10 best weapons in video games 822x423 - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

اسلحه‌ها در بازی‌های ویدیویی فت‌وفراوان هستند و هرکس که تصمیم دارد نیروهای تاریکی و پلیدی را از بین ببرد، باید یک اسلحه دستش داشته باشد. خواه این اسلحه پیشرفته‌ترین تفنگ گرم باشد، خواه شمشیری معمولی، حضور اسلحه‌ها به‌اندازه‌ی حضور شخص قهرمان در بازی ضروری است. بعضی از اسلحه‌ها به‌خاطر خلاقانه، منحصربفرد بودن و به‌طور کلی باحال بودنشان به حافظه‌ی جمعی گیمرها راه پیدا می‌کنند. از این اسلحه‌ها می‌توان به شمشیر باستر (Buster Sword) کلود استرایف (Cloud Strife)، گل آتشین (Fire Flower) سوپر ماریو و نارنجک پلاسمایی در مجموعه‌ی هیلو (Halo) اشاره کرد.

علاوه بر اسلحه‌های بالا، یک سری اسلحه‌ی دیگر نیز وجود دارند که دلیل نمادین بودنشان عجیب‌غریب بودن آن‌هاست… گاهی بسیار بسیار عجیب‌غریب. ولی دقیقاً عجیب بودن این اسلحه‌ها است که در آن واحد هم ما را گیج می‌کند، هم تخیل‌مان را به هیجان می‌آورد و قلب‌مان را سرشار از شعف می‌کند. به‌هرحال، ویژگی‌های منحصربفرد یک اسلحه عاملی است که به آن شخصیت می‌بخشد و توجه ما را جلب می‌کند. در ادامه ده اسلحه‌ی عجیب برتر در دنیای گیم معرفی شده‌اند:

۱۰. کارت‌های اسپایدر در مگا من ایکس: ماموریت فرمان (Spider Cards – Mega Man X: Command Mission)

پلتفرم: گیم‌کیوب، پلی‌استیشن ۲
سال انتشار: ۲۰۰۴

Mega Man X Command Mission Spider Attack - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

گمبیت (Gambit)، ابرقهرمان عضو گروه مردان ایکس (X-Men) و لیدی گاگا در ترانه‌ی پوکر فیس (Poker Face) هر دو به ما ویژگی‌های منحصربفرد بازی‌های کارتی و ریسک نهفته در آن‌ها را گوشزد کردند. خالی بودن جیب بنده هم مدرکی دال بر این ادعاست. با این حال، شخصیت عنکبوت در بازی مگا من ایکس: ماموریت فرمان به ما نشان می‌دهد که یک بازی ساده‌ی پوکر می‌تواند نسبت به آنچه فکر می‌کردیم، اسلحه‌ی خطرناک‌تر و قدرتمندتری باشد.

پس از تمام کردن فصل دوم این بازی نقش‌آفرینی نوبتی، بازیکن شخصیتی به نام اسپایدر را باز می‌کند که ظاهر، رفتار و حتی حملاتش از تیپ شخصیتی قمارباز الهام گرفته شده‌اند. با این حال، ویژگی بسیار عجیب او ابرحرکت (Super Move) اوست که اکشن تریگر (Action Trigger) نام دارد. پس از فعال شدن اکشن تریگر اسپایدر، بازیکن وارد بازی‌ای شبیه به پوکر ویدئویی (Video Poker) پنج‌کارته می‌شود. یک سری کارت بین بازیکن پخش می‌شود و بازیکن هم فرصت دارد در جستجوی بهترین دست پوکر که می‌توان به دست آورد، حداقل و حداکثر کارت ممکن را با کارت‌های دیگر جایگزین کند. جنبه‌ی عجیب بازی این است که – همان‌طور که از اسم قمارگونه‌اش برمی‌آید – آخرین دستی که به دست می‌آید صدمه‌ی وارد شده به دشمن را تعیین می‌کند. دستی ضعیف ممکن است صفر دمج وارد کند و دستی قوی (که اصطلاحاً Royal Flush نام دارد) ممکن است ۳۰۰ درصد بیشتر از دمج استاندارد اسپایدر را به دشمن وارد کند.

درباره‌ی خطرهای قماربازی دائماً به مردم هشدار داده می‌شود، ولی معمولاً به ریسک‌های مربوط به سلامتی جسمی اشاره نمی‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، احساس می‌کنم حساب بانکی خودم هم قربانی رویال فلاش اسپایدر شده است. دیگر حتی جرات ندارم به صورت‌حساب‌های بانکی نگاه کنم. خلاصه، از اسلحه‌ی عجیبی مثل یک دست بازی پوکر مشخص است که چرا عنکبوت هیچ‌گاه در مسابقات تور جهانی پوکر (World Poker Tour) شرکت نکرد. احتمالاً همه می‌دانند او بازی را زیادی جدی گرفته و بن شده است. به شما قول می‌دهم بعد از تجربه‌ی این بازی نگاه‌تان به پوکر آنلاین دیگر مثل قبل نخواهد شد.

۹. پرینی‌های انفجاری در دیسگایئا: ساعت تاریکی (Exploding Prinnies – Disgaea: Hour of Darkness)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۲ و ۴، PSP، DS، کامپیوترهای شخصی، سوییچ
سال انتشار: ۲۰۰۳

disgea prinny - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

سازمان حمایت از حیوانات از این انتخاب بدش خواهد آمد. دیسگایئا بازی نقش‌آفرینی نوبتی است که شخصیت اصلی آن لاهارل (Laharl) نام دارد. اسلحه‌های استاندارد لاهارل معمولی هستند و از تعدادی شمشیر فراتر نمی‌روند. با توجه به این‌که لاهارل وارث ارباب جهان زیرین است، یک سری نوچه نیز در اختیار دارد که ساده‌ترین‌شان پرینی‌ها هستند.

پرینی اساساً یک پنگوئن آبی خنگ است که نگاهی توخالی، دو پای مصنوعی و علاقه‌ای عجیب به پایان دادن جمله‌ها با عبارت «Dood» دارد. همچنین پرینی‌ها دور کمرشان کیف کمری حمل می‌کنند و وقتی درگیر مبارزه می‌شوند، از داخل آن ۲ چاقو برای جرواجر کردن دشمن درمی‌آورند. شاید فکر کنید اسلحه‌ی عجیبی که از آن حرف می‌زنیم یک پنگوئن آبی است که داخل کیف کمری‌اش چاقو دارد، ولی نه، اشتباه می‌کنید!

هر پرینی یک سری بخیه‌ی مرموز و نیم‌دایره دور شکمش دارد. اسلحه‌ی واقعی در اینجا نهفته است. هر پرینی شکمش را بریده، یک بمب داخل آن گذاشته و سپس با بخیه آن را بسته است. بنابراین همان‌طور که می‌بینید، چیزی که عجیب است، نه اسلحه‌ی پرینی‌ها، بلکه اسلحه بودن خود پرینی‌هاست! فرض کنید بخواهید به‌عنوان یک پرینی از قسمت بازرسی بدنی فرودگاه رد شوید…

در دیسگایئا، شخصیت‌ها می‌توانند برای رسیدن به نقاط مرتفع‌تر همدیگر را روی نقشه پرت کنند و از گذرگاه‌های باریک و نواحی خطرناک عبور کنند. با این حال، پرت کردن پرینی کارکردی متفاوت دارد. وقتی شخصیتی مثل لاهارل یک پرینی را از جا بلند می‌کند، آثار دلهره روی صورتش پدیدار می‌شود، دست‌وپایش به لرزه می‌افتند و به‌طور کلی وحشت‌زده به نظر می‌رسد. برای این واکنش دلیلی موجه وجود دارد، چون پرینی پرت‌شده به محض برخورد به زمین منفجر می‌شود! اگر پرینی را به سمت دشمن پرت کنید، انفجار حاصل به‌‌اندازه‌ی نوار سلامتی پرینی به دشمن مذکور آسیب وارد خواهد کرد و پرینی را برای بقیه‌ی مبارزه غیرفعال نگه خواهد داشت. حقیقتاً پرینی نوچه‌ای است که حاضر است برای تیم هر کاری انجام دهد. یک پیشنهاد برای نیروی هوایی دارم: یک سری پنگوئن ردیف کنید، رنگ آبی رویشان بمالید، داخل بدنشان بمب بگذارید و آن‌ها را روی سر دشمنان هوار کنید!

۸. انگشت در مارول در برابر کپکام آلتیمت (The Finger – Ultimate Marvel Vs. Capcom 3)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۳ و ۴، ایکس‌باکس ۳۶۰ و ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ویتا، کامپیوترهای شخصی
سال انتشار: ۲۰۱۱

ultimate marvel vs capcom 3 - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

آیا تا به‌حال به کسی انگشت نشان داده‌اید؟ آیا در این لحظه در حال انگشت نشان دادن به من هستید؟ در انگشت نشان دادن قدرتی توضیح‌ناپذیر نهفته است؛ با اشانتیون حس انزجار و ناامیدی. ما از انگشت به‌عنوان اسلحه‌ای روان‌شناسانه استفاده می‌کنیم (اغلب به هنگام رانندگی)، ولی در مقابل قدرت فیزیکی انگشتی که به فینکس رایت (Phoenix Wright)، وکیل معروف دنیای گیم، تعلق دارد، انگشت هیچ‌کس حرفی برای گفتن ندارد.

مارول در برابر کپکام آلتیمیت ۳ یک بازی مبارزه‌ای دوبعدی با ضرب‌آهنگ سریع است که در آن شخصیت‌های معروف دنیای مارول و کپکام گرد هم آمده‌اند تا با هم بجنگند. اسم بازی گویای همه‌چیز است، مگر نه؟ یکی از خلاقانه‌ترین شخصیت‌های بازی فینکس رایت است که از یک سری حرکات غیرمستقیم برای حمله کردن به دشمنش استفاده می‌کند. البته به جز مواردی که از انگشتش استفاده می‌کند… انگشت اشاره‌اش. اگر به‌قدر کافی مدرک جمع کنید و رقیب را با یک حباب گفتگو مهمان کنید، فینکس رایت به‌طور موقت به قابلیت «انگشت اتهام دراز کردن» دست پیدا می‌کند، قدرتمندترین (و غیرعادی‌ترین) حرکت در کل بازی. پس از استفاده از این حرکت، فینکس رایت انگشت اتهام را به سمت رقیب دراز می‌کند، انگشتی که متعلق به دستی است که آنقدر بزرگ شده که حداقل یک‌چهارم صفحه‌ی بازی را اشغال کرده است. اگر این حمله به دشمن برخورد کند، دمج زیادی به او وارد می‌کند و به‌طور خودکار منجر به برخورد او به زمین یا دیوار می‌شود و برای بازیکن فرصتی فراهم می‌کند تا کمبوهای بیشتری برای آسیب به او وارد کند.

آن‌وقت شما فکر می‌کردید انگشت وسط نشان دادن به مردم حرکتی آسیب‌زننده است… حداقل آسیب وارده از جانب این انگشت صرفاً آسیب روانی است! به نظر می‌رسد وکیل‌ها همان‌قدر که مردم می‌گویند ناخوشایند هستند. فیکنس رایت، به‌کمک جهشی که انگشتش رقم زده، می‌تواند ابرحرکت تراز ۳ خود را در قالب کمبو اجرا کند. در طی این کمبو، او رقیبش را متهم به انجام کارهای ناشایست می‌کند و چنان شوکی ایجاد می‌کند که یک عالمه دمج به او وارد می‌شود. با انگشت اشاره کردن به افراد و حرف زدن با آن‌ها تا به حال اینقدر خطرناک نبوده است! فینکس رایت می‌تواند به پری میسون (Perry Mason) جدید تبدیل شود (نام یک وکیل خیالی معروف). وقتش رسیده او را درگیر پرونده‌های مهم‌تر و حساس‌تر کنیم.

۷. شال سر رز در مبارزان خیابانی اولترا ۴ ( Rose’s Scarf – Ultra Street Fighter IV)

پلتفرم: دستگاه‌های آرکید، کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۳ و ۴، ایکس‌باکس ۳۶۰
سال انتشار: ۲۰۱۴

street fighter iv rose - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

خطرناک‌ترین اسلحه‌ای که می‌توانید انتظار داشته باشید در یک مبارزه‌ی خیابانی ببینید چیست؟ چوب بیسبال، چاقو یا شاید هم تفنگ گرم؟‌ همه انتخاب‌های خوبی هستند، ولی تکرار می‌کنم: عجیب‌ترین اسلحه‌ای که می‌توانید در یک مبارزه‌ی خیابانی ببینید چیست؟ ببخشید، ولی این سوال را جواب ندهید. قصد نداشتم مجبورتان کنم در اوقات‌فراغت‌تان اینقدر فکر کنید. غیر از این، رز در مبارزان خیابانی اولترا ۴ جواب این سوال را فراهم کرده است: شال سر! و فراتر از این، یک شال سر بدقواره… ظاهراً سلیقه‌ی رز هم در انتخاب اسلحه و هم در انتخاب پوشاک داغان است. در این بازی مبارزه‌ای دوبعدی که کپکام منتشر کرده، همچنان که شخصیت‌های دیگر از آتش و چاقو و حتی سنگ برای مبارزه کردن استفاده می‌کنند، یکی از شخصیت‌ها به نام رز شال سر را به‌عنوان اسلحه به مبارزه‌ی خیابانی آورده است!

احتمالاً وینس آفر (Vince Offter)  – تبلیغ‌کننده‌ی معروف محصولات در تلویزیون – اسپانسر رز بوده، چون این شال زرد به‌طور مشکوکی شبیه به حوله‌ی ShamWow است که او تبلیغش را زیاد می‌کرد. ظاهراً این محصول همان‌قدر که وینس آفر تبلیغش را می‌کرد قوی است، چون شال رز از بسیاری لحاظ قدرتی خارق‌العاده دارد. این شال می‌تواند گلوله‌های آتشین را به سمت حریف برگرداند، وقتی رز از آن به‌عنوان محافظی در برابر حملات هوایی استفاده می‌کند می‌تواند وزن رز را تحمل کند و حتی وقتی با آن به دشمن حمله می‌کند، آسیب زیادی به او وارد می‌کند. البته شاید مورد آخر به‌خاطر بوی آن باشد. مطمئن نیستم رز هرچند وقت یک‌بار شالش را می‌شوید…

در کل، شال زرد مسلماً جزو عجیب‌ترین اسلحه‌هایی است که می‌توان در یک بازی پیدا کرد. در سال ۲۰۱۴، بازیکنی فرانسوی به نام لوفی مسابقات حرفه‌ای Street Fighter با نام EVO را با رز برنده شد، برای همین این شال زرد، با وجود عجیب بودنش، بسیار موثر است.

۶. فنجان و توپ در جنگجویان سامورایی ۲ (Cup And Ball – Samurai Warriors 2)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۲ و ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، ویتا، کامپیوترهای شخصی
سال انتشار: ۲۰۰۶

samurai warriors 2 - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

تصور کنید که یک مبارز سامورایی شجاع در اوایل دوره‌ی مدرن تاریخ ژاپن هستید. در حالی‌که کاتانایی در دست و زره‌ای فلزی و سنگین بر تن دارید، به‌همراه هم‌رزمان‌تان روبروی صدها سامورایی در میدان مبارزه ایستاده‌اید و آماده‌اید تا به نمایندگی از ارباب فئودال‌تان مبارزه را شروع کنید. دستور حمله به شما صادر می‌شود و شما در مه صبحگاهی به سمت دشمن حرکت می‌کنید… تا این‌که ناگهان جلوی روی خود دختری جوان را می‌بینید که اسباب‌بازی‌ای در دست دارد: یک توپ و یک فنجان یا به زبان ژاپنی یک «کنداما» (Kendama). آیا با دیدن این صحنه فرض را بر این می‌گیرید که این دختر گم شده و بر حسب اتفاق وارد میدان مبارزه شده است؟ آیا تلاش می‌کنید تا او را از این ناحیه‌ی خطرناک بیرون ببرید؟ این تصمیم شرافت‌مندانه‌ای است، ولی این موقعیت آن چیزی که به نظر می‌رسد نیست و تصمیم شرافت‌مندانه‌یتان ممکن است به مرگ‌تان ختم شود!‌

در این بازی بزن‌بکش سه‌بعدی، ساخته‌ی کوئئی (Koei)، این دختر جوان سربازی به نام اویچی است و فنجان و توپی که دستش است، در اصل اسلحه‌اش است. با این‌که بقیه‌ی جنگجویان ژاپنی از شمشیری ژاپنی به نام کاتانا یا نیزه‌ای ژاپنی به نام ناگیناتا استفاده می‌کنند، اویچی فنجان را نگه می‌دارد، توپ را دور ریسمانش می‌چرخاند و از شتاب توپ در حال گردش در هوا به‌عنوان اسلحه‌اش استفاده می‌کند. عجب اسلحه‌ی عجیبی، مگر نه؟!‌ با این‌که دانشم در زمینه‌ی تاریخ ژاپن جای کار دارد، ولی می‌توانم با اطمینان بگویم این اسلحه بر اساس واقعیت‌های تاریخی ساخته نشده است! با این حال، فنجان و توپ اویچی باعث سرنگونی صدها سرباز می‌شود و یکی از دلایل اصلی برای موفقیتش در مبارزه است. با تمام این تفاسیر، من از یک چیز مطمئنم: دیگر پایم را در فروشگاه اسباب‌بازی‌فروشی Toys R Us نخواهم گذاشت!

۵. تُن منجمد در مانستر هانتر (Frozen Tuna – Monster Hunter)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۲، Wii
سال انتشار: ۲۰۰۴

monster hunter tuna - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

مانستر هانتر بازی اکشن نقش‌آفرینی است که در آن بازیکن باید در نقش یک مزدور، با تعدادی دایناسور، وایورن (Wyvern) افسانه‌ای و حتی اژدها مبارزه کند. برای این کار شکارچی باید حسابی تجهیز شده باشد و به‌مقدار کافی شمشیر، نیزه و حتی اسلحه‌ی گرم در اختیار داشته باشد. با این‌حال، وقتی شکارچی کارکشته‌ای را ببینید که با یک ماهی گنده در دست در حال مبارزه با هیولایی خطرناک است، می‌توانید مطمئن باشید که یکی از عجیب‌ترین اسلحه‌های تمام دوران را دیده‌اید.

در مانستر هانتر، بازیکن می‌تواند ماهی‌گیری کند و ماهی‌اش را در ازای دریافت پول اضافه بفروشد. با این حال، در موقعیتی نادر، ممکن است بازیکن یک ماهی تن نیزه‌ای بسیار بزرگ را بگیرد که قد و قواره‌اش اندازه‌ی خودش است. از لحاظ منطقی با چنین ماهی گنده‌ای چه‌کار می‌توان کرد؟ فروختن آن به بازار برای دریافت یک عالمه پول؟ شاید. اهدای آن به بنگاه خیریه برای سیر کردن شکم گرسنگان؟ اگر احساس سخاوت‌مند بودن می‌کنید، چرا که نه. با این حال، داریم درباره‌ی مانستر هانتر حرف می‌زنیم و در مانستر هانتر می‌توان از ماهی به‌عنوان اسلحه استفاده کرد. اگر این ماهی تن را با ۳ نوشیدنی سرد به اسلحه‌خانه ببرید، می‌توانید تن یخ‌زده (The Frozen Tuna) درست کنید!

تن یخ‌زده اسلحه‌ای بس عجیب است. بازیکن می‌تواند از آن مثل شمشیر استفاده کند. بله، می‌توانید با غذایی که اژدهایان می‌خورند ترتیب‌شان را بدهید! نکته‌ی عجیب‌تر این است که بازیکن ماهی تن را از نوک نیزه‌اش می‌گیرد و با دمش به دشمن ضربه می‌زند، در حالی‌که منطق حکم می‌کند این حرکت برعکس باشد. البته وقتی داریم از کتک زدن یک اژدها با ماهی تن حرف می‌زنیم، صحبت درباره‌ی این‌که کدام سمتش برای ضربه زدن مناسب است باید جزو آخرین دغدغه‌های منطقی‌مان باشد. سوال اینجاست که این ماهی تن چگونه منجمد باقی می‌ماند؟ خصوصاً در نواحی بیابانی. انتظار می‌رود که یخ ماهی پس از مدتی وا برود و بازیکن متوجه شود که یک ماهی شل، خیس و بوگندو در دستش نگه داشته است. حالا منطق (یا عدم وجود منطق) پشت این قضیه هرچه باشد، تماشای کشته شدن یک هیولا با یک ماهی تن ۲ متری هیچ‌گاه خسته‌کننده نمی‌شود! این اسلحه عجیب، بامزه و استفاده از آن به‌طور عجیبی لذت‌بخش است.

۴. سپر برگی در مگا من ۲ (The Leaf Shield – Mega Man 2)

پلتفرم: NES، پلی‌استیشن ۱، iOS، اندروید
سال انتشار: ۱۹۸۸

mega man 2 leaf shield - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

می‌گویند که بریدن دست با کاغذ بدترین نوع درد است. البته حدس من بر این است که بدترین نوع درد تیر خوردن در صورت است، ولی من که متخصص درد نیستم. با این حال مگا من (ستاره‌ی یک مجموعه بازی به همین نام) وقتی در مگا من ۲ به سپر برگی دست پیدا می‌کند، صحت بیانیه‌ی اول را ثابت می‌کند.

مگا من با شکست دادن اربابان رباتی هوشمند که دکتر وایلی (Dr. Wily) پلید در دنیا رها می‌کند، موفق می‌شود از طریق مهندسی معکوس این ربات‌ها به گلوله‌های جدیدی برای اسلحه‌اش دست پیدا کند که بازتابی از قابلیت‌های ربات شکست‌داده‌شده هستند. پس از شکست دادن مرد چوبی، مگا من به سپر برگی مجهز می‌شود. این اسلحه – که ماهیتش از اسمش مشخص است – سپری است که از چهار برگ تشکیل شده که دور مگا من را احاطه می‌کنند. هدف این سپر محافظت از مگا من در برابر خطرهای محیطی است و همچنین می‌توان برگ‌های آن را به‌عنوان گلوله به سمت جلو شلیک کرد.

یک دقیقه درباره‌ی این موضوع فکر کنید: ساختن هوش مصنوعی‌ای مثل آقای چوبی مسلماً نیازمند تکنولوژی پیشرفته‌ای بوده است؛ از دل این تکنولوژی بهترین چیزی که می‌شد تولید کرد سپری است که از برگ ساخته شده؟ از برگ؟! آیا حلقه‌ای متشکل از چهار برگ در نظر شما محافظ امنی به نظر می‌رسد؟ آیا کسی در دنیا بوده که یک برگ بردارد و به ذهنش برسد که چقدر جنس خوبی برای ساختن محافظ ضدگلوله است؟ به‌هرحال، می‌توان تاثیر سپر برگی را به‌راحتی با دشمن درجه‌یکش خنثی کرد: شِن‌کِش (Rake)! غیر از این، واقعاً هدف از پرتاب سپر برگی به دشمن چه می‌تواند باشد؟ به‌جز ایجاد زخم کاغذ، این سپر چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ به نظر می‌رسد جواب این است: هیچ چیز. در مگا من ۲، سپر برگی در برابر همه‌ی ارباب‌های رباتی بی‌تاثیر است جز یکی‌شان: مرد هوایی (Air Man) که از قضا بسیار در برابر آن آسیب‌پذیر است. احتمالاً مرد هوایی از هموفیلی رنج می‌برد. در مجموعه‌ای که پر از اسلحه‌های قدرتمند و خلاقانه است، سپر برگی مسلماً جزو عجیب‌ترین‌هاست!

۳. گاوانداز در ساوث پارک (Cow Launcher – South Park)

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، N64، پلی‌استیشن
سال انتشار: ۱۹۹۹

south park cow launcher - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

فلان‌اندازها جزو سلاح‌های رایج در هر میدان جنگی هستند. خواه اسلحه‌ی مذکور خمپاره‌انداز باشد، موشک‌انداز باشد یا توپخانه، قابلیت کنترل گلوله‌ا‌ی پرتاب‌شده امتیازات نظامی زیادی با خود به همراه دارد. اگر گلوله‌ی پرتاب‌شده یک گاو باشد چطور؟ آیا این ایده طرفداران حقوق حیوانات را آزرده‌خاطر می‌کند؟ بابا سخت نگیرید!

در بازی ساوث پارک، اسلحه‌ای وجود دارد که کمیاب و به‌طور ناخوشایندی عجیب است؛ آن اسلحه گاوانداز نام دارد. کاربرد این اسلحه از اسمش پیداست: لانچری است که می‌توان داخل آن گاو زنده گذاشت و آن را به سمت دشمنان پرتاب کرد. هدف چه ماشین باشد، چه آدم، چه بوقلمون جهش‌یافته، می‌توان با گاو پرتابی آن را نابود کرد! این اسلحه به دو روش کار می‌کند. روش اول شلیک مستقیم است. از راه این روش، بازیکن گاو را در خطی مستقیم به سمت هدفش شلیک می‌کند. به هنگام برخورد، گاو مربوطه منفجر می‌شود و بویی متعفن از خود به جا می‌گذارد و بدین ترتیب به هدف تعیین‌شده آسیب وارد می‌کند. این روش، علاوه بر آسیب وارد کردن به دشمن، سریع‌ترین راه برای تهیه‌ی ران گاو است!

روش دوم مکانیزم قفل روی هدف است که به‌مراتب از روش اول عجیب‌تر است. پس از این‌که قفل روی هدف اعمال شود، گاو مذکور به‌طور عمودی به هوا می‌رود و با باسن روی مغز هدف فرود می‌آید و او را در موقعیتی… اِهم… بسیار گندیده قرار می‌دهد. این برخورد اولیه آسیب زیاد وارد می‌کند و بوی گند حاصل از آن نیز آسیبی کمتر وارد می‌کند که در عرض چند ثانیه اعمال می‌شود.

با این‌که تماشای شخصیتی که در تلاش است تا از دست گاو روی سرش خلاص شود بامزه است، ایده‌ی کلی پشت گاوانداز حقیقتاً عجیب است. صحنه‌هایی که این اسلحه رقم می‌زنند آنقدر زننده‌اند که ممکن است بعضی افراد را از خوردن گوشت گاو منصرف کنند و آن‌ها را به سمت گیاه‌خواری سوق دهند. دامداران جهان، خوشحال باشید! اگر بازی ساوث پارک پرطرفدارتر بود، شاید امروز از کار بیکار می‌شدید. «اون‌ها شغلمون رو گرفتن!» (این هم ارجاعی برای طرفداران ساوث پارک).

۲. آلت اسب در دیسگایئا: ساعت تاریکی (The Horse Weiner – Disgaea: Hour of Darkness)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۲ و ۴، PSP، DS، کامپیوترهای شخصی، سوییچ
سال انتشار: ۲۰۰۳

disgea horse - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

هنگام تدارک فهرست‌های ۱۰ برتر، همیشه تلاش من بر این است که تا حد امکان در فهرست تنوع ایجاد کنم و اطمینان حاصل کنم که حداقل یک بازی دو بار در فهرست تکرار نمی‌شود. با این حال، دیسگایئا آنقدر دیوانه‌وار است و آنقدر اسلحه‌های عجیب‌غریب دارد که نتوانستم از دو بار آوردن آن در فهرست بگذرم. به‌هرحال، چطور می‌توان در فهرستی که موضوع آن اسلحه‌های عجیب‌غریب است، از اشاره به اسلحه‌ای چون «آلت اسب» صرف‌نظر کرد؟

در واکنش اول، کسانی که با بازی آشنا نباشند، شاید فرض را بر این بگیرند که آلت است ابزاری استعاری است، ولی این اسلحه دقیقاً همان چیزی است که فکر می‌کنید. همچنان که داستان پیش می‌رود، لاهارل، شخصیت اصلی بازی، با پسری به نام آرامیس (Aramis) ملاقات می‌کند که با استفاده از اعضای بدن مردگان زامبی درست می‌کند و قدرت جنگی‌شان را در مقابل لاهارل تست می‌کند. در جریان این تست‌ها آرامیس خوفناک‌ترین ساخته‌اش را مقابل لاهارل قرار می‌دهد: زامبی‌ای که دست‌های استاد کاراته، بدن آهنی هرکول، مغز جادوگر بزرگ مهاگانی (Mahogany)… و در قسمت کمر آلت اسب دارد! پس از دریافت این اطلاعات، لاهارل به اعضای تیمش می‌گوید که حواس‌شان را خوب جمع کنند، چون به قول خودش «خیلی خطرناک به نظر می‌رسه!»

به دست آوردن آلت اسب کمی بدقلق است و بازیکن باید آن را با استفاده از آیتمی به نام «دست سارق» از زامبی مذکور بدزدد. آیا این کار از لحاظ تکنیکی دزدی محسوب می‌شود یا اخته کردن؟ در هر صورت، ناقص کردن این زامبی مونث تازه‌ساخته‌شده ارزش زحمتی را که برای آن می‌کشید دارد، چون همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، آلت اسب در این مقطع از بازی بسیار قدرتمند است. با توجه به این‌که آلت اسب به‌عنوان کمربند رده‌بندی شده، با پوشیدن آن قدرت حمله‌یتان ۱۱۰ درجه بالاتر می‌رود! با این‌که شاید این عجیب‌ترین لباس تاریخ گیم باشد، ولی در سخن حکیمانه‌ی لاهارل شکی نیست: «خیلی خطرناک به نظر می‌رسه!»

۱. اسباب‌بازی مخصوص بزرگسالان در سرقت بزرگ اتومبیل: سان‌آندریاس (Adult Toy – Grand Theft Auto Sand Andreas)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۲ و ۳، ایکس‌باکس و ایکس‌باکس ۳۶۰، کامپیوترهای شخصی، iOS، اندروید
سال انتشار: ۲۰۰۴

san andreas police station purple weapon - ۱۰ اسلحه‌ی عجیب برتر در بازی‌های ویدیویی

گاهی‌اوقات دلیل عجیب بودن یک اسلحه شکل ظاهری، گاهی شیوه‌ی استفاده شدنش و گاهی هم مسخره بودن و خنده‌دار بودن شیوه‌ی استفاده از آن است. در بعضی موارد نادر، هر سه عامل در کنار هم وجود دارند. مدخل اول این فهرست نیز به چنین اسلحه‌ای اختصاص دارد.

در سان‌آندریاس، بازیکن به تعداد زیادی اسلحه‌ی کلاسیک بازی‌های نقش‌آفرینی دسترسی دارد: مثل اسلحه‌های گرم، مواد منفجره و اسلحه‌های مخصوص درگیری‌های تن‌به‌تن. با این حال اگر بازیکن وارد ایستگاه پلیس میدان پرشینگ (Pershing Square) شود و حمام آنجا را جستجو کند، روی زمین آنجا عجیب‌ترین اسلحه در تاریخ بازی‌های ویدئویی را پیدا خواهد کرد: یک اسباب‌بازی بزرگسالانه‌ی بزرگ و بنفش! شخصیت اصلی بازی، سی‌جی، پس از در دست گرفتن این آیتم عجیب، آن را مثل گرز در دستانش می‌چرخاند و قربانی‌هایش را تا حد مرگ با آن کتک می‌زند. درست است که شاید صدمه‌ی این اسلحه خیلی بالا نباشد، ولی در عوض بسیار بسیار عجیب است. جلسه‌ای را تصور کنید که در آن کارکنان راک‌استار برای اولین بار ایده‌ی گنجاندن این اسلحه در بازی را مطرح کردند. نکته‌ی دیوانه‌وار این است که بقیه‌ی کسانی که این ایده را شنیدند، به جای خندیدن به آن، آن را پذیرفتند.

تا اینجای مقاله احتمالاً متوجه شده‌اید که من شخصی پرحرف هستم. با این حال، وقتی پای اسباب‌بازی بزرگ‌سالانه در میان باشد، کلمات قاصرند. تنها پیشنهادی که می‌توانم بدهم این است که این بازی را تجربه کنید و خودتان از نزدیک این اسلحه را ببینید. این اسلحه‌ای است که هیچ‌وقت آن را فراموش نخواهید کرد و استفاده از آن برایتان به‌طور وصف‌ناپذیری لذت‌بخش خواهد بود. با این حال لازم است هشداری دهم: وقتی آن را ببینید، دیگر نمی‌توانید از حافظه‌تان محوش کنید!

***

اسلحه‌ها و بازی‌های ویدئویی پیوندی جدایی‌ناپذیر دارند. بیشتر بازی‌ها شامل اسلحه‌هایی هستند که سهمگین و قدرتمندند و لبخندی حاکی از اعتماد به نفس روی لب بازیکن می‌نشانند. با این حال، نمی‌توان از حس رضایتی که استفاده از اسلحه‌ای عجیب به بازیکن می‌دهد چشم‌پوشی کرد. استفاده از اسلحه‌های عجیبی که در فهرست بالا معرفی شدند نیز می‌توانند حس قدرت و اعتماد به نفس مذکور را در بازیکن ایجاد کنند.

درس مهم‌تری که می‌توان از اسلحه‌های عجیب بازی‌های ویدئویی موردعلاقه‌یمان یاد گرفت این است که نمی‌توان چیزی را صرفاً بر اساس ظاهرش قضاوت کرد. معمولاً اسلحه‌هایی که ظاهر قشنگ‌تر و استیل بهتری دارند، بیشتر از بقیه انتخاب می‌شوند، ولی گاهی اسلحه‌های عجیب هم می‌توانند به‌اندازه‌ی اسلحه‌های قشنگ و خوش‌استیل قدرتمند باشند. شمشیری معمولی را در هر بازی‌ای می‌توان پیدا کرد، ولی چندتا بازی وجود دارد که در آن می‌توان با یک دست بازی پوکر آسیب فیزیکی به دشمن وارد کرد؟

برای همین قصد دارم از همه درخواست کنم درسی را که این مطلب قرار است بدهد جدی بگیرند: از اسلحه‌های عجیب بیشتر استفاده کنید! هواپیماهای نظامی را به پرینی‌ّها آراسته کنید، توپ‌های کشتی‌های جنگی را با گاوانداز جایگزین کنید و سپر تانک‌ها را به برگ مزین کنید! از آن مهم‌تر، به‌هنگام محافظت از خانواده و اهل منزل‌تان، همیشه یادتان باشد که هیچ‌گاه قابلیت‌های یک شال زرد معمولی را دست‌کم نگیرید!

منبع: GameFAQs

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

۵/۵ - (۱ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *