Expanse1 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

خبر رسمی: سریال گستره از لغو شدن نجات پیدا کرد. پس از این‌که کانال Syfy گستره را اوایل امسال لغو کرد، آلکون اینترتینمنت (Alcon Entertainment) تأیید کرد که پس از بلند شدن فریاد اعتراض طرفداران سریال، آمازون مسئولیت پخش فصل چهارم آن را بر عهده خواهد گرفت.

جف بزوس[۱]، مدیرعامل اجرایی آمازون این خبر را در کنفرانس بین‌المللی توسعه‌ی هوافضا اعلام کرد. او در کنار بازیگران سریال در کنفرانس حاضر شد و گفت: «گستره نجات پیدا کرد.»

Expanse2 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

sd - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

«چند لحظه پیش، جف بزوس در کنار بازیگران سریال در @ISDC اعلام کرد: «گستره نجات پیدا کرد.» حضار سالن را روی سرشان گذاشته‌اند. #SaveTheExpanse

Mike Mongo (@MikeMongo) May 26, 2018 —

اندرو کوسُو[۲]، یکی از موسسین آلکون اینترتینمنت و برودریک جانسون[۳]، یکی از مدیر عاملان اجرایی شرکت طی صدور بیانیه‌ای تایید کردند که آمازون ادامه‌ی سریال را تهیه و پخش خواهد کرد: «خبر ادامه‌ی پخش گستره در آمازون پرایم برای ما هیجان‌انگیزترین خبر ممکن است! ما از جف بزوس، جن سالک[۴] و اعضای تیمشان در آمازون بی‌نهایت سپاسگزاریم که به سریال ما اعتماد نشان دادند.»

Untitled 5 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

Expanse3 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

«هی جف بزوس،

ممنون.»

— James S.A. Corey (@JamesSACorey) May 26, 2018

داستان گستره دو قرن بعد و در منظومه‌ی شمسی‌ای که به کل استعمار شده اتفاق می‌افتد و از سری رمان‌هایی به همین نام، نوشته‌ی جیمز اس. ای. کوری[۵] (نام مستعار دنیل آبراهام[۶] و تای فرانک[۷]) اقتباس شده است. نابودی سفینه‌ای حامل یخ باعث فاش شدن توطئه‌ای عظیم پیرامون سوءاستفاده از فضای پرتنش سیاسی بین زمین، مریخ و ساکنین کمربند سیارک‌ها و سیاره‌های بیرونی می‌شود. داستان حول محور اعضای فضاپیمایی به نام روسینانته (Rocinante) می‌چرخد. در حال حاضر فصل سوم سریال در حال پخش شدن است. این فصل به نمایش جنگی در منظومه می‌پردازد که با توجه به افزایش تدریجی تنش بین دار و دسته‌های صاحب قدرت در منظومه وقوع آن اجتناب‌ناپذیر بود. این خبر برای تماشاچیان سریال بسیار مسرت‌بخش است، خصوصاً با توجه به این‌که اپیزود این هفته قوس داستانی جدیدی را آغاز کرد که احتمالات داستانی زیادی را برای ادامه‌ی سریال فراهم می‌کند.

گستره یکی از بهترین و مهم‌ترین سریال‌های در حال پخش است، ولی نقدهای مثبت آن تضمین‌کننده‌ی آمار بالای تماشاچی نبودند. این سریال به هنگام پخش در شبکه‌ی Syfy به مخاطبانی ثابت دست پیدا نکرد. یکی از دلایل آن سیاست کاری شبکه و تاکید زیاد آن روی بیننده‌ی زنده بود، آن هم در دورانی که عادت و خلق‌وخوی مخاطبان با سرعت زیاد در حال تغییر است. آلکون اینترتینمنت بودجه‌ی ساخت گستره را به طور کامل فراهم کرده بود، برای همین پس از لغو شدن سریال، این شرکت با خیال راحت می‌توانست به دنبال خانه‌ی جدیدی برای آن بگردد. طرفداران سریال با استفاده از هشتگ #savetheexpanse  اعتراض خود را اعلام کردند و با به راه انداختن درخواست‌نامه‌ای برای نت‌فلیکس یا آمازون برای نجات دادن سریال موفق شدند ۱۳۲۰۰۰ امضا جمع کنند. همچنین آن‌ها از طریق GoFundMe به قدر کافی پول جمع کردند تا بتوانند بنری را که هشتگ مذکور روی آن درج شده بود، بر فراز ساختمان اصلی استودیوی آمازون در سانتا مونیکا به پرواز دربیاورند.

Expanse4 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

Untitled 4 - آمازون سریال گستره را نجات داد + رونق بازار سریال‌های اقتباسی علمی-تخیلی

«بنر  #saveexpanse روی هواپیما نصب شده و اکون بر فراز استودیوی آمازون در سانتا مونیکا به پرواز درآمده است! از سال ۱۹۴۷ تاکنون: تبلیغات هوایی در سرتاسر دنیا

— Airads Worldwide (@airadsworldwide) May 15, 2018

ظاهراً تلاش‌های آن‌ها نتیجه داده است. اوایل این هفته، هالیوود ریپورتر (The Hollywood Reporter) اعلام کرد آمازون برای عهده‌دار شدن پخش سریال وارد مذاکره شده است. آمازون به‌نوبه‌ی خود در تلاش است تا سرویس رسانه‌ی جاری (Streaming) خود را گسترش دهد. مدیر اجرایی آن جف بزوس به استودیو امر کرده تا سریال‌هایی شبیه به بازی تاج و تختپیدا کنند، سریال‌هایی که قادر هستند در سطح جهانی مخاطب جذب کنند. گستره دقیقاً چنین سریالی به شمار می‌آید و شخصیت‌های چندنژادی آن بهانه‌ی خوبی برای کشف تاثیرات مخرب تفرقه‌های اجتماعی به شمار می‌آیند. به جز این سریال، استودیوی آمازون مشغول آماده‌سازی چند اقتباس دیگر نیز است. از میان آن‌ها می‌توان به رینگورلد[۸]، پریفرال ویلیام گیبسون[۹]، فلباس را در نظر داشته باش یان ام. بنکز[۱۰] و البته گل سرسبدشان ارباب حلقههای تالکین نیز اشاره کرد. آمازون باید به هر قیمتی شده، پایه‌ی مشترکان خود را افزایش دهد، خصوصاً با توجه به این‌که فضا رقابتی‌ست و سرویس‌های پخش سریال دیگر نیز در حال کار روی سریال‌های علمی‌تخیلی غنی و پیچیده‌ی خاص خود هستند؛ از میان این سریال‌ها می‌توان به اقتباس اپل از سه‌گانه‌ی بنیاد آیزاک آسیموف[۱۱] و سریال زنده‌ی جنگ ستارگان دیزنی اشاره کرد. خوشبختانه، یکی از امتیازاتی که آمازون در زمینه‌ی گستره در چنته دارد، تعداد زیاد رمان‌های چاپ‌شده در مجموعه و جامعه‌ی هواداری باذوق و پرشور است.

 

انتشاریافته در:

مجله‌ی اینترنتی سفید


[۱] Jeff Bezos

 

[۲] Andrew Kosove

 

[۳] Broderick Johnson

 

[۴] Jen Salke

 

[۵] James S.A. Corey

 

[۶] Daniel Abraham

 

[۷] Ty Franck

 

[۸] Ringworld

 

[۹] William Gibosn’s The Peripheral

 

[۱۰]Iain M. Banks’ Consider Phlebas

 

[۱۱] Isaac Asimov’s The Foundation

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. bluZ گفته:

  اوه بنیاد اسیموف همیشه در تعجب بودم چرا کسی سراغ این اثر با این وسعت بتانسیل نمیره

  پاسخ
  • فربد آذسن گفته:

   الان که بازار سریال درست کردن داغ شده و بودجه‌ی خوبی هم به ساختشون اختصاص می‌دن، به زودی شاهد کلی اقتباس دیگه از آثار مطرح گمانه‌زن خواهیم بود.

   پاسخ