197 Self Sealing Argument 822x423 - مغلطه‌‌ی استدلال توخالی (Self-Sealing Argument) | مغلطه به زبان آدمیزاد (۱۹۷)

تعریف: مغلطه استدلال توخالی به استدلال یا موضعی اشاره دارد که تحت هیچ شرایطی نتوان مدرکی برای رد آن ارائه کرد. 

معادل انگلیسی: Self-Sealing Argument

معادل‌های جایگزین: استدلال بی‌معنی

مثال ۱: 

هرجا بروی، همان‌جا هستی. 

توضیح: شما نمی‌توانید در راستای رد این موضع استدلالی ارائه کنید و برای همین این استدلال توخالی یا بی‌معنی است. 

مثال ۲:‌

تینا: تقدیر زندگی منو هدایت می‌کنه. 

مری‌: از کجا می‌دونی؟‌

تینا: هر اتفاقی برای من می‌افته از پیش تعیین‌شده‌ست. 

توضیح: در مثال بالا هم با مشکل توخالی بودن استدلال مواجه هستیم، با این تفاوت که این توخالی بودن به وضوح مثال ۱ نیست و تحت پوشش یک هاله‌ی فلسفی قرار دارد، برای همین پذیرفته‌شده‌تر به نظر می‌رسد. هیچ راهی برای پی بردن به این‌که تقدیر برایمان چه در چنته دارد وجود ندارد، برای همین راهی برای استدلال کردن علیه آن وجود ندارد. در نتیجه این استدلال بی‌معنی است. این استدلال مثل این می‌ماند که بگویید زندگی همین است، چون روزگار چنین است. 

راهنمایی: اساس بیشتر باورهای خرافی استدلال‌های توخالی و بی‌معنی هستند. برای همین است که تعداد زیادی از مردم همچنان به این باورها اعتقاد دارند؛ چون رد کردن‌شان ممکن نیست. 

منابع: 

Blair, J. A. (2011). Groundwork in the Theory of Argumentation: Selected Papers of J. Anthony Blair. Springer Science & Business Media.

ترجمه‌ای از: 

Logically Fallacious

انتشاریافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

Rate this post
7 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فربد آذسن گفته:

   بنت به طور خاص به یه باور خرافی اشاره نکرد. کلاً منظورش این بود که باورهایی که صفت «خرافی» بهشون نسبت داده می‌شه ذاتاً توخالی هستن.

   پاسخ
   • A.A.R گفته:

    بازم متوجه نمیشم برای اینکه یه باور خرافی باشه باید از یه لحاظی رد بشه دیگه. بعد این میگه یه چیزی خرافی هست ولی ردش نمیشه کرد.

    پاسخ
    • فربد آذسن گفته:

     خب مشکل اینجاست که بعضی از باورهای خرافی اینقدر مضحک یا Absurdن که با هیچ منطقی نمی‌شه خلاف بودنشونو ثابت کرد جز این‌که به مضحک بودنشون اشاره کنی، خصوصاً با توجه به این‌که خرافه با «ماوراءطبیعه» توجیه می‌شه و بنابراین استدلال‌های علمی و منطقی روشون جواب نمی‌ده.

     مثلاً اگه یه دعانویس بگه برای این‌که فلانی عاشقت بشه، برو ساعت ۲ شب پشکل گوسفند رو تو فلان قبرستون چال کن (دعانویس‌ها از این دری‌وری‌ها می‌گن به دخترای جوون)، چجوری می‌تونی خلاف‌شو ثابت کنی؟ اصلاً ساز و کار خرافات یه جوریه که خودشو کامل از حوزه‌ی عقل و منطق کشیده بیرون و برای همین مهار کردنش سخته.

     پاسخ
     • A.A.R گفته:

      متوجه شدم من بیشتر فکرم روی باور های مذهبی بود به خاطر همین خوب متوجه نشدم.
      بحث دعا نویس شد چند وقت پیش یه پستی توی یه سایتی سوال شد که چقدر اینها رو قبول دارید بیشتر مردم قبول داشتند و معتقد بودند به وضوح تأثیرات اونو تو زندگی اطرافیان دیدند و خلاصه خیلی به این چیزها و تاثیر کائنات اعتقاد داشتند آدم می موند چی بگه.

  • فربد آذسن گفته:

   درسته استدلال توخالی رایجه، ولی رایج بودنش دلیل بر این نیست که باید پذیرفته بشه.

   پاسخ