ها مجبور می‌شوند به گاتهام (Gotham) بروند تا جلویشان را بگیرند. در آنجا ۴ لاک‌پشت نینجا با بتمن، رابین و بت‌گرل متحد می‌شوند تا اجازه ندهند این نینجاهای جهش‌یافته جهان را تحت تسخیر خود دربیاورند.

۹- خیزش لاک‌پشت‌های نینجا (Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie)

17. rise of the teenage mutant ninja turtles the movie review fz84.1200 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: اندی سوریانو (Andy Suriano) و انت وارد (Ant Ward)
 • تاریخ انتشار: ۵ آگوست ۲۰۲۲
 • مدت زمان: ۸۲ دقیقه

«فیلم خیزش لاک‌پشت‌های نینجا» درباره‌ی نبرد حماسی لاک‌پشت‌ها با کرنگ‌ها، موجودات بیگانه‌ی پلیدی هستند که در مجموعه حضور پررنگی به‌عنوان شرور دارند. این فیلم دنباله‌ای برای کارتون «خیزش لاک‌پشت‌های نینجا» از شبکه‌ی نیکولودیون (Nickelodeon) است.

ولی این وسط یک غافلگیری هم وجود دارد. غریبه‌ای به نام کیسی جونز از آینده می‌آید تا درباره‌ی حمله‌ای کیهانی از جانب کرنگ‌ها به لاک‌پشت‌ها هشدار دهد. از این نقطه به بعد، لاک‌پشت‌ها باید آماده شوند تا نه‌تنها از شهرشان، بلکه از کل کهکشان در برابر این تهدید دفاع کنند.

۱۰- لاک‌پشت‌های نینجا: هرج‌ومرج جهش‌یافتگان (Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem)

18. MCDTEMU PA046 2 - صفر تا صد مجموعه «لاک‌پشت‌های نینجا»؛ از کمیک‌ها تا سریال‌ها و فیلم‌ها

 • کارگردان: جف رو (Jeff Rowe)
 • تاریخ انتشار: ۲ آگوست ۲۰۲۳
 • مدت زمان: ۱۰۰ دقیقه

«هرج‌ومرج جهش‌یافتگان» داستانی هیجان‌انگیز درباره‌ی رشد یافتن و پذیرفه شدن برادران لاک‌پشت تعریف می‌کند. پس از سال‌ها زندگی در انزوا، آن‌ها هوس می‌کنند تا وارد جامعه‌ی انسان‌ها شوند و در لباس نوجوان‌هایی معمولی زندگی کنند. امید آن‌ها بر این است که با انجام کارهای قهرمانانه، ستایش و مقبولیت اهالی نیویورک را کسب کنند. آن‌ها با کمک آپریل اونیل، یار همیشگی‌شان، راهی ماموریتی می‌شوند تا با هدف ثابت کردن ارزش خود و ایجاد تغییری مثبت، یک گروه مافیایی جنایت‌کار و مخفی را شکست دهند. با این حال، در این مسیر، گروهی از جهش‌یافتگان قدرتمند سر راه آن‌ها قرار می‌گیرند و قدرت فردی و پیوند آن‌ها به‌عنوان یک خانواده را به چالش می‌کشند.

«لاک‌پشت‌های نینجا» هیچ‌گاه موفق نشدند در عرصه‌ی سینما یا تلویزیون قله‌های هنری خاصی را فتح کنند و همیشه در سطح اثری سرگرم‌کننده و باحال باقی ماندند. ولی شاید این مسئله به نفع مجموعه باشد، چون هر بار که خبر ساخت اثر جدیدی در مجموعه به گوش می‌رسد، این نگرانی که آیا این اثر قرار است از زیر سایه‌ی فلان «لاک‌پشت‌های نینجا» – که خیلی عالی بود – خارج شود یا نه وجود ندارد. در نهایت عامل اصلی لذت‌بخش بودن «لاک‌پشت‌های نینجا» خود شخصیت‌ها و رابطه‌ی جالب و سرگرم‌کننده بین آن‌هاست و از این نظر، تقریباً همه‌ی «لاک‌پشت‌های نینجا»، مخاطب خود را راضی نگه می‌دارند.

منبع: Collider.com

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

۵/۵ - (۱ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *