جنگ جهانی دوم

این مقاله ترجمه‌ی محتوای ویدئوی ۴ قسمتی کانال Alternate History Pub درباره‌ی این موضوع است. 

جنگ جهانی دوم سرنوشت بشر را دگرگون کرد.

در خونین‌ترین نبرد تاریخ بشریت، ایدئولوژی‌ها و گروه‌هایی که از چند قرن پیش در حال پرورش یافتن بودند، به شدیدترین شکل ممکن با هم درگیر شدند. در خط زمانی‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، رایش سوم پس از چند سال نبرد فرسایشی نابود شد؛ هیتلر خودکشی کرد و این ایدئولوژی خونبار هم همراه با مرگ او قدرتش را از دست داد.

پس از پایان جنگ، متفقین، جناح پیروز، سعی کردند دنیا را طوری بازسازی کنند که در آن دیگر وقوع اتفاقی چون جنگ جهانی دوم ممکن نباشد. آن‌ها با تکیه بر عقاید خود آینده‌ی جدیدی برای بشریت ترسیم کردند. امروزه ما در دنیایی گلوبالیستی زندگی می‌کنیم و کشورها از لحاظ اجتماعی و اقتصادی به هم متصل هستند. اینترنت به شکل امروزی‌اش و نفوذ آمریکا در سرتاسر دنیا هردو از اثرات تصمیمات جناح پیروز جنگ هستند.

دلیل این‌که این حرف‌ها را می‌زنم این است که بیشتر مردم فکر می‌کنند بشر به صورت تصاعدی در حال پیشرفت است و به‌عبارتی «پیشرفت» سیر عادی تاریخ بشر است، اما چنین دیدگاهی حقیقت ندارد. اگر نتیجه‌ی جنگ چیز دیگری می‌شد، تمام جنبه‌های زندگی در تمدن غرب دگرگون می‌شد.

سوالی که می‌خواهم در این مقاله به آن پاسخ دهم این است: اگر متفقین آلمان نازی را شکست نمی‌دادند، چه می‌شد؟ اگر در دنیایی موازی رایش سوم موفق می‌شد با قدرت نظامی و کشورگشایی اروپا را فتح کند و فاتح جنگ جهانی دوم شود، چه اتفاقی می‌افتاد؟ قصد دارم تاثیرات پیروزی نازی‌ها را در مقیاسی انسانی و جهانی بررسی کنم و به این سوال پاسخ دهم: این پیروزی انسان قرن بیستم و بیست‌ویکم را به چه شکل تغییر می‌داد؟

در مدارس آمریکایی، عقاید نازی‌ها و سمبل‌هایشان به اختصار و با توسل به کلی‌گویی توضیح داده می‌شود. همه می‌دانیم سیاست‌های نازی‌ها یهودستیزانه، نژادپرستانه و اقتدارگرایانه بودند، ولی به‌ندرت تحلیلی از ایدئولوژی نازیسم ارائه می‌شود. من در این مقاله قصد ندارم توضیح دهم آلمانی‌ها باید برای پیروزی در جنگ چه کارهایی انجام می‌دادند و از چه اشتباهاتی پرهیز می‌کردند. تاریخ‌دانان بسیاری به این موضوع پرداخته‌اند. تمرکز من در این مقاله دنیایی است که در صورت اجرای موفقیت‌آمیز نقشه‌ها و طرح‌های هیتلر در آن زندگی می‌کردیم.

تبعات پیروزی نازی‌ها در جنگ

کلیت سناریویی که قصد دارم به آن بپردازم از این قرار است: در این دنیای موازی، آلمان نازی اروپا را تسخیر کرده است. بریتانیا، فرانسه، لهستان، شوروی و کشورهای متعدد دیگر همه تحت اشغال نیروهای آلمانی هستند. آلمان موفق شد به بریتانیا حمله کند و با وجود شانس کم برای پیروزی،‌ با وجود این‌که چرچیل تعهد کرده بود بریتانیا هیچ‌گاه تسلیم نخواهد شد، بریتانیایی‌ها باید بین تسلیم شدن یا نابودی یک گزینه را انتخاب کنند. در این دنیای موازی رایش سوم کنترل خود را روی سرزمین‌های جدیدی که در سرتاسر قاره تصاحب کرده تثبیت می‌کند و بدین ترتیب،‌ جلوی هرگونه دخالت موثر از جانب آمریکا را می‌گیرد.

در ابتدا نیروهای مقاومت در برابر آلمانی‌ها و دولت‌های دست‌نشانده‌ی فاشیست مثل فرانسه‌ی ویشی (Vichy France) و دولت دست‌نشانده‌ی بریتانیا ایستادگی می‌کنند، اما رایش سوم پس از چند سال تلاش برای تقویت کنترل روی راه‌های تجاری و منابع موجود، کاری می‌کند نیروهای مقاومت عملاً از گرسنگی بمیرند. در این دنیای موازی هرگاه شورشی علیه آلمانی‌ها صورت بگیرد، آن‌ها شهروندان بی‌گناه را سلاخی می‌کنند (البته این اتفاقی بود که در دنیای ما هم افتاد). به لطف این تاکتیک، و کمبود منابع، نیروهای مقاومت راهی از پیش نخواهند برد و همه‌یشان دیر یا زود قلع‌وقمع می‌شوند.

جنگ جهانی دوم

در شوروی، جنگ بین روس‌ها و آلمانی‌ها به جنگی فرسایشی تبدیل می‌شود و همچنان که روس‌ها تا رشته‌کوه‌های اورال عقب رانده می‌شوند، در نهایت به یک نهضت مقاومتی تقلیل پیدا می‌کند، . قصد ندارم پروسه‌ی این اتفاق را به طور دقیق شرح دهم، ولی اگر نقشه‌ی نازی‌ها موفقیت‌آمیز باشد، دولت شوروی تا سیبری عقب رانده خواهد شد، اما بیشتر مردم روس تحت سلطه‌ی آلمان‌ها درخواهند آمد.

با تفکر سنتی‌ای که امروزه نسبت به جناح‌های سیاسی داریم نازیسم را نمی‌توان درک کرد؛ نازیسم کلاً جنسش با ایدئولوژی‌های دیگر فرق دارد، چون هم از جناح چپ و هم از جناح راست عناصری را وام می‌گیرد تا جامعه را از نو تعریف کند. هیتلر قصد داشت تمدنی بسازد که چیزی از آموخته‌های کهن غرب به ارث نبرده بود. در تمدن آرمانی هیتلر آرمان‌های پشت انقلاب فرانسه، عصر روشنگری و مسیحیت همه اعتبار خود را از دست می‌دادند؛ پایه و اساس این تمدن یک چیز بود: گسترش و تسلط یک گروه خاص: نژاد آریایی.

طبقه‌بندی نژادی در نازیسم

برای درک دنیایی که در آن نازی‌ها پیروز جنگ شده‌اند، باید اول نازیسم را درک کنیم و به ایده‌های وحشتناک آن‌ها درباره‌ی برتری نژادی و طبقه‌بندی نژادی بپردازیم. اگر آلمان در جنگ پیروز می‌شد، آن‌ها اروپا را بر اساس سلسله‌مراتب نژادی طبقه‌بندی می‌کردند. در آن دوره به‌نژادی (Eugenics) پرطرفدار بود، برای همین نازی‌ها سیاست‌هایشان را بر اساس ژنتیک می‌چیدند و مردم را بر اساس مفاهیمی چون «ژن خوب» و «ژن بد» طبقه‌بندی می‌کردند.

در راس این هرم نژاد آریایی قرار داشت. در نظر نازی‌ها آریایی‌ها مردمی بودند که رگ‌وریشه‌ی ژرمانیک داشتند. در جامعه‌ی نازی‌ها کسانی که جد اندر جد آلمانی بودند از بالاترین جایگاه برخوردار بودند. جایگاه بعدی پس از آریایی‌ها به مردم غرب اروپا تعلق داشت؛ یعنی بریتانیایی‌ها، مردم شمال فرانسه، ایرلندی‌ها و هلندی‌ها. چینی‌ها و ژاپنی‌ها نیز به این دسته تعلق داشتند، چون هیتلر آن‌ها را «آریایی‌های افتخاری» خطاب کرده بود.

پس از مردم غرب اروپا و چین و ژاپن جایگاه بعدی به نژاد مدیترانه‌ای تعلق دارد. مردم جنوب اروپا، که پوست برنزه‌ای داشتند، مثل ایتالیایی‌ها، مردم جنوب فرانسه، اسپانیایی‌ها و یونانی‌ها به این دسته تعلق داشتند. هیتلر معتقد بود مردم جنوب اروپا از مردم شمال ذاتاً تنبل‌ترند. ایده‌ی مادون بودن ایتالیایی‌ها نسبت به آلمانی‌ها تنش زیادی بین موسولینی و هیتلر ایجاد کرد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.

پس از سه طبقه‌بندی دیگر، در انتهای این فهرست، مادون انسان‌ها (Untermensch) قرار داشتند. مادون انسان‌ها گروهی از مردم بودند که در نظر نازی‌ها پست‌تر یا خطرناک‌تر از آن بودند که بشود زنده‌یشان گذاشت. اسلاوها (لهستانی‌ها، روس‌ها، اوکراینی‌ها، سرب‌ها و…)، یهودی‌ها، کولی‌ها، هم‌جنس‌گرایان، کمونیست‌ها و… مادون انسان حساب می‌شدند.

جنگ جهانی دوم

سرنوشت مردم شرق اروپا تحت سلطه‌ی نازی‌ها

در این دنیای موازی، اگر آلمان نازی موفق شود سیاست لبنسراوم (Lebensraum) را به مرحله‌ی اجرا برساند، پس از چند دهه لهستانی‌ها، روس‌ها و اسلاوهای شرقی منقرض خواهند شد. نسل‌کشی مردم اسلاو اروپای شرقی از هولوکاست دنیای ما ده برابر مرگبارتر خواهد بود. ده‌ها میلیون اسلاو کشته خواهند شد. هیتلر ازطرفداران سیاست‌های آمریکا نسبت به بومیان آمریکا بود و در نظرش تلاش موفقیت‌آمیز آن‌ها در نسل‌کشی بومیان و عقب راندن آن‌ها تحسین‌آمیز بود. برای همین می‌خواست این طرح را در قبال اسلاوها اجرا کند.

در این دنیای موازی،‌ پس از پیروزی آلمانی‌ها، مرز کشورها تغییر می‌کند و در کشورهایی که قبلاً لهستان، اوکراین و روسیه نام داشتند، دولتی جدید با رهبران آلمانی تشکیل می‌شود. اسلاوها به‌تدریج حقوق‌شان را از دست می‌دهند، هرگونه مقاومت یا شورشی با قتل عام مردم بی‌گناه پاسخ داده می‌شود و یهودی‌ها بلافاصله به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده می‌شوند تا در آنجا به‌تدریج شرایط کشتنشان فراهم شود.

نازی‌ها قصد داشتند اسلاوها را به بردگی بگیرند و به چرخ‌دنده‌هایی در ماشین جنگی نازیسم تبدیل کنند و اگر لازم شد، آن‌ها را وادار به زراعت کنند، اما پیش از اجرای این نقشه لازم بود که اکثریت اسلاوها بمیرند. برای رسیدن به این مهم، در این دنیای موازی قوانینی مشابه به سیاست‌های استالین وضع می‌شوند که باعث ایجاد قحطی در مقیاس وسیع می‌شوند و میلیون‌ها نفر را به کشتن می‌دهند. در دنیای ما تصمیم هیتلر این بود که پیش از شروع استعمار اسلاوها حداقل پنجاه میلیون نفرشان کشته شوند.

پس از از بین رفتن هویت اسلاوها به‌عنوان یک ملیت، استعمارگرهای نازی وارد سرزمین آن‌ها می‌شوند و فرایند تصاحب آن را آغاز می‌کنند. اندازه‌ی کشور آلمان چهار برابر می‌شود و مرز آن از فرانسه تا مرکز روسیه امتداد پیدا می‌کند.

از اسلاوهای باقی‌مانده، کسانی که لایق وارد شدن به جامعه‌ی آلمان شناخته شوند، فقط حق تولید مثل با یک فرد آلمانی را خواهند داشت تا بدین طریق ژن اسلاو به‌تدریج از بین برود. فرهنگ این کشورها به کل نابود می‌شود و به خاطر نسل‌کشی نازی‌ها تاریخچه‌ی مردم به دست فراموشی سپرده می‌شود. با توجه به قدرت صنعتی رایش سوم و شکست نیروهای مقاومتی، نسل‌کشی در چنین مقیاسی برای آن‌ها مقدور است.

در مدارس آلمانی پست بودن اسلاوها به کودکان آموزش داده می‌شود و بدین طریق تفرقه‌ی نژادی بین آریایی‌های آلمانی و برده‌های اسلاو رنگ و بوی رسمی‌تری پیدا می‌کند. این وضعیت مشابه با آپارتاید آفریقای جنوبی است.

در مستعمره‌های اوکراین تفکیک نژادی بین اربابان استعمارگر آلمانی و اسلاوهای به استعمار گرفته شده اتفاق می‌افتد و نسل‌کشی نیز ادامه پیدا می‌کند. اسلاوها حق تولید مثل نخواهند داشت مگر به قصد به وجود آوردن برده‌های جدید. در واقع در سرتاسر آلمان نازی سقط جنین برای نژادهای غیرآریایی نه‌تنها قانونی بلکه الزامی‌ست. ولی سقط جنین برای مادرهای آریایی اکیداً قدغن است، چون از آن‌ها انتظار می‌رود تا جایی که امکان دارد تولید مثل کنند. پدر یا مادرهایی که بچه‌ی ناسالم، عقب‌افتاده یا مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی به دنیا بیاورند، عقیم می‌شوند.

آلمان نازی؛ ارباب جدید اروپا

استعمارگران آلمانی زمین‌های حاصلخیز اوکراین را کشت می‌کنند و با غذای تولیدشده جمعیت رو به رشد آلمان را سیر می‌کند. اگر این نقشه عملی شود، آلمان نازی دموگرافی اروپا را دگرگون خواهد کرد و در عرض چند دهه، بیشتر جمعیت اروپای شرقی رگ و ریشه‌ی آلمانی خواهند داشت. نظام جدید (The New Order) سعی دارد مفهوم اروپایی بودن و تمدن غرب را از نو تعریف کند.

آلمان نازی به قدرتمندترین کشور اروپا تبدیل می‌شود و دولت‌های فاشیست دست‌نشانده در بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا را هدایت می‌کند. با این وجود، نازی‌ها در قالب پروپاگاندا برابری بین ملت‌های اروپایی را ترویج می کند، اما در عمل بعضی کشورها – حتی کشورهای فاشیست – از بعضی دیگر پست‌تر خواهند بود.

طبقه‌بندی نژادی هیتلر تعیین‌کننده‌ی رابطه‌ی کشورهای دیگر با آلمان نازی است. بنابراین کشورهای آریایی مثل فرانسه و بریتانیا از حق امتیاز بالاتری در مقایسه با کشورهای مدیترانه‌ای مثل اسپانیا و ایتالیا برخوردار خواهند بود. در این دنیای موازی، پس از پایان جنگ، نازی‌ها با سرعت هرچه تمام‌تر بریتانیا را بازسازی می‌کنند و بریتانیای فاشیست به دست راست رایش تبدیل خواهد شد.

موسولینی از دیدگاه تحقیرآمیز هیتلر نسبت به مردم جنوب اروپا آگاه بود و این مساله روی رابطه‌ی این دو نفر اثر منفی گذاشته بود. در این دنیای موازی، درخواست موسولینی برای اتحاد بین مردم نوردیک و مدیترانه‌ای مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، ولی هیتلر برای جلوگیری از آشوب و دردسرهای بی‌مورد به مردم جنوب اروپا کاری نخواهد داشت، ولی به مردم بریتانیا و شمال فرانسه امتیازاتی عطا خواهد کرد که مدیترانه‌ای‌ها از آن بی‌بهره خواهند بود. این تفرقه طی دهه‌های متمادی شدیدتر و به درگیری فرهنگی منجر خواهد شد.

در دنیای ما، هولوکاست قرار بود فاز اول نظام جدید باشد و هدف آن نسل‌کشی اقلیت‌های ناخواسته‌ای بود که داخل مرز آلمان زندگی می‌کردند. با این وجود، قربانیان هولوکاست تنها کسانی نبودند که آلمانی‌ها قصد از بین بردنشان را داشتند. هدف غایی نازیسم خلق نژادی بود که عامل اتحادشان وفاداری بی‌قید و شرط‌‌شان به دولت باشد.

از شهروندان انتظار می‌رود به ارتش و نهادهای تولید فناوری خدمت کنند تا نژاد آریایی پیشرفت کند. در نظر هیتلر و رایش سوم هر ایده‌ای – تاکید می‌کنم، هر ایده‌ای – که قدرت دولت را به چالش بکشد خطرناک بود.

جنگ جهانی دوم

نازیسم؛ خبری بد برای واتیکان

حل کردن مساله‌ی یهودیت (The Jewish Question) اولین فاز نظام جدید بود. بعد نوبت اسلاوها بود و بعد از آن نوبت مذهب کاتولیک، یا مساله‌ی کلیسا (The Church Question). هیتلر فردی کاتولیک به دنیا آمد، اما به مرور زمان از مذهبش زده شد. بی‌علاقگی او به مذهب با ایدئولوژی نازیسم همسو بود.

از دید نازیسم مذهب کاتولیک نه‌تنها یک مانع به شمار می‌آمد، بلکه تهدیدی برای پیشرفت دولت آلمان بود. آن‌ها از این‌که نیرویی غیردولتی چنین نفوذ عمیقی روی مرد اروپا و آریایی‌ها داشته باشد بیزار بودند.

پیش از آغاز جنگ، نازی‌ها نهادهای کاتولیک را تعطیل کردند، از پخش پیام‌های کاتولیک جلوگیری کردند و بسیاری از روحانیون مسیحی را دستگیر کردند. با این حال، با توجه به این‌که ایتالیا یکی از متحدین آلمان بود و حمله‌ی مستقیم به کلیسای کاتولیک آشوب زیادی به پا می‌کرد، هیتلر با واتیکان به توافق رسید تا به نهادها و تشکیلات کاتولیک احترام بگذارد.

با این وجود، کلیسای کاتولیک همچنان یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات برای آلمان نازی به شمار می‌آمد. در دنیای موازی، پس از پایان جنگ، نازی‌ها بدون معطلی تمام توافق‌هایشان را با کلیسای کاتولیک زیر پا می‌گذارند و در سرتاسر قلمروی رایش تشکیلات کاتولیک تعطیل و روحانیون کاتولیک دستگیر می‌شوند.

در نظر هیتلر، مذهب اساساً مانعی سر راه پیشرفت اروپا بود و عنصری خطرناک به شمار می‌آمد. حتی یک بار او افراد مذهبی را «برده» خطاب کرد. پیش از آغاز جنگ، نازی‌ها مجبور بودند برای حفظ ظاهر ادای مسیحی‌های پروتستان را دربیاورند، اما در خفا نازی‌های عالی‌رتبه مثل گوبلز از مذهب و علی‌الخصوص کلیسای کاتولیک متنفر بودند. با این حال، آن‌ها تصمیم گرفتند تا جنگ تمام نشده، اقدامی علیه مذهبیون انجام ندهند.

در نظر نازی‌ها مسیحیت عنصری بیگانه بود که یهودیت را تبلیغ می‌کرد و اروپایی‌ها را ضعیف و بیش از حد بخشایش‌گر کرده بود. از هاینریش هیملر نقل است: «ما در دوره‌ی درگیری نهایی با مسیحیت زندگی می‌کنیم. یکی از اهداف اس‌اس این است که طی نیم‌قرن آینده ایدئولوژی غیرمسیحی‌ای برای مردم آلمان بنا نهد که با توسل به آن زندگی‌شان را نو تعریف کنند. این هدف صرفاً به شکست دادن حریفی ایدئولوژیک محدود نمی‌شود، بلکه در هر قدم باید با انگیزه‌ای مثبت همراه باشد: در این مورد خاص این انگیزه بازسازی هویت آلمانی به گسترده‌ترین و عمیق‌ترین شکل ممکن است.»

در این دنیای موازی، رایش سوم از تمام قوای خود استفاده می‌کند تا مسیحیت را به‌تدریج داخل مرزهایش ریشه‌کن کند. نازی‌ها از طریق پروپاگاندا کاتولیک‌ها را دشمن آریایی‌ها و آلمانی‌ها به تصویر می‌کشند و حتی به شکل مخفیانه رهبران کاتولیک را ترور یا وادار به سکوت کردن می‌کنند. نازی‌ها از همان تاکتیک‌هایی که علیه اسلاوها استفاده کردند علیه کلیسای کاتولیک نیز استفاده می‌کنند.

پس از چند دهه، ردپایی از کلیسای کاتولیک در آلمان نازی به جا نخواهد ماند. بیشتر لهستانی‌های کاتولیک در قحطی‌های برنامه‌ریزی‌شده کشته می‌شوند و در نواحی کاتولیک‌نشین آلمان، نازی‌ها سعی می‌کنند با استفاده از پروپاگاندا این مذهب را ریشه‌کن کنند. قوانینی در راستای قدغن کردن تعلیمات و انتشارات کاتولیک وضع و اعمال می‌شوند. پس از ریشه‌کن کردن مذهب کاتولیک، رایش سوم به ریشه‌کن کردن خود مسیحیت می‌پردازد. اگر چند دهه پروپاگاندا جواب دهد، آن‌ها نسلی از آلمانی‌های وفادار و غیرمسیحی پرورش خواهند داد.

چیزی که نازی‌ها به مردم آلمان آموزش می‌دهند این است که مذهب نیرویی مخرب و یهودی‌ست که مغز را شستشو می‌دهد و باعث ضعف اروپایی‌ها شده است. بعضی از نازی‌ها امیدوار بودند بتوانند مسیحیت را با نئو-پاگانیسم جایگزین کنند، اما در این دنیای موازی، مذهب با وفاداری به نظام نازی و نژاد آریایی جایگزین می‌شود. سرتاسر آلمان صلیب معمولی با صلیب شکسته (Swastika) جایگزین می‌شود.

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره شد، جنگ جهانی دوم لحظه‌ی سرنوشت‌ساز در تاریخ بشریت بود و آینده‌ی تمدن غرب را دگرگون کرد. پس از پیروزی متفقین نازیسم نابود شد و دیگر هیچ‌گاه به قدرت بازنگشت، ولی اگر آلمانی‌ها به پیروزی می‌رسیدند، دنیای مدرن به شکلی بسیار متفاوت و تاریک‌تر شکل می‌گرفت.

آموزه‌های تحصیلی نازی‌ها

اروپا تحت سلطه‌ی آلمان درآمده است. متفقین شکست خورده‌اند. سرزمین‌هایی که در گذشته به مردم اسلاو تعلق داشتند، اکنون به سکونت‌گاه نژاد آریایی تبدیل شده‌اند.

پیش‌تر اشاره کردیم که اروپا نه‌تنها به اشغال نازی‌ها درآمده، بلکه مغلوب فاشیسم نیز شده است. در دنیای ما جنبشی ضدفرهنگ (Counter-Culture) شکافی عمیق بین نسل‌ها ایجاد کرد. در این دنیای موازی این شکاف عمیق بین نسل‌ها وجود دارد، اما این شکاف فرهنگی بین والدین و کودکان متعصب‌شان وجود دارد. نسل قدیمی همچنان حامی دولت‌های فاشیست است، اما نسل جدید وابستگی احساسی‌ای نسبت به فاشیسم دارد که شاید در نظر قدیمی‌ترها افراطی به نظر برسد.

حزب نازی نه تنها به کودکان دشمن‌شان را نشان می‌دهد، بلکه کودکان را تشویق می‌کند از خشونت علیه این دشمنان استفاده کنند. هر نسل که جلوتر می‌رویم، کودکان خشن‌تر و متعصب‌تر می‌شوند و وابستگی‌شان به ایدئولوژی نازیسم شدیدتر می‌شود.

دولت اعلام می‌کند همه ملزوم به تحصیل هستند، اما هدف از تحصیل صرفاً محکم کردن جای پای ایدئولوژی نازیسم در ذهن مردم است. همین و بس. تاریخ، علوم تخصصی و علوم انسانی با هدف تثبیت برتری نژاد آریایی و ترسیم سرنوشت آریایی تدریس می‌شوند.

نازی‌ها خشونت علیه نژاد‌ها و اقلیت‌های پست را جایز می‌شمارند و خدمت سربازی را کاری والا و مقدس جلوه می‌دهند.در آلمان نازی شاخصه‌ی مرد واقعی به پایان رساندن خدمت سربازی و شاخصه‌ی زن واقعی ازدواج کردن و بچه‌دار شدن است. بسیاری از کودکان آلمانی حس می‌کنند در جامعه‌ای به دنیا آمده‌اند که مردمش آن‌ها را صرفاً به خاطر به دنیا آمدن روی سرشان حلوا حلوا می‌کنند. این کودکان شاهد فجایع و وحشی‌گری نخواهند بود، چون سرزمین پدری‌شان پیش از آن‌که به دنیا بیایند از وجود اقلیت‌های ناخواسته پاک شد. در پروپاگاندا این گذشته‌ی تاریک رنگ‌وبویی افسانه‌ای به خود می‌گیرد و از کسانی که در شکل‌گیری آن نقش داشتند قهرمان‌سازی می‌شود. اما شدت هولوکاست و شیوه‌های دردناک شکنجه که در آن به کار گرفته شد، یک راز باقی می‌ماند و دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا از برملا شدن آن جلوگیری کند.

خطر شورش و جنگ داخلی

شاید همچنان که دارید این مطلب را می‌خوانید این سوال برایتان ایجاد شود: آیا روزی مردم علیه فاشیست‌ها قیام نخواهند کرد؟ آیا آن‌ها متوجه این سیاست‌های ظالمانه نخواهند شد و ضد دولت‌های دست‌نشانده قیام نخواهند کرد؟ آیا خود مردم آلمان نازی علیه هیتلر قیام نخواهند کرد؟

اصلاً چطور می‌شود با پیروزی نظامی چنین واقعیتی را بنا نهاد؟

حتی اگر آلمان در جنگ جهانی دوم پیروز می‌شد، خطر آشوب و بلوا و جنگ داخلی، نازی‌ها و دولت‌های فاشیستی دست‌نشانده‌یشان را تهدید می‌کرد. در دنیای ما نازیسم آزمایشی برق‌آسا بود. با سرعت زیادی سوخت و سریع خاموش شد. ما هیچ‌وقت نخواهیم دانست اگر نازی‌ها به پیروزی نظامی دست پیدا می‌کردند، چطور تصمیم داشتند امپراتوری بزرگ‌شان را حفظ کنند. سناریویی که از آن صحبت کردم، بهترین سناریو برای نازی‌ها بود، با این پیش‌فرض که همه‌چیز بر وفق مراد پیش رود.

اگر اوضاع بر وفق مراد نازی‌ها پیش نمی‌رفت، کار هر روزشان این می‌شد که با شورش، انقلاب و جنگ داخلی در نواحی اشغال‌شده دست‌وپنجه نرم کنند. تازه درگیری حزبی بین نازی‌های عالی‌رتبه را نیز باید به معادله اضافه کرد. این موارد همه تهدیدی برای ثبات رایش سوم به حساب می‌آیند. اگر قرار بر این بود که نازیسم به حیات خود ادامه دهد و قدرتی برتر در اروپا باقی بماند، ضروری بود که به قلب و ذهن مردم مغلوب نفوذ کند. پیروزی‌های نظامی به حکومت اعتبار می‌بخشند، اما دو عامل دیگر نیز از اهمیتی حیاتی برخوردار هستند: ثبات اقتصادی و رهبر بااعتبار.

در دنیای موازی، اگر الگوی اقتصادی نازی‌ها جواب دهد و باعث ایجاد اشتغال شود و در دهه‌ی اول پس از پایان جنگ کیفیت زندگی را بهبود ببخشد، مردم اروپا نه‌تنها سلطه‌ی آلمانی‌ها را خواهند پذیرفت، بلکه از حکومت‌های فاشیستی دست‌نشانده حمایت خواهند کرد. موفقیت نازی‌ها به فاشیسم اعتبار می‌بخشد و آن را هم‌سطح ایدئولوژی‌های دیگری چون پادشاهی، دموکراسی و سوسیالیسم بالا می‌کشد.

نازیسم اساساً فرقه‌ای است که در آن حرف هیتلر، پیشوای رژیم، قانون است. اگر در سال‌های اولیه‌ی حکومت رایش هیتلر اعتبارش را از دست دهد، کل سیستم ضعیف خواهد شد. طی گذر چند دهه این مشکل ریسک کمتری خواهد داشت، چون نازیسم با کمک اسطوره‌سازی و افسانه‌سازی جا پای خود را محکم کرده است. بهترین مثال مقایسه‌ای برای درک این موضوع پدران بنیان‌گذار ایالات متحده (The Founding Fathers of the United States) و اسطوره‌سازی از آن‌ها است.

جنگ جهانی دوم

در اروپای تحت سلطه‌ی فاشیسم خشونت روشی رایج و پرطرفدار برای رقیبان سیاسی و منتقدان رژیم است. هرکس که کوچک‌ترین حرفی بزند، با مرگ یا تبعید وادار به سکوت کردن می‌شود. همچنان که مخالفان سیاسی ماهرانه و به‌سرعت کشته می‌شوند، خطر شورش و انقلاب کاهش پیدا می‌کند.

وضعیت اقتصادی یک شهروند عادی در رایش سوم چگونه خواهد بود؟

در دنیای ما سبک زندگی دنیای غرب کاپیتالیستی و مصرف‌گرایانه است.

در کره‌ی شمالی دولت بر همه چیز احاطه دارد.

در استرالیا دردسرسازهای اصلی نه انسان‌ها و ایدئولوژی‌هایشان، بلکه ایموها و دینگوها هستند!

در این دنیای موازی از جامعه‌ی آلمان نازی چه انتظاراتی می‌توان داشت؟

ایالات موتلفه‌ی آمریکا (The Confederate States) عمر کوتاهی داشتند و نمی‌شود به راحتی تصور کرد این ایالات با حذف شدن ایالات شمالی از معادله چگونه به حیات خود ادامه می‌دادند. وقتی پای دولت‌هایی با عمر کوتاه در میان باشد، گمانه‌زنی دشوار است و به همین دلیل صحبت کردن از سیاست‌های اقتصادی رایش سوم یک یا دو دهه پس از پایان جنگ کار آسانی نیست. همان‌طور که اشاره کردم، نازیسم با سرعت زیاد سوخت و سریع خاموش شد. در دنیای ما نازیسم به بهانه‌ی جنگیدن با دشمن به وجود آمد و حیات آن نیز به دشمن‌تراشی وابسته بود. البته منظورم این نیست که نازیسم بدون دشمن از هم فرو می‌پاشد، ولی برای حکمرانی بر قاره‌ای که در آن دشمنی وجود ندارد، باید سیاست‌هایش را دگرگون کند.

در نازیسم اقتصاد از اهمیتی حیاتی برخوردار نیست. در نظر هیتلر اقتصاد صرفاً راهی بود برای فراهم کردن امکانات برای شروع جنگ و ادامه دادن آن. اولویت اول برای او پرورش ارتشی قوی و اجرای طرح لبنستراوم بود. نمی‌توان به‌راحتی پیش‌بینی کرد پس از پایان جنگ و نابودی روس‌ها رایش سوم قصد داشت چه برنامه‌ی اقتصادی‌ای پیاده کند. نازیسم در بستر زمانی مشخصی به وجود آمد و تلاش برای پیش‌بینی برنامه‌های اقتصادی‌اش مثل این می‌ماند که یک نفر در آن دوره بخواهد سیاست‌های داخلی امروزی آمریکا را با استناد بر اقتصاد در دهه‌ی ۱۹۲۰ پیش‌بینی کند. در این پیش‌بینی‌ها جزئیات مهمی که در طول زمان پدیدار می‌شوند و مسیر تاریخ را عوض می‌کنند نادیده گرفته می‌شوند. برای همین هرگونه پیش‌بینی‌ای درباره‌ی سیاست‌های هیتلر در مواجهه با افول اقتصادی یا بحران نفت دقیق نخواهد بود. من نمی‌توانم به طور دقیق وضعیت اقتصادی رایش سوم را پس از پایان جنگ پیش‌بینی کنم، اما می‌توانم به طور خلاصه و مفید نظرات کلی نسبت به آن بیان کنم.

به نظرم در این دنیای موازی رایش سیاست‌های اقتصادی‌اش را بر پایه‌ی طرح لبنسراوم می‌چیند. جامعه‌ی آلمان از بالا تا پایینش – یعنی بخش‌های اقتصادی، دولتی و مردمی – با یک هدف برنامه‌ریزی شده بودند: منقرض کردن دشمنان رایش. پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح لبنسراوم، حزب نازی اقتصاد را از خدمت انحصاری سیاست‌های جنگ‌طلبانه بیرون می‌آورد و با هدف حفظ سرزمین‌های فتح‌شده سیاست‌های جدیدی طرح‌ریزی می‌کند. ممکن است در این راستا استاندارد زندگی پایین بیاید، تولید محصولات کاهش پیدا کند و قحطی اتفاق بیفتد، اما نازی‌ها به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند یک سانتی‌متر مربع از قلمرویشان دست دشمن بیفتد.

رایش حاضر نیست با کشورهایی خارج از دامنه‌ی نفوذش مبادله کند. البته این سیاست مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند، چون منابع بریتانیا، فرانسه و ایتالیا جوابگوی نیازهای رایش خواهند بود. برده‌های فعال در مستعمره‌های روسی نیز منابع خام مورد نیاز رایش را فراهم می‌کنند.

در این دنیای موازی آلمان یا به ثروت بسیار دست پیدا می‌کند یا در فقر و قحطی به سر می‌برد. اما سرنوشت مردم آلمان هرچه که باشد، همه چیز به ماجراجویی‌های نظامی رایش بستگی خواهد داشت. همه‌ی مردم به مرور زمان خواهند پذیرفت که کشورگشایی و حفظ قلمروی موجود از رضایت فردی مهم‌تر است.

نظامی‌گری نازی‌ها پس از پایان جنگ

در دنیای ما،‌ یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی آلمان نازی (به جز مهارت بالا در کشورگشایی و نسل‌کشی)، پیشرفت‌های چشم‌گیر در زمینه‌ی فناوری نظامی بود. اگر رایش سوم فرو نمی‌پاشید، فناوری نظامی تا کجا پیشرفت می‌کرد؟

در آن روزها به‌نژادی، داروینیسم اجتماعی و تعریف هویت نژادی بر پایه‌ی ژن‌های مرغوب و نامرغوب همه ایده‌هایی پرطرفدار بودند، اما آلمان نازی از این ایده‌ها برای رسمیت بخشیدن به اهداف خود برای نژاد آریایی استفاده کرد. این ایده‌ها ساخته و پرداخته‌ی ذهن هیتلر نبودند، بلکه حوزه‌هایی در دنیای آکادمی بودند که نازی‌ها برای ایدئولوژی خودشان ازشان استفاده کردند. در دنیای ما، نازی‌ها کاری کردند به‌نژادی و داروینیسم اجتماعی به ایده‌هایی منفور تبدیل شوند، اما اگر در جنگ پیروز می‌شدند، این ایده‌ها و پژوهش درباره‌ی آن‌ها در سطح اروپا و دنیا به‌مراتب پرطرفدارتر می‌شد. در این دنیای موازی، با حمایت دولت، آزمایش‌های انسانی (یا بهتر است بگویم غیرانسانی) روی اقلیت‌های مادون انسان ادامه پیدا می‌کند. سیاست روی پیشرفت علمی تاثیرگذار است.

در دنیای ما نیمی از آلمانی‌ها در دانشگاه در حوزه‌ی دارو و پزشکی مشغول به تحصیل بودند. دولت توجه ویژه‌ای به مطالعات پزشکی نشان می‌داد، چون در نظرش پیشرفت علم پزشکی برای پرورش نسلی سالم و قدرتمند از نژاد آریایی ضروری بود. به زن‌ها توصیه می‌شد از تحصیل در رشته‌هایی که به مادر شدنشان کمکی نمی‌کند پرهیز کنند.

دولت فقط از پیشرفت تکنولوژی‌ای که برایش مفید باشد حمایت می‌کند. اگر پیشرفت فناوری‌ای برای رایش کوچک‌ترین ضرری داشته باشد، از پیشرفت آن جلوگیری می‌شود. ابزار ارتباطی مثل گوشی همراه، اینترنت و هر ابزار دیگری که ارتباط بین انسان‌ها و به اشتراک گذاشتن ایده را تسهیل کند، توقیف می‌شود و هیچ‌گاه در دسترس عموم قرار داده نمی‌شود.

نسل اندر نسل وکیل، پژوهش‌گر، دانشمند و مهندس تحت تاثیر پروپاگاندای رژیم پرورش می‌یابند. اگر پروپاگاندای نازیسم با موفقیت اجرا شود، روشن‌فکران آلمان نازی قلباً به ایدئولوژی‌های خشونت‌باری که بهشان آموزش داده می‌شود ایمان خواهند آورد. اگر ابزار ارتباطی پیشرفت کنند، تحت کنترل دولت باقی می‌مانند. هر فناوری‌ای که به اشتراک‌گذاری ایده را آسان کند،‌ به‌شدت تحت کنترل و محدودیت دولت قرار خواهد گرفت. تلویزیون و رادیو نیز مثل گذشته تحت کنترل دولت باقی می‌مانند.

آلمان نازی تمرکز ویژه‌ای روی نظامی‌گری دارد، بنابراین در صورت پیروزی رایش سوم فناوری نظامی در دنیای موازی به‌مراتب سریع‌تر از دنیای ما پیشرفت می‌کند. فرض کنید کل فکر و ذکر امپراتوری‌ای به بزرگی یک قاره برتری داشتن نسبت به دشمنانش باشد؛ مسلماً چنین امپراتوری‌ای همه‌ی منابع موجودش را صرف این هدف می‌کند.

انشعابات فاشیسم و نازیسم

در این دنیای موازی فاشیسم یک ایدئولوژی واحد و منسجم نیست. هر کشور فاشیسم را با هویت ملی خود منطبق می‌کند. به‌عنوان مثال، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا مذهب کاتولیک را به‌عنوان مذهب ملی خود به دنیا معرفی می‌کنند.

برای افزایش مقبولیت فاشیسم نزد مردم، باید آن را به ایده‌هایی که از گذشته به ارث رسیده متصل کرد. در دنیای ما فرانسه‌ی ویشی قوانینی وضع کرد که هدف‌شان خنثی کردن تاثیرات انقلاب فرانسه (که به گسترش لیبرالیسم کمک کرد) بود. در این دنیای موازی، این اتفاقی رایج در اروپای تحت نفوذ نازیسم خواهد بود و باورهای لیبرالیسم و عصر روشنگری به‌مرور از ذهن مردم پاک خواهد شد.

دولت فرانسه کشور را به سمت محافظه‌کاری، اقتدارگرایی و مذهب کاتولیک سوق می‌دهد. این مسیر با مسیری که آلمان طی می‌کند متفاوت است،‌ چون هدف هیتلر ارائه‌ی تعریفی نو از جامعه‌ی آلمان بود. فرانسه‌ی ویشی صرفاً از عناصر محافظه‌کارانه‌ی موجود در جامعه‌ی فرانسه استفاده می‌کند.

با توجه به این‌که نازی‌ها با کاتولیک‌ها و قلمروهای تحت نفوذشان در شرق اروپا میانه‌ی خوبی ندارند، بین آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها تنش ایجاد می‌شود. اما با توجه به قدرت بالای آلمانی‌ها فرانسه‌ی ویشی اعتراض خود را علناً اعلام نخواهد کرد و اقدامی مهم علیه آلمان نازی انجام نخواهد داد.

در دنیای ما، زندانی‌های جنگی فرانسوی عملاً گروگان‌های نازی‌ها در اردوگاه‌های کار اجباری بودند. به نظرم در این دنیای موازی نازی‌ها از همین تاکتیک استفاده خواهند کرد تا مطمئن شوند توده‌ی مردم و دولت‌هایشان اقدامی علیه آلمانی‌ها انجام نمی‌دهند.

بریتانیا؛ بزرگ‌ترین رفیق آلمان نازی

بریتانیا به سوگلی آلمانی‌ها تبدیل می‌شود. در این دنیای موازی بریتانیا در نبرد هوایی با لوفت‌وافه (نیروی هوایی آلمان نازی) شکست می‌خورد و نیروهای آلمانی نیز با موفقیت به جزیره‌ی بریتانیا نفوذ می‌کنند و آنجا را تحت اشغال خود درمی‌آورند. خانواده‌ی سلطنتی به کانادا فرار می‌کنند، اما دولت فعلی بریتانیا منحل و با حکومت نظامی موقت جایگزین می‌شود.

جنگ جهانی دوم

پس از اشغال بریتانیا، نیروهای آلمانی با مردم بریتانیا با مهربانی رفتار می‌کنند و حتی اجناس و خدمات رایگان در اختیارشان قرار می‌دهند. هدف از این کار آماده‌سازی مردم بریتانیا برای پذیرفتن حکومت جدید است. همچنین آلمانی‌ها قصد دارند به مردم بریتانیا نشان دهند آن داستان‌هایی که از جنایات‌شان در لهستان و روسیه شنیده‌اند، در بریتانیا تکرار نمی‌شود. اشغال بریتانیا اشغالی محبت‌آمیز خواهد بود.

با این وجود، پس از چند ماه مهربانی نشان دادن، آلمانی‌ها مخفیانه هر گروه سیاسی یا اجتماعی‌ای را که در نظرشان تهدیدی برای حیات رایش به حساب بیاید، پاک‌سازی می‌کنند.

پس از اشغال بریتانیا برای مدتی نامعلوم، نازی‌ها به دولت دست‌نشانده‌ی بریتانیا اجازه می‌دهند فعالیت خود را از سر بگیرد. تحت نفوذ نگه داشتن بریتانیا از اهمیتی حیاتی برخوردار است،‌ چون به آلمان اجازه می‌دهد به مستعمره‌های آن‌ها را در آفریقا و آسیا نیز دسترسی داشته باشد.

در این دنیای موازی سوییس دیر یا زود سقوط خواهد کرد. هیتلر از سوییس متنفر بود و اگر جنگ با روسیه خوب پیش می‌رفت، به آنجا حمله می‌کرد و در صورت پیروزی در جبهه‌ی شرق و غرب سوییس را تجزیه می‌کرد.

موسولینی: دشمن جدید هیتلر؟‌

به نظر من در این دنیای موازی رابطه بین آلمان و ایتالیا به‌مراتب بدتر می‌شود. پیش‌تر اشاره کردم که نظر هیتلر درباره‌ی فرومایگی نژادی ایتالیایی‌ها نسبت به آلمانی‌ها باعث ایجاد تنش بین او و موسولینی شده بود. ولی مشکلات بین این دو فقط به این مساله ختم نمی‌شد. در دنیای ما شالوده‌ی رابطه‌ی بین ایتالیا و آلمان راحتی و اطمینان خاطر طرفین و ارائه‌ی حمایت نظامی بود. پیمان بین این دو کشور فقط برای ۱۰ سال بسته شده بود.

با این‌که موسولینی دیکتاتور پرمدعایی بود، ولی ایتالیا از منابع و زیرساخت‌های صنعتی لازم برای احیای امپراتوری رم برخوردار نبود. حتی موسولینی به هیتلر گفته بود که حداقل تا سال ۱۹۴۲ برای جنگ آماده نخواهد بود. اما هیتلر به حرف او توجهی نشان نداد و در سال ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد و ایتالیا را نیز خواه ناخواه درگیر جنگ کرد. ایتالیای دهه‌ی ۱۹۳۰ برای جنگی به مقیاس جنگ جهانی دوم آماده نبود. ارتش ایتالیا موفق نشد شمال آفریقا و شبه‌جزیره‌ی بالکان را تصرف کند و برای همین رابطه بین ایتالیا و آلمان شکرآب شد.

پیش‌بینی من این است که این رابطه ممکن بود دو مسیر مختلف را طی کند:

۱. پس از شکست روس‌ها و حذف شدن آخرین دشمن واقعی از معادله، آلمان نازی به متحد پیشین خود حمله می‌کند، چون ایتالیا دیگر فایده‌ای آلمان ندارد. شمال ایتالیا به قلمروی رایش ضمیمه می‌شود و جنوب ایتالیا به کشوری جداگانه و بندری تقلیل می‌یابد. ایتالیایی‌ها قادر نخواهند بود در برابر ماشین جنگی عظیم و قدرتمند آلمان مقاومت کنند.

۲. اگر رابطه‌ی بین دو کشور حفظ شود و آلمان به ایتالیا حمله نکند، سایه‌ی نازی‌ها به مدت چند دهه روی ایتالیا باقی می‌ماند و امپراتوری ایتالیایی موسولینی صرفاً یکی از دست‌نشانده‌های رایش سوم خواهد بود. البته قلمروی ایتالیا تا بالکان، دریای مدیترانه و شمال آفریقا امتداد پیدا می‌کند، ولی برای حفظ کردن و کنترل این قلمروها به آلمان وابسته خواهد بود. پس از پایان جنگ، هزاران نفر بر اثر بی‌توجهی دولت، تجاوز و انتقام‌جویی سر شورش علیه اشغالگران کشته می‌شوند. حتی در کشور یونان، یوگوسلاوی و مناطق دیگری که مثل روسیه قرار نیست جمعیت بومی‌شان پاک‌سازی شود، مرزها طوری تغییر می‌یابند که فقط شامل رژیم‌های وفادار به متفقین باشند. یونان به جمهوری هلنی (Hellenic Republic) تغییر نام می‌دهد، یوگوسلاوی تجزیه می‌شود و بین کشورهای مستقل کرواسی، آلبانی و ایتالیا تقسیم می‌شود.

جنگ جهانی دوم

در این دنیای موازی،‌ اروپا وارد عصری جدید می‌شود. در این عصر جدید، خشونت و وفاداری بی‌چون و چرا مورد تشویق قرار می‌گیرند و فردگرایی یک ضدارزش به شمار می‌آید. متفکران عصر روشنگری و انقلاب فرانسه به اشخاصی منفور تبدیل می‌شوند و نوشته‌های متفکران لیبرال نابود می‌شود.

هرچقدر تعداد کودکان زاده‌شده در این دنیا بیشتر می‌شود، ترویج و رسمیت بخشیدن به اسطوره‌ی آدولف هیتلر آسان‌تر می‌شود. هرگونه نظر سیاسی صرفاً انشعابی از نازیسم خواهد بود و دغدغه‌ی اصلی متفکران سیاسی جریان اصلی پیشرفت نژاد آریایی خواهد بود.

همچنین دشمن جدیدی به اروپایی‌ها معرفی خواهد شد؛ دشمنی که آن سوی اقیانوس اطلس حضور دارد و به اندازه‌ی یهودی‌ها و کمونیست‌ها بد است: ایالات متحده‌ی آمریکا.

ایالات متحده در برابر آلمان نازی

رایش سوم اروپا را تسخیر کرده است و اکنون نفوذ عمیقی بین مردم اروپا و دولت‌های دست‌نشانده‌یشان دارد. معنی واژه‌ی «اروپایی» به‌سرعت در حال تغییر است و به قیمت از بین رفتن فردیت و حقوق فردی، اتحادی سفت‌وسخت بین مردم ملل مختلف برقرار شده است.

برای نسل جدید آریایی، و متعاقباً اروپایی‌های دیگر، برنامه‌ی تحصیلی جدیدی تنظیم شده است و مهم‌ترین آموزه‌ی این برنامه این است که اروپا دشمنی جدید دارد؛ این دشمن شوروی نیست، چون حکومت شوروی تا توندراهای سیبری عقب رانده شده است؛ این دشمن جدید آن سوی اقیانوس است و تاکنون از دسترس سربازهای نازی دور بوده است. این دشمن ایالات متحده است.

کمی قبل به بررسی تبعات پیروزی نازی‌ها برای مردم اروپا پرداختم. اکنون نوبتی هم باشد، نوبت ایالات متحده است. شاید اروپا سقوط کرده باشد، ولی ایالات متحده و اقتصاد قوی‌اش در آن سوی اقیانوس اطلس به قوت خود باقی‌ست. ایالات متحده از چه لحاظ این دنیای موازی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

سناریوی اول از این قرار است:

آمریکا وارد میدان می‌شود، مشتی قوی به چانه‌ی هیتلر می‌زند، اروپا را بمباران اتمی می‌کند و به داخل اقیانوس شیرجه می‌زند و به کشور خودش برمی‌گردد. پایان!

جنگ جهانی دوم

البته مزاح می‌کنم. فتح اروپا توسط نازی‌ها مسلماً روی سیاست‌های جهانی تاثیر می‌گذارد، اما کره‌ی زمین را به طور خودکار تحت سلطه‌ی نازی‌ها قرار نمی‌دهد. کشورهایی که تحت سلطه‌ی نازی‌ها درنیامده‌اند، اکنون باید به شیوه‌ی خودشان با رایش سوم تعامل برقرار کنند. برخی از این کشورها ممکن است رابطه‌ی دوستی برقرار کنند،‌ برخی به دشمن درجه‌یک نازی‌ها تبدیل شوند و برخی نیز به قربانی‌های بالقوه. در این ادامه قصد دارم به طور خاص روی دو کشور تمرکز کنم: ایالات متحده و آلمان نازی.

در این دنیای موازی، آلمان نازی موفق شده است اروپا را در برابر دخالت ایالت متحده محفوظ نگه دارد. ارتش و قدرت نظامی ایالات متحده معقول است، ولی حمله‌ی مستقیم به خاک اروپا با عملیات انتحاری تفاوتی ندارد، خصوصاً با توجه به این‌که فاشیست‌ها نقاطی را که تسخیر کرده‌اند تقویت و بازسازی کرده‌اند.

سناریویی‌ها که پیش‌تر مطرح کردم، مقیاس زمانی بررسی‌شده تا چند دهه پس از پایان جنگ را نیز پوشش می‌داد، اما در قسمتی که به آمریکا اختصاص دارد، به گمانه‌زنی درباره‌ی چند سال پس از شکست بریتانیا و عقب رانده شدن روس‌ها بسنده می‌کنم.

امپراتوری ژاپن

در دنیای ما،‌ جبهه‌ی اقیانوس آرام (Pacific Theater) و جبهه‌ی اروپا (European Theater) جدا از یکدیگر اتفاق افتادند. ژاپن و آلمان هدفی مشترک داشتند: افزایش فضای زندگی برای مردم‌شان، اما اتحادشان به خاطر نیاز متقابل و مقطعی اتفاق افتاد، نه شباهت ایدئولوژیک. زمانی که هیتلر به لهستان حمله کرد، ژاپن حمله‌ی وحشیانه‌اش به چین و ایندوچاینای تحت سلطه‌ی فرانسه را آغاز کرده بود. آمریکایی‌ها ژاپنی‌ها را تحریم کردند تا جلوی تاخت‌وتازشان را بگیرند.

تحریم نفت فشار زیادی به ژاپن وارد کرد، چون دستشان از حدود ۹۰٪ ذخایر نفتی‌شان کوتاه شد و بحرانی شدید برایشان ایجاد کرد. آن‌ها می‌توانستند از جنگیدن دست بردارند، اما به جایش تصمیم گرفتند رویکردی تهاجمی اتخاذ کنند. ژاپنی‌ها تصمیم گرفتند منابع طبیعی جنوب شرقی آسیا را تصاحب کنند و به قصد حفظ سرزمین‌های تسخیرشده با آمریکا وارد مذاکره شوند. ژاپنی‌ها می‌دانستند نمی‌توانند در جنگ تمام‌عیار با قدرت اقتصادی عظیمی چون آمریکا به پیروزی برسند، ولی اگر می‌توانستند ناوگان آمریکا را فلج و نیروهای تهاجمی‌شان را سرگردان کنند، مذاکره با ژاپن گزینه‌ای قابل‌قبول به نظر می‌رسید.

در این دنیای موازی، هیتلر چه موفق بشود اروپا را تسخیر کند، چه نشود، ژاپنی‌ها برای دستیابی به مقاصد امپریالیستی خودشان پرل هاربر را بمباران می‌کنند. در این دنیای موازی آمریکا باز هم با ژاپن وارد جنگ می‌شود.

آلمانی‌ها جا پای‌شان در اروپا محکم است و طبیعی‌ست که آمریکا نخواهد با آن‌ها وارد جنگ شود، اما این بدین معنا نیست که آلمانی‌ها نیز تمایل به صلح داشته باشند. در دنیای ما آلمان فرمان جنگ علیه آمریکا را صادر کرد. هیتلر بر اساس آرمان‌های خودش این تصمیم را گرفت و هیچ تعهدی نسبت به ژاپن نداشت.

هیتلر درک اشتباهی از قدرت ژاپن و ضعف آمریکا داشت. در دنیای ما مشاوران هیتلر به او هشدار دادند که جنگ با آمریکا به رایش آسیب خواهد زد. ولی هیتلر (طبق معمول) به هشدارشان توجهی نشان نداد.

 

در این دنیای موازی دو سناریوی متفاوت محتمل است و هر دوی این سناریوها از یک تصمیم انشعاب می‌یابند: آیا آلمان نازی با آمریکا وارد جنگ می‌شود یا نه؟

سناریوی اول: هیتلر تصمیم می‌گیرد با آمریکا وارد جنگ شود

اگر آلمان نازی موفق شود دشمن‌هایش را در اروپا ریشه‌کن کند، در این دنیای موازی جنگ با آمریکا به تهدیدی به‌مراتب خطرناک‌تر تبدیل خواهد شد. وقتی در دنیای ما هیتلر اعلان جنگ کرد، تصمیمش فرصتی برای آمریکایی‌ها بود تا درگیر جنگ شوند. با این‌که اوضاع در سال ۱۹۴۱ قمر در عقرب بود، ولی همچنان می‌شد به پیروزی امید داشت. آلمان در دو جبهه‌ی غرب و شرق درگیر جنگ بود و اعلان جنگ علیه آمریکا مهره‌ی جدیدی را وارد جبهه‌ی اروپا کرد.

رهبران آلمان می‌دانستند آلمان نمی‌تواند به طور مستقیم به آمریکا حمله کند. در این دنیای موازی، آلمانی‌ها برای حمله به آمریکا باید روی بمب‌های دوربرد سرمایه‌گذاری کنند. این ایده در دنیای ما به به طرح ناموفق آمریکا بمبر (AmerikaBomber) معروف است.

در دنیای ما، هیتلر مایل بود ساحل شرقی آمریکا را با بمب اتمی یا بمب‌های معمولی بمباران کند. با این حال تمرکزش را روی سلاح‌هایی گذاشت که به دنیای علمی‌تخیلی تعلق داشتند، نه سلاح‌هایی چون هواپیماهای بمب‌افکن دوربرد که با فناوری معاصر مدیریت‌شان راحت‌تر بود. در این سناریو، حتی اگر آمریکا بمبر اختراع می‌شد، هیچ هواپیمایی نمی‌توانست آن را تا آمریکا ببرد و برگردد. بنابراین باید در قلمروی دشمن فدا می‌شد. یک بمباران ارزشش را نداشت تا به خاطرش یک هواپیما را نابود کرد، بنابراین آسیب واردشده باید خیلی بیشتر می‌بود.چ

جنگ جهانی دوم

اگر در این دنیای موازی جنگی بین آلمان و آمریکا درگیرد، بعید است که هیچ‌یک از این دو کشور تمایلی داشته باشد وارد خاک دشمن شود و حمله‌ی زمینی انجام دهد، چون هزینه‌ی آن بسیار زیاد است. جنگ بین آمریکا و آلمان در هوا و دریا انجام می‌شود و این دو کشور سر رسیدن به سلاح اتمی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در این دنیای موازی سلاح اتمی سلاحی نخواهد بود که با پرتاب آن در هیروشیما و ناگازاکی جنگ خاتمه یابد؛ این سلاح صرفاً پرواز هواپیمای بمب‌افکن بر فراز اقیانوس آرام را به‌صرفه خواهد کرد. در این دنیای موازی جناحی که زودتر به بمب اتم دست پیدا کند و آن را در خاک دشمنش بیندازد، به دشمن برتری سیاسی و نظامی خواهد داشت. بنابراین این رقابت بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

نبردهای دریایی چندان تعیین‌کننده نیستند و هدف از انجام‌شان صرفاً دفاع از شهرهای ساحلی در برابر دشمن است. با این‌که ژاپن ابتدا به آمریکا حمله کرد، اما آلمان تهدیدی به‌مراتب بزرگ‌تر و اضطراری‌تر به حساب می‌آید.

آمریکایی‌ها منابع‌شان را در حوزه‌ی فناوری صرف برتری یافتن به آلمان، دفاع از سواحل و آمادگی برای هواپیماهای بمب‌افکن آلمان می‌کنند. با این حال، ژاپن به آمریکا حمله کرده و این خطایی نیست که به‌راحتی بتوان از آن چشم‌پوشی کرد، بنابراین جنگ آمریکا با امپراتوری ژاپن در جبهه‌ی اقیانوس آرام به قوت خودش باقی‌ست.

در هیچ سناریویی ژاپن قادر به شکست آمریکا نیست. ذخایر نفتی ژاپنی‌ها تحت کنترل آمریکایی‌ها بود و هر دو کشور می‌دانستند از لحاظ اقتصادی آمریکا فرسنگ‌ها از ژاپن جلوتر است. ژاپن نمی‌توانست کشتی‌های از دست‌رفته‌اش را بازسازی کند، اما آمریکا می‌توانست. ژاپن خود را وارد بازی‌ای کرده بود که باختش در آن حتمی بود.

جنگ بین آمریکا و ژاپن در این دنیای موازی شباهت زیادی به جنگ معادل در دنیای ما دارد، البته با در نظر گرفتن این‌که آلمان نتواند آسیبی مهلک به آمریکا وارد کند. در دنیای ما، آمریکا به خاطر شرایط سیاسی آن دوره به خودش اجازه داد از بمب اتم استفاده کند؛ متحدین ژاپن شکست خورده بودند، ژاپن به کشوری منزوی تبدیل شده بود و آمریکا هم از جنگ خسته شده بود. کسی نبود تا آمریکا را به خاطر شدت عملش مواخذه کند.

در این دنیای موازی حتی اگر آمریکا به بمب اتم دست پیدا کند،‌ آن را علیه ژاپن استفاده نمی‌کند و فقط اگر فرصتش پیش بیاید، با آن آلمان را بمباران می‌کند. در دنیای ما هم پیش از شکست هیتلر نقشه همین بود. اگر در این سناریوی موازی آمریکا موفق شود ژاپن را عقب براند، تصمیم آمریکا این است که به بمباران ژاپن ادامه دهد و کشور را تحت کنترلش نگه دارد. اما نکته اینجاست که قربانی بمباران‌های پشت سر هم از تعداد قربانی‌های بمب اتم بیشتر است.

با توجه به این‌که در نظر آمریکا ژاپن به‌قدری مهم نیست که بخواهد با بمباران اتمی فلجش کند، به جایش سعی می‌کند اراده‌ی ژاپنی‌ها را ضعیف کند و قدرت اقتصادی آن‌ها را برای جنگیدن مختل کند. به‌عبارتی جنگ فرسایشی.

بدین ترتیب در این سناریوی موازی، آمریکا بسیاری از شهرهای ژاپن را نابود و اقتصاد کشور را فلج می‌کند. پس از ماه‌ها بمباران شدن (به شیوه‌ی بمباران درسدن)، ژاپنی‌ها دیگر قادر به جنگیدن نخواهند بود. اگر ژاپن تسلیم شود، مثل دنیای ما مدتی تحت اشغال آمریکا درخواهد آمد. اگر ژاپن تسلیم نشود، آمریکا وارد کشور می‌شود و تا جایی که مقدور باشد، شهرها و دهکده‌های ژاپنی را نابود خواهد کرد. اراده‌ی مردم هرچقدر هم قوی باشد، قادر نخواهند در برابر تهاجم آمریکا مقاومت کنند. این سناریو فقط در صورتی ممکن است که آمریکا پیش از آلمانی‌ها به بمب اتم دست پیدا کند.

احتمال جنگ اتمی

حالا سوال اینجاست: آیا آلمان می‌توانست پیش از آمریکا به بمب اتم دست پیدا کند؟ جواب: خیر. در دنیای ما، عوامل بسیاری در برتری آمریکا نسبت به آلمان در فیزیک اتمی دخیل بودند. یکی از این برتری‌ها دسترسی آمریکا به دانشمندان بریتانیایی و آلمانی‌ای بود که از نازی‌ها می‌ترسیدند. همچنین آلمان نمی‌توانست به اندازه‌ی آمریکا وقت و هزینه صرف پژوهش در حوزه‌ی فیزیک اتمی کند، چون تمام این وقت و هزینه صرف مدیریت جنگ با شوروی شده بود.

با این حال، حتی با در نظر گرفتن تغییرات جزئی در دنیای موازی، بعید است که آلمانی‌ها می‌توانستند هم قلمروی جدیدشان را حفظ کنند، هم به بمب اتم دست پیدا کنند و هم جنگ (دریایی) با آمریکا را مدیریت کنند. آمریکا فشار داخلی کمتری نسبت به آلمان نازی حس می‌کند و از این لحاظ به دشمنش برتری دارد.

البته دستیابی سریع‌تر آمریکا به بمب اتم بدین معنا نیست که آلمان نمی‌تواند بمبی درست کند. در این دنیای موازی حتی با بمباران اتمی هم نمی‌توان یک کشور را به‌کل مختل کرد. شاید بتوان ضربه‌ی اساسی به آن کشور وارد کرد یا داخل مرزهایش هرج‌ومرج ایجاد کرد، ولی از دید واقع‌گرایانه، دنیا وارد مقطعی می‌شود که در آن جنگ اتمی عادی‌سازی می‌شود.

در این دنیای موازی،‌ حمله‌ی اتمی از طرف هریک از جناح‌ها تبعاتی سنگین به دنبال دارد. این حمله نه‌تنها سهمگین است، بلکه بهانه دست جناح مقابل می‌دهد تا جواب های را با هوی بدهد و حمله‌ی اتمی دیگری را از طرف خودش آغاز کند.

بنابراین نتیجه‌گیری من این است که در این دنیای موازی، اگر آلمان و آمریکا درگیر جنگ مستقیم شوند، جنگ‌شان در نهایت به جنگ اتمی تبدیل خواهد شد. شده حتی جنگ اتمی در مقیاس محدود. در این صورت شهرهای ساحلی مثل نیویورک، بوستون و واشنگتن دی‌سی نابود خواهند شد. با افزایش آسیب‌های واردشده، تظاهرات و راه‌پیمایی‌های ضد جنگ در اروپا و آمریکا از طرف مردمی که نگران جان‌شان هستند بیشتر خواهد شد.

هرچقدر که فناوری‌های مربوط به موشک پیشرفت کند، جنگ اتمی مقیاسی قاره‌ای پیدا خواهد کرد و تمام سناریوهای ترسناک مربوط به جنگ سرد به واقعیت خواهند پیوست. اثر جنگ اتمی در خود رایش سوم هم حس خواهد شد، چون مردم ساکت نخواهند نشست.

سناریوی دوم: هیتلر تصمیم می‌گیرد با آمریکا وارد جنگ نشود

پیش‌تر اشاره کردم که از یک تصمیم مهم دو سناریو منشعب می‌شود: سناریوی اول تصمیم هیتلر برای جنگ با آمریکا بود. سناریوی دوم تصمیم هیتلر مبنی بر پرهیز از جنگیدن است.

در سناریوی دوم هیتلر هشدار ژنرال‌هایش را جدی می‌گیرد و به این نتیجه می‌رسد که نفع آلمان در این نیست که به ژاپن کمک کند و با آمریکا وارد جنگ شود. بنابراین در این سناریوی موازی، آمریکا می‌تواند کل انرژی‌اش را صرف جنگیدن با ژاپن در جبهه‌ی اقیانوس آرام کند (همچنان مشابه با همین جنگ معادل در دنیای واقعی). با این وجود، آمریکایی‌ها از یک موضوع نگران‌اند: نکند هیتلر نظرش را عوض کند و در اقیانوس اطلس به آمریکا حمله کند؟

در دنیای ما، پس از فجایع هولوکاست و کشته شدن میلیون‌ها انسان در جنگ، نازیسم اعتبارش را از دست داد و تسلیم شدن آمریکا در برابر ایده‌های فاشیستی دور از انتظار است. اما پیش از آغاز جنگ، در دوره‌ی پرالتهاب رکود بزرگ (The Great Depression)، فاشیت‌های مغرور و پرچم‌افشان برای عده‌ای از آمریکایی‌ها جذاب به نظر می‌رسیدند، حتی بین کاپیتالیست‌های برجسته.

در دنیای ما، پیش از آغاز جنگ، بسیاری از کارخانه‌دارها هیتلر را به خاطر سخنرانی‌های پرانرژی و افتخاربرانگیزش می‌ستودند. همچنین سیاست‌های او در راستای کاهش دستمزد کار توجه بسیاری از تاجران آمریکایی را جلب کرده بود. دیدگاه هر دو گروه نسبت به کمونیسم و نیروی کار مشابه بود و هر دو گروه به‌شدت از یهودی‌ها متنفر بودند (البته این حس در آن دوران همگانی بود). برای همین ۱۹۳۰ در آلمان به بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی تبدیل شد. شرکت‌های آمریکایی به حرف دولت‌شان کاری نداشتند و حتی وسط جنگ با شرکای آلمانی‌شان در ارتباط بودند.

در این دنیای موازی،‌ در صورتی که جنگی اتفاق نیفتد، این رابطه‌ی دوطرفه رونق بیشتری پیدا می‌کند. نازی‌ها در جنگ پیروز شده‌اند و مقاومت بی‌فایده است، برای همین شرکت‌ها اولین نهادهایی هستند که نظام جدید را به چشم بازاری ارزشمند می‌پذیرند.

در دنیای ما نظر هیتلر نسبت به آمریکا پیچیده بود. او متوجه بود که تعداد آمریکایی‌هایی که رگ‌وریشه‌ی آلمانی دارند زیاد است و بیشتر موفقیت‌های آمریکا را به آن‌ها نسبت می‌داد. در عین حال، او از نفوذ بالای یهودی‌ها و سیاه‌پوست‌ها در آمریکا بیزار بود.

او از طرفداران سیاست‌های جداسازی نژادی و به‌نژادی آمریکا در قبال اقلیت‌ها بود. به اعتقاد هیتلر، اکثریت آریایی در ایالات متحده تحت کنترل دولتی یهودی بود. او از رییس‌جمهور وقت روزولت (F.D. Roosevelt) بدش می‌آمد.

با توجه به این‌که عقاید نازی‌ها بین مردم آن زمان رایج بود (جداسازی نژادی، برتری نژاد سفید، ضدیهود بودن)، نازی‌ها به مرور زمان بین مردم مقبولیت بیشتری پیدا می‌کنند، خصوصاً با توجه به این‌که جنگی اتفاق نیفتاده تا باعث ایجاد کینه و نفرت شود. نازی‌ها آلمانی‌اند، برای همین آمریکایی‌ها بیشتر از ژاپنی‌ها باهاشان همذات‌پنداری می‌کنند.

آیا این صحبت‌ها بدین معناست که مردم آمریکا حاضرند نازیسم را بپذیرند؟ با توجه به این‌که فاشیسم به اروپایی‌ها تحمیل شد و از این طریق جا پایش را محکم کرد، آیا امکانش وجود دارد که جو سیاسی آمریکا را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد؟

در دهه‌ی ۱۹۳۰ فاشیسم وارد گفتمان سیاسی جریان اصلی آمریکا نشد. سیاستمداران فاشیسم را عنصری ضدآمریکایی می‌دیدند. حتی گروه‌هایی مثل کو کلاکس کلن (KKK) نیز که ایده‌یشان برتری نژاد سفید بود، با اقتدارگرایی هیتلر مخالف بودند. بیشتر آمریکایی‌ها به قانون اساسی کشورشان پایبند بودند.

در این دنیای موازی، موفقیت هیتلر در اروپا الهام‌بخش گروهک‌هایی مشابه در آمریکا خواهد شد، ولی فاشیسم سیاسی و اقتدارگرایانه هیچ‌گاه در آمریکا محبوبیت پیدا نمی‌کند. با این حال، دیدگاه‌ه‌های اجتماعی درباره‌ی جداسازی نژادی و ضدیهود بودن شدت پیدا می‌کنند و آمریکایی‌های سفیدپوست از قانونی‌سازی چنین ایده‌هایی استقبال خواهند کرد.

جنگ جهانی دوم

در این دنیای موازی، اگر آمریکا و نازی‌ها وارد جنگ نشوند، برخی از آمریکایی‌های سفیدپوست از سیاست‌های اجتماعی آن‌ها تاثیر خواهند پذیرفت، ولی شدت عملشان از نازی‌ها کمتر خواهد بود.

با محبوبیت پیدا کردن جنبش حقوق مدنی (Civil Rights Movement) در دهه‌ی ۶۰، بسیاری از سفیدپوستان به نازی‌ها دل خوش می‌کنند. در این دنیای موازی، اگر نازیسم فرو نپاشد و رایش سوم اقتدارش را حفظ کند، نفوذ و تاثیر نازیسم از مرزهای رایش سوم فراتر خواهد رفت. ممکن است آمریکایی‌ها نازی‌ها را به چشم نابودگران کمونیسم ببینند و به همین خاطر به آن‌ها روی خوش نشان دهند، چون در آن دوره شوروی محبوبیت پایینی بین مردم داشت.

اگر نازیسم موفقیت اقتصادی کسب کند، آمریکایی‌های بیشتری به باورهای نازیسم جذب خواهند شد و پیشرفت جنبش حقوق مدنی چند دهه عقب خواهد افتاد، چون اروپایی‌ها در سرتاسر زمین از نازیسم تاثیر می‌پذیرند.

این دو کشور رسماً دشمنان سرد یکدیگر باقی می‌مانند (مثل آمریکا و شوروی)، اما بسیاری از آمریکایی‌ها قلباً طرفدار نازی‌ها می‌شوند. این افراد رای‌دهنده هستند و برای همین در انتخابات هر سیاستی که در راستای عقاید نازی‌ها باشد، رای بیشتری کسب می‌کند. محوریت بسیاری از سیاست‌های خارجی آمریکا دوستی یا دشمنی با رایش سوم خواهد شد.

با توجه به این‌که در این سناریوی موازی هیتلر تصمیم گرفت با آمریکا وارد جنگ نشود، جنگ اتمی اتفاق نخواهد افتاد. سناریوی صلح شکننده بین آمریکا و رایش سوم پیش‌فرض باقی مقاله خواهد بود. در این شرایط آمریکا باید انتخابی مهم انجام دهد: پذیرش نظام جدید ایجادشده در اروپا یا حمایت از منافع و متحدانش، حتی امپراتوری سابق بریتانیا (که اکنون رهبری آن به دوش خاندان سلطنتی‌ست که در مرزهای کانادا زندگی می‌کند)…

تا به اینجای کار، ماجرا از این قرار بود که در دنیایی موازی، آلمان متفقین را شکست داده، قلمرویش را گسترش داده، تعریف جدیدی از اروپا و هویت اروپایی ارائه کرده است و به قدرتمندترین نهاد قدرت در جهان غرب تبدیل شده است.

ارتش هیتلر بریتانیا و روسیه را تصرف کردند و نسل‌کشی‌ای چند برابر مرگبارتر از هولوکاستی که در دنیای ما اتفاق افتاد راه انداختند. کولی‌ها، هم‌جنس‌گرایان، کمونیست‌ها، معلولین، یهودیان و کلاً هر گروهی که در نظر نازی‌ها مادون‌انسان به شمار می‌آمد، از اروپا پاکسازی شدند. میلیون‌ها روس بر اثر قحطی‌های مدیریت‌شده و انسانی تلف شدند، فرهنگ و ملیت روس نابود شد (تقریباً مشابه با سرنوشت بومیان آمریکا)، و استعمارگران آلمانی در این سرزمین جدید جایشان را گرفتند.

پیروزی‌های نظامی و پیشرفت اقتصادی بر اعتبار نازیسم و انواع دیگر فاشیسم به‌عنوان نوع حکومت افزود. در آلمان ملیت حول محور یک مفهوم می‌چرخد: نژاد آریایی و شکست دادن دشمنان فرضی و واقعی آن. کشورهای فاشیست دیگر نیز به تبعیت آلمان نازی مردم‌شان را تربیت کردند تا از دشمنان خارجی بترسند.

تاکنون به این پرداختیم که آلمان چگونه اروپای این دنیای موازی را از نو تعریف کرد، چگونه فرهنگ آن را شکل داد و چگونه با دیگر نواحی کره‌ی زمین مثل ایالات متحده تعامل برقرار کرد. خط زمانی به دو قسمت تقسیم شد: در خط زمانی اول آمریکا و آلمان با هم درگیر جنگ شدند و در خط زمانی دوم این اتفاق نیفتاد. یکی از این سناریوها به جنگ اتمی منتهی شد (حداقل طبق پیش‌بینی من). حالا وقتش است که به سناریوی دوم بپردازیم. توجه داشته باشید من ادعا نمی‌کنم پیش‌بینی‌های من لزوماً در دنیای واقعی اتفاق می‌افتادند. من صرفاً با استناد بر حقایق و مدارکی که در دنیای خودمان به جا مانده، یک سری پیش‌بینی انجام داده‌ام.

همچنین هرچقدر از وقایع جنگ جهانی دوم دور می‌شویم (مثل دهه‌ی ۵۰ و ۶۰)، بیشتر به سناریویی که در قسمت پیش گمانه‌زنی کردم توسل می‌جویم و کمتر به اتفاقاتی که در دنیای خودمان افتاد توجه می‌کنم. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم چه اتفاقی می‌افتاد و آیا رایش سوم می‌توانست دوام بیاورد یا نه. سناریوی بیان‌شده صرفاً‌ یک مورد از ده‌ها مورد احتمالی دیگر است. در ادامه می‌خواهم بررسی کنم اگر آلمان نازی و آمریکا وارد جنگ تمام‌عیار نمی‌شدند، چگونه می‌توانستند در کنار یکدیگر دوام بیاورند. پیش‌فرض این سناریو این است که آلمان نازی در مقیاسی عظیم به پیروزی دست پیدا کرده است و همه‌چیز بر وفق مراد هیتلر و نقشه‌هایش پیش رفته است. این اتفاق برای قاره‌های دیگر چه تبعاتی در پی خواهد داشت؟

اثرات پیروزی آلمان نازی در دیگر نواحی دنیا

در ابتدا اجازه دهید دوباره به ایالات متحده بپردازیم. در این دنیای موازی رابطه‌ی سیاسی بین دو کشور تا حد زیادی شبیه به چیزی‌ست که در رمان سرزمین پدری (Fatherland) به تصویر کشیده شده است. آمریکا و آلمان نازی دو ابرقدرت‌اند که یک اقیانوس بین‌شان فاصله انداخته است. دولت‌های این کشور از یکدیگر متنفرند و هیچ‌‌کدام‌شان علاقه‌ای به برقراری رابطه‌ی دوستی ندارند. غیر از این، آمریکا در حال کمک‌رسانی به یکی از دشمنان نازی‌ها یعنی خاندان سلطنتی بریتانیاست. اگر یادتان باشد، وقتی آلمان نازی بریتانیا را فتح کرد، خاندان سلطنتی بریتانیا به کانادا فرار کرد و دولت بریتانیا در آنجا به کار خود ادامه می‌دهد. شمال مرزهای آمریکا بقایای دولت بریتانیا همچنان به حیاتش ادامه می‌دهد.

اوضاع آمریکا و بریتانیا قمر در عقرب است، چون نازی‌ها خانه‌ی یک امپراتوری جهانی را تصرف کرده‌اند و حالا مستعمره‌های این امپراتوری سه انتخاب پیش روی خود دارند: ۱. دولت دست‌نشانده‌ی جدید بریتانیا را به‌عنوان رهبر خود بپذیرند. ۲. به خاندان سلطنتی در کانادا وفادار بمانند. ۳. از فرصت پیش‌آمده استفاده کنند و تا وقتی که اوضاع داخلی بریتانیا آشوبناک است‌، برای استقلال خود بجنگند.

جنگ جهانی دوم

بنابراین با تصرف بریتانیا، در سرتاسر دنیا مستعمره‌های بریتانیا نیز در آشوب فرو می‌روند. در هندوستان، جنبش استقلال‌طلبی (که پیش از جنگ هم جرقه‌های آن زده شده بود) شدت بیشتری می‌یابد و رهبران آن اعلام می‌کنند که کشورشان دیگر تحت سلطه‌ی اربابان استعمارگر پیشین‌شان نیست.

در دنیای ما، وقتی هندوستان استقلالش را از بریتانیا اعلام کرد، بلافاصله خطر جنگ داخلی پیش آمد، چون دو اکثریت مذهبی کشور یعنی هندوها و مسلمان‌ها سر تقسیم‌بندی کشور (یا اصلاً تقسیم‌بندی شدن آن) با هم توافق نداشتند. هندوها می‌خواستند هندوستان متحد بماند، اما رهبران مسلمان می‌ترسیدند زیر یوغ هندوها بروند، برای همین خواستار تشکیل یک کشور اسلامی مستقل بودند.

برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و تطمیع رهبران مسلمان که در پی تشکیل کشور جدید بودند، بریتانیایی‌ها هندوستان را به دو قسمت تقسیم کردند و دو گروه را به حال خودشان رها کردند تا با هم به توافق برسند. مهاجرت‌هایی که در پی این ماجرا اتفاق افتاد فاجعه‌آمیز بودند، اما از وقوع جنگ داخلی جلوگیری شد (حداقل برای مدتی).

در این دنیای موازی، با توجه به این‌که بریتانیا دیگر قدرتی ندارد، مردم هند باید خودشان قضیه را حل‌وفصل کنند. وضعیت خیلی زود از کنترل خارج می‌شود و در نواحی مختلف خشونت بین هندوها و مسلمان‌ها شدت می‌گیرد. اتفاقی مشابه در آفریقای زیرصحرایی نیز می‌افتد، چون دیگر بریتانیایی وجود ندارد که بخواهد اعمال قدرت کند.

با توجه به این‌که تعداد عوامل دخیل بسیار زیاد است، من قصد ندارم سرنوشت هر مستعمره را به صورت جداگانه بررسی کنم. اما به طور کلی کشورهایی که جمعیت انگلیسی زیادی داشته باشند (مثل فالکند یا حتی کشور مستقلی مثل استرالیا، نیوزلند و آفریقای جنوبی)، به خاندان سلطنتی بریتانیا وفادار خواهند ماند.

حکومت بریتانیا سعی می‌کند بخش‌هایی از امپراتوری در حال فروپاشی‌اش را حفظ کند، ولی بیشتر مستعمره‌ها یا تحت کنترل نازی‌ها درمی‌آیند (مثل مصر)، استقلال خود را اعلام می‌کنند یا با پیوستن به استرالیا و نیوزلند در صدد کمک به متفقین برمی‌آیند. تصرف بریتانیا به دست نازی‌ها به معنای پایان جنگ برای بریتانیا نیست، صرفاً این جنگ به نبردهای جزئی در اقصی‌نقاط کره‌ی زمین تقلیل پیدا خواهد کرد.

در این دنیای موازی آمریکا هرطور که بتواند به بریتانیا کمک می‌کند تا قدرتی را که برایش مانده حفظ کند، اما در عین حال باید به فکر برقراری رابطه‌ی دیپلماتیک با آلمان نازی هم باشد. در بدترین حالت ممکن هیتلر مثل دنیای ما با آمریکا وارد جنگ می‌شود، اما اگر چنین اتفاقی نیفتد، بحث درباره‌ی رابطه‌ی آمریکا با آلمان نازی به یکی از حیاتی‌ترین لحظات تاریخ آمریکا تبدیل خواهد شد. این تصمیم روی سیاست‌های داخلی آمریکا نیز تاثیر خواهد گذاشت و بسیاری از این سیاست‌ها بر پایه‌ی دیپلماسی شکل‌گرفته بین هیتلر و آمریکا طرح‌ریزی خواهد شد. اگر قرار بر ماندگاری رایش سوم باشد، دشمنی با این کشور به نفع آمریکا نخواهد بود. اروپا همچنان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای دنیاست و سودی که می‌توان از آن کسب کرد روی سیاستمداران آمریکایی تاثیر خواهد گذاشت.

اساساً در چنین موقعیتی می‌توان دو نگرش اتخاذ کرد: دیپلماسی و دشمنی با رایش سوم. در دنیای ما عده‌ای از چهره‌های سرشناس اصرار داشتند آمریکا با آلمان نازی رابطه‌ی حسنه برقرار کند (مثل هنری فورد)، ولی در بیشتر موارد اصرارشان به خاطر این بود که خودشان هم به آرمان‌های نازی‌ها اعتقاد داشتند. در آن دوره نژادپرستی و به‌نژادی ایده‌هایی فراگیر بودند و آلمانی‌ها و آمریکایی‌های زیادی بهشان اعتقاد داشتند. علاوه‌بر آمریکایی‌های که تحت‌تاثیر نازی‌هایند، سیاستمدارانی که از جنگ تمام‌عیار می‌هراسند، دولت را تشویق به برقرار رابطه‌ی دیپلماتیک با رایش سوم و تاثیرپذیری از نازی‌ها می‌کنند. البته اگر روزولت رییس‌جمهور باشد، به هیچ‌یک از درخواست‌های نازی‌های جواب مثبت نخواهد داد و به حمایت از بریتانیایی‌ها برای حفظ قلمروی در حال فروپاشی‌شان ادامه خواهد داد.

من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم سیاست آمریکا در این زمینه به کدام سمت پیش خواهد رفت، چون این موضوع از تاریخ دنیای ما دور است، اما اگر جنگی اتفاق نیفتد، گمانه‌زنی‌های بالا محتمل‌ترین سناریوهای ممکن هستند.

رابطه‌ی آلمان نازی با جهان اسلام

سرنوشت دیگر نواحی دنیا چه تغییری خواهد کرد؟ خصوصاً مردم غیراروپایی یا مردمی که در نزدیکی حوزه‌ی نفوذ رایش سوم قرار ندارند. مثلاً‌ رابطه‌ی آلمان نازی با جهان اسلام چگونه خواهد بود؟

سیاست خارجی آلمان نازی به کل بر اساس باورها و عقاید هیتلر تعیین می‌شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم،‌ نازی‌ها نژادها را از بهترین به بدترین طبقه‌بندی کرده بودند. یکی از سوءتفاهم‌های رایج این است که اگر نازی‌ها در جنگ پیروز می‌شدند، با مسلمان‌ها رفیق گرمابه‌ و گلستان می‌شدند. در این دنیای موازی نازی‌ها به هیچ عنوان رابطه‌ی دوستی با مسلمان‌ها و عرب‌ها برقرار نمی‌کردند. سیاست خارجی هیتلر به‌کل بر پایه‌ی جنگ آریایی‌ها با غیرآریایی‌ها بنا شده بود. عرب‌ها یهودی نیستند، ولی مردم سامی (Semitic) به حساب می‌آیند و بنابراین در نظر نازی‌ها مادون اروپایی‌ها بودند. با این وجود،  در دنیای ما رنجی که عرب‌ها از استعمارگری آلمان و فرانسه کشیده بودند به نفع نازی‌ها تمام شد.

جنگ جهانی دوم

در دنیای ما آلمان نازی رابطه‌ای کجدار و مریز با مسلمان‌ها برقرار کرده بود. عرب‌ها و مسلمان‌ها پس از سقوط عثمانی تحت سلطه‌ی بریتانیا قرار گرفته بودند و برای همین نازی‌ها و مسلمان‌ها دشمن مشترک داشتند.

همان‌طور که همه می‌دانیم، نازی‌ها استاد پروپاگاندا بودند و اطلاعات موجود را بر اساس نیازهای مقطعی‌شان تغییر می‌دادند. در سال ۱۹۴۱ هیتلر با محمد امین الحسینی مفتی اورشلیم ملاقات کرد. نازی‌ها این ملاقات را در بوق و کرنا کردند تا حمایت عرب‌ها را جلب و زیر پای متفقین را خالی کنند. البته این بدین معنا نیست که نازی‌ها به‌کل از مسلمانان بدشان می‌آمد. هیتلر نظر مثبتی نسبت به اسلام داشت و آن را از مسیحیت جایگزین بهتری برای مردم اروپا می‌دید، چون در نظرش مسیحیت مروج ترحم و تسلیم‌پذیری بود. حتی از او نقل است که دلش می‌خواست اروپایی‌ها در نبرد تور (Battle of Tours) شکست بخورند تا اسلام در اروپا گسترش پیدا کند.

به طور کلی، دیدگاه نازی‌ها درباره‌ی دنیا و مردمش بسته به دشمن مقطعی‌شان تغییر می‌کرد. آن‌ها بنا بر شرایط زمانه به بریتانیایی‌ها دشمن شدند، با کشورهای اسکاندیناوی دشمن شدند و دیر یا زود دشمنی با مردم عرب و استعمارشده هم اتفاق می‌افتاد. اگر گروه یا اقلیتی اسباب زحمت نازی‌ها می‌شد و برایشان مزاحمت ایجاد می‌کرد، به دشمن آن‌ها تبدیل می‌شد. باید این نکته را در نظر داشت که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان در خاورمیانه است، بنابراین بعید است که نازی‌ها مردم این ناحیه را به حال خود رها کنند.

در این دنیای موازی خاورمیانه به هدفی مهم برای نازی‌ها تبدیل می‌شود. جنگ سر تصرف ذخایر نفتی بین نازی‌ها و مسلمان‌ها در می‌گیرد و طغیان و شورشی هم در کار نیست، چون نازی‌ها با توسل به بمباران و کشتار جمعی کار هر جنبش مقاومتی را یک‌سره می‌کنند.

نازی‌ها با کشورهایی که پست‌تر از خود می‌دیدند، تجارت نمی‌کردند. حتی با در نظر گرفتن چنین شرطی آن‌ها نگرشی انحصارطلبانه داشتند. در نظر آن‌ها، در صورت موفقیت جامعه و رشد جمعیت آلمان، مردم آلمان به زمین بیشتری برای زندگی احتیاج دارند. حتی در دنیای امروز نیز فرهنگ مصرف‌گرایی به غذا، نیروی کار و حمل‌ونقل عظیمی احتیاج دارد تا جوابگوی چنین جمعیت عظیمی باشد.

شاید نرخ مصرف آلمانی‌ها به اندازه‌ی آمریکایی‌ها نباشد، اما اگر جامعه‌ی آلمان پیشرفت کند و جمعیت افزایش پیدا کند، تنها راه پیشرفت آلمان گسترش یافتن است، وگرنه از هم فرو خواهد پاشید. می‌توان باقی مقاله را صرف گمانه‌زنی درباره‌ی این کنم که اگر در باقی قرن بیستم آلمان نازی درگیر جنگ با فلان کشور شود، چه اتفاقی می‌افتد، اما در احتمالات پیش‌رو تفاوتی ایجاد نمی‌شود. سیاست‌گذاری‌های دنیا در دهه‌ی ۱۹۶۰ ممکن است با دهه‌ی ۱۹۸۰ متفاوت باشد، حتی اگر آلمان نازی موفق به تصرف اروپا شود. پیش‌بینی مسائل جزئی مربوط به جنگ، اقتصاد و سیاست چند دهه پس از خط زمانی‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم تلاشی بی‌فایده است.

جمع‌بندی

معمولاً در سناریوهای گمانه‌زنی درباره‌ی پیروزی نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، پیش‌فرض اصلی این است که نازی‌ها کره‌ی زمین را تسخیر کرده‌اند و قرار است تا ابد ماندگار بمانند. اگر شرایط بر وفق مراد بود، شاید چنین سناریویی ممکن می‌شد. ولی همان‌طور که بارها در طول تاریخ مشاهده کرده‌ایم، امپراتوری‌ها و کشورها پس از مدتی افول می‌کنند و فرو می‌پاشند. حتی اگر فرو نپاشند، ایدئولوژی‌شان تغییر می‌کند. نظام‌های سیاسی و اجتماعی در گذر نسل‌ها تغییر و تکامل پیدا می‌کنند. حتی اگر آلمان نازی هم دوام می‌آورد،‌ بدین معنا نیست که ایدئولوژی حاکم بر آن همان ایدئولوژی‌ای باقی می‌ماند که هیتلر تعیین کرده بود. آلمان نازی‌ای که ما از دهه‌ی ۱۹۴۰ سراغ داریم مسلماً نمی‌توانست تا ابد دوام بیاورد.

سوال اصلی اینجاست: بزرگ‌ترین تاثیر پیروزی نازی‌ها در این دنیای موازی چیست؟ جواب: ایدئولوژی. ایدئولوژی افکار، باورها و اخلاقیات مردم را شکل می‌دهد و به‌نوعی نگرش ما را نسبت به جایگاه‌مان در جهان تعیین می‌کند. خدایانی که مردم در گذشته عبادت می‌کردند یا نظام‌های سیاسی دنیای امروز نمونه‌ای از ایدئولوژی هستند و از طریق اثر پروانه‌ای روی بخش زیادی از دنیا اثر می‌گذارند. نوشته‌های کارل مارکس زندگی میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا را تحت‌تاثیر قرار داد، یا از طریق زور یا با الهام‌بخشی. هر ایده‌ای بر سر تقاطع دوام آوردن یا به دست فراموشی سپرده شدن ایستاده است. فاشیسم هم از این قاعده مستثنی نیست و در این دنیای موازی فاشیسم به‌عنوان یک ایدئولوژی قدرتمند به مردم آن شناخته می‌شود.

وقتی آلمان نازی در دنیای ما شکست خورد، مهم‌ترین پیامد آن مرگ ایدئولوژی‌اش بود. در دادگاه نورمبرگ مدارک زیادی پیرامون جنایات نازی‌ها رو شد و نظر خیلی‌ها را نسبت به آن‌ها تغییر داد. نابودی و آسیبی که آلمان به خاطر ایدئولوژی هیتلر تحمل کرد باعث شد هیچ مقاومت جمعی‌ای برای حفظ میراث هیتلر صورت نگیرد. در این دنیای موازی،‌ چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. در این دنیا نازی‌ها موفق می‌شوند تا مرگ هیتلر کشوری موفق را اداره کنند و بدین ترتیب ایدئولوژی او جاودانه خواهد شد.

در مقام مقایسه می‌توان به پدران بنیان‌گذار ایالات متحده اشاره کرد. در آمریکا اختلاف سیاسی بسیار شدید است، اما هیچ سیاستمدار یا شخصیت برجسته‌ای پیدا نمی‌شود که رسماً و علناً با ایده‌های پدران بنیان‌گذار مخالفت کند. دلیلش این است که ایدئولوژی آن‌ها به بخشی جدانشدنی از فرهنگ ایالات متحده تبدیل شده است. با درگذشت پدران، آن‌ها به موجوداتی فراانسانی تبدیل شدند؛ آن‌ها به بت‌هایی تبدیل شدند که هرکس احساس گمراهی کرد، کافی‌ست به گذشته نگاه کند و از آن‌ها الگو بگیرد. سیاست‌های هر حزب به‌نوعی تفسیر اعضای آن از قانون اساسی آمریکاست. البته قصد من مقایسه کردن پدران بنیان‌گذار با نازی‌ها نیست، ولی منطقی که ذکر شد درباره‌ی هردویشان صدق می‌کند.

با فرض این‌که چند دهه پس از مرگ آدولف هیتلر همه‌چیز بر وفق مراد نازی‌ها پیش برود، حتی اگر رایش سوم فرو بپاشد، ممکن است شکاف عمیقی بین احزاب فاشیست و نازی ایجاد شود، اما نزد تمامی این احزاب هیتلر مقام بالای خود را حفظ خواهد کرد و به مرور زمان ایدئولوژی نازیسم نزد نسل‌هایی که دوران پیش از حکمرانی نازی‌ها را به خاطر ندارند عادی‌سازی خواهد شد. البته این ادعا بدین معنا نیست که کل دنیا به نازیسم گرایش پیدا می‌کند، ولی در مقایسه با دنیای ما، در شکل‌گیری آینده‌ی این دنیای موازی نازیسم نقش به‌مراتب بزرگ‌تری را ایفا خواهد کرد. مثلاً امروزه ایده‌های مارکس بین کمونیست‌ها به اشتراک و بحث گذاشته می‌شود، بنابراین در این دنیای موازی احتمالاً ایده‌ی مردم درباره‌ی فاشیسم تحت تاثیر شرایط زمانه شکل خواهد گرفت.

طی چند قرن آینده، دیدگاه مردم نسبت به جنگ جهانی دوم قابل پیش‌بینی نیست. در دنیای ما، تا چند قرن دیگر جنگ جهانی دوم همچنان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ بشر قلمداد خواهد شد. تغییرات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که شکل‌دهنده‌ی دنیای مدرن بودند، همه از این اتفاق ریشه گرفتند. در قرن‌های آتی تاثیر این اتفاق هرچه بیشتر معلوم خواهد شد، چون تصمیمات ما در دنیای حاضر دنیای آیندگان‌مان را شکل خواهد داد.

جنگ جهانی دوم می‌توانست پایان‌دهنده‌ی فرهنگ‌های بسیاری باشد و در حالت فعلی‌اش هم بخش‌های زیادی از کره‌ی زمین را نابود کرد، ولی می‌توانست نتیجه‌ی بدتری داشته باشد. این جنگ ممکن است سرفصل جدیدی در تاریخ رقم بزند، سرفصلی که در آن نه نازی‌ها، بلکه کسانی که تحت تاثیر هیلتر هستند، نفوذی عمیق در سیاست جهانی و شکل‌گیری افکار عمومی پیدا کنند.

سناریوهایی در این مقاله مطرح شدند، مشتی نمونه‌ی خروار بودند و اگر آلمان در جنگ جهانی دوم پیروز می‌شد، خدا می‌داند در آینده چه پیش می‌آمد، اما فکر کردن درباره‌ی این مسائل به‌نوبه‌ی خود جالب است. امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد جنگ جهانی دوم و وقایع مربوط به آن را از زاویه‌ای جدید نگاه کنید.

انتشاریافته در:

مجله‌ی اینترنتی سفید

قسمت ۱

قسمت ۲

منبع

143 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. امیرمهدی says:

  به نظر من اگر اوضاع هم بر وفق مراد رایش پیش میرفت.به هر حال نابود میشد.چون حکومتی که پایه هاش روی خون و خونریزی مردم بی گناه بنا شده باشه. خیلی زود فرو می پاشه.فرض بگیریم که رایش هم پیروز میشد در جنگ.تا کی می تونه به نسل کشی و هولوکاست و خونریزی ادامه بده؟اصلا گیرم که تا ابد الابدین رایش موفق و پیروز باشه.خدا رو میخواد چی کار کنه؟خدا رو هم میخواد شکست بده؟از خشم خدا که نمیتونه در بره.برا نازی و کومونیست و فاشیت که فرقی نمیکنه همگی انسانن و یک روزی هم میمیرن.اون دنیا جواب میلیون ها نفری که بی گناه.به حق و ناحق کشته چی بده؟اون بر نگاه نمیکنن که طرف نازی یا کومونیست یا هر چیز دیگه.به کارایی که کرده نگاه می کنن.من از اینجا به بعد دنیای موازی را کاری ندارم.ولی لعن و نفرین کسایی که ورماخت و اس اس و ارتش هیتلر به ناحق کشتنشون.تجاوز کردن و… اون دنیا هیچ تاثیر خوبی نداره و یقه شونو میگیره.و مطلب دیگه اینکه نژاد پرستی اصلا معنی نداره.همه انسانیم و افریده خدا و خدا هم هیچ فرقی بینمون نگذاشته.اصل مطلب اینه که انسان باشیم و حق کسی رو نخوریم.

  پاسخ
 2. H.Shar... says:

  سلام فربد .
  اگه میشه مقاله هایی در مورد شوروی و … رو هم اینجا بذار آخه شوروی خودش یه تراژدی بزرگه …
  امیر حسین و خراسانی هم هر کدوم یه جور از شوروی تعریف کردن اگه یه مقاله بذاری ممنون میشم

  پاسخ
 3. امیر حسین says:

  سلام آقای خراسانی عزیز من نوشته های شمارو به دقت خوندم به نظر من چیزی که شما باید در نظر داشته باشید ریشه های این نظام که داره مردم رو به این روز میندازه و باید سوزانده بشوند من گفتم که بهترین کار مد نظر من نابودی فساد است و اگر نظام تن به آن نداد باید به سراغ انقلاب رفت من از نویسنده سایت بسیار عذرخواهی میکنم به خاطر بحث غیر مربوط درباره موضوع سایت ولی میخواستم بگم که شما بهتره خودتان را کمی از حکومت جدا و خودتان را جای اپوزسیون بگذارید و مطالب ضد حکومت را برسی کنید اگر توانستید قانع بشوید و توجیهی بسیار منطقی برای این حکومت پیدا کردید از حالت اپوزسیون خود خارج شده و به عقاید گذشته خود بازگردید ولی اگر نتوانستید که دیگه معلومه در همین قسمت بمانید و ایرادات سیستم را برطرف کنید و اگر فایده ای در این کار نمیبینید و هیچ همکاری از سوی نظام را مشاهده نمیکنید راهکار های انقلابی را مد نظر خودتان بگیرید من خودم همین کار را کردم عقاید گذشته را کنار گذاشتم و خودم را جای اپوزسیون گذاشتم توجیهی و برای کار های حکومت پیدا نکردم و در حال حاظر در تلاش برای برطرف کردن ایرادات سیستم هستم و اگر همکاری نبینم راهکار انقلاب و شورش را مد نظر خود خواهم گرفت موفق باشید

  پاسخ
 4. امیر حسین says:

  سلام دوست عزیز خوب خدا خیرت بدد من هم همین رو گفتم که مشکلات ربطی به تحریم نداره حتی اگر تحریم ها هم برداشته بشه هیچ مشکلی حل نمیشه چون مشکل خود نظام حاکم و میدونه اگر تحریم ها برداشته بشه هیچی حل نمیشه و مردم میفهمن ریشه مشکلات رو هیچ مذاکره ای نمیکنند مگر به زور و فشار و فساد هم تمام ارگان هارو گرفته از کوچکترین اداره دولتی گرفته تا همه ارکان های حکومت انتخاب گورباچف هم بهترین گزینه برای شوروی بود ایشان فردی بسیار مناسب برای شوروی بودند با پایان دادن به جنگ سرد و کاهش بسیار زیاد هزینه های نظامی و استفاده از آن در توسعه اقتصاد کشور و مبارزه با فساد و آزادی دادن به مردم و احزاب اگر ایشان میتوانستند کار های خودشان را انجام دهند و آن کودتا انجام نمیشد الان شوروی میتوانست مانند چین یک کشور با پوسته کمونیستی ولی اقتصاد لیبرال و بازار آزاد باشد و قلمرو پهناور خودش را حفظ کند و بنده هم اعتقادی به این ندارم که ما ایرانیها از همه باهوش تریم همه مردم دنیا دارای هوش یکسانی هستند و فرقی با هم ندارند خدا هممون رو هدایت کنه و همچنین اقوامی از من اهل شوروی و آلمان نازی بودند و من بیشتر اطلاعاتی که درباره شوروی و آلمان دارم رو از آن ها پرسیدم و چون در آن دوران زندگی کرده اند اکثرا را تایید کردند که واقعا چنین چیز هایی وجود داشته اند ایران امروز چند راه برای پایان دادن به این وضعیت به وجود آمده دارد یا چنان عزمی برای مبارزه ایجاد بشود که فساد به پایین ترین حد خود و یا حتی نابود بشود و برای این کار لازم است که چون فساد همه گیر شده این گزینه تا حدود بسیار زیادی غیر ممکن ولی چیزی که من بیشتر ترجیهش میدم ولی راهکار بعد هم انقلاب و شورش و از این چیز ها که در صورت درست نشدن وضعیت این اتفاق خواهد افتاد شما پی به حقایق بسیاری درباره این حکومت خواهید برد

  پاسخ
  • امیر حسین says:

   این خدا هممون رو هدایت کنه رو میخواستم آخر جمله بگم اشباهی اومد اینجا بله در آخر میخواستم بگم خدا هممون رو هدایت کنه واقعا تو بد زمونه ای داریم زندگی میکنیم طبق پیشبینی یکی از دانشمندان زمانی میاد که هیچ جا روی زمین قابل سکونت نیست

   پاسخ
  • م.خراسانی says:

   درود بر شما .
   از اینکه منطقی حرف میزنی ممنونم ؛
   هر حکومتی یه ضعفی داره دیگه منتهی ضعف ما خیلی بیشتر از بقیه کشورهاس چون اگه انتخابمون درست بود فساد مالی هم ۶۰ درصد کمتر بود اوایل انقلاب جلسات دولتی که برگزار میشد رومیز مسئولا فقط یه بطری آب بود ولی اگه یه جست و جو تو اینترنت بزنید عکس جلسات دولتی امروز رو بالا میاره رو این میز اینقدر میوه و غذا و .. هست که واقعا نمیشه روش کاغذ دولتی گذاشت .
   اگه بخوایم فساد رو از این کشور ببریم بیرون باید اول از همه رییس جمهور رو بیرون کنیم . متاسفانه الان قوه قضاییه که مسئول مبارزه با فساده تو بدنه خودش هم فساد زیادی هست مثل آقای طبری …
   ماهم امیدواریم بعد از دوره اصلاحات همه چیز درست بشه . در مورد روابط با آمریکا هم باید بگم :
   روابط ایران و آمریکا هیچ وقت درست نمیشه چون ما ۴۰ ساله که پرچمشوآتیش میزنیم و … طبیعتا دولت آمریکا از این وضع متنفره حتی اگه با هم به توافق هم برسیم دنبال راهی برای ضربه زدن به ما میگردن .
   ولی تو نظراتتون یه چیزی بود که باعث تاسف بنده شد اینکه گفتین : ما هیچی نداریم و ادعا میکنیم
   همونطور که میدونین ایران و نیروهای مسلح از زمان انقلاب اصل اول و اساسی شون دفاعی بودنه یعنی اینکه ما اصلا نباید ادعا داشته باشیم و یا به کشوری حمله کنیم اگه این قانون وجود نداشت الان ارتش موظف بود عراق و بحرین و امارات و افغانستان و ترکمنستان و اردن و لبنان و ترکیه و کشورهایی که قبلا در محدوده شاهنشاهی ایران ( ساسانی ) رو تسخیر کنه چون واقعا اینا مال ایران هستن و دولت های ایران باعث آبادی این کشور ها شدن . فکر کنم سخنرانی های فرماندهان ارتش و … رو شنیده باشین تاحالا شده اونا بگن ما به فلان جا نیروی نظامی میفرستیم ؟
   اگه آمریکا سردار سلیمانی رو ترور نمیکرد سپاه هم با موشک عین الاسد رونمیزد . خب اگه آمریکا باز هم پاسخ میداد به ضرر خودش بود چون اون جنگ رو شروع کرده بود . ما داریم ما ادوات نظامی داریم ما یه چیزی داریم که آمریکا هم با اون عظمتش نداره ما مردم رو داریم _ تاریخ ثابت میکنه که مردم ایران در دفاع از حریم کشورشون خیلی قوی هستن و اینم بگم به قول امام خمینی : تا زمانی که ملت پشت این مملکت ایستاده است هیچ ابر قدرتی با هیچ سیاستی نمیتواند پایه های این مملکت را حتی بلرزاند .
   به امید روزهایی که هیچ فسادی در این سرزمین نباشد.

   پاسخ
 5. امیر حسین says:

  سلام دوستان به نظر من درسته که هیتلر کار های بسیاری جهت توسعه و پیشرفت آلمان انجام داد ولی در آخر همه ی این کار هارو به باد داد و در طی جنگ آلمان تبدیل به ویرانه ای شد که اگر کمک های آمریکا نبود حتی تا امروز هم نمیتوانستن خرابی های جنگ رو درست کنند یهودی ستیزی و برتری گرایی نژاد آلمانی بر دیگر نژاد ها که به خوبی در در بر خورد خود با مردم سرزمین های اشغال شده این رفتار های خودشان را نشان دادند و دشمنی و خصومت با انگلستان و فرانسه که سر منشا و بیشتر به خاطر مصیبت های وارد شده به آلمان بعد از جنگ جهانی اول برمیگردد که به هر حال قبل از شروع جنگ جدید توانستند قرارداد ظالمانه ورسای را از بین ببرند و به حقوق از دست رفته خود برسند با این حال زیاده روی کردند و به همسایگان خود حمله کردند البته اگر لهستان آن قسمتی آن ها میخواستند را اگر به آن ها میداد شاید جنگ شروع نمیشد و سرکوب وحشیانه مخالفان از نواقص این حکومت بودند

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   دقیقاً. تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم مواقعی که آلمان نازی زیرآبی رفته بود و حقوق بشر رو نقض کرده بود، شدت عملش از کشورهای هم‌دوره‌ی خودش شدیدتر نبود. ولی بعد از جنگ جهانی دوم دیگه اینقدر زیاده‌روی کرد که به‌سختی می‌شه ازش دفاع کرد.

   پاسخ
   • امیر حسین says:

    و همچنین میخواستم به کاربرانی که حرف از قدرت ایران میزنند بگم که که خوب انقدر که شما فکر میکنید قوی نیستیم و یه جور قدرت نمایی و بزرگ نمایی بسیار زیاد از حد است آلمان که این همه ادعا داشت واقعا قدرتمند بود و آخر سر دیدیم که چطور شکست خورد حالا ما که ادعا قدرت داریم ولی هیچی نداریم و همش داریم کشور های دیگه رو تهدید میکنیم و این رو بگم اگر ما جایی رو زدیم ولی تاحالا باهامون کاری نداشتن نشونه ضعف اونا نیست نشونه صبر و تحمل آمریکا و کشور های دیگست که بر اساس سیاست هایشان تا حد ممکن از جنگ وتنش دوری میکنند بیایید کمی واقع بین باشیم و از جنگ متنفر باشیم نه اینکه تهدید کنیم و بحث جنگ رو پیش بکشیم اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی که با جنگ نابود نشد اینهمه نفوذ در بسیاری از کشور ها داشت ولی چی شد بر خلاف قدرت نظامی که داشتند در اقتصاد یک کشور با سیستم فاسد و ناتوان از اداره جمعیت و برطرف کردن نیاز های آن ها بود آخر سر هم فروپاشید رفت رسید پی کارش شما هم بخواین به این کار هاتون ادامه بدین دچار همین سرنوشت میشید

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     من واقعاً فاز کسایی رو که در راستای حمایت از حکومت از جنگ طرفداری می‌کنن درک نمی‌کنم. الان شرایط بدی که توش هستیم، با شرایط بدی که در صورت وقوع جنگ درگیرش خواهیم شد حتی قابل‌مقایسه نیست. درک این موضوع حساب دودوتا چهارتاست.

     پاسخ
     • امیر حسین says:

      بله درسته به طور دقیق بخوایم پیشبینی کنیم در صورت جنگ همون اول بار ایران میتونه مناطق مختلفی از خاورمیانه رو بزنه و یا حتی نواحی شرقی اروپا و خیلی سریع هم این کار رو میکنه چون میدونه که فعلا میتونه بزنه و بعد روز های دیگه بسختی میتونه حتی نیروهاشو از منطقه ای به منطقه دیگه تکون بده مثل ژاپن که سریع هرچی داشت سر آمریکا همون روز های اول خالی کرد به امید اینکه برتری دریایی به دست بگیره و آمریکا حاظر به مذاکره رودرو بشه ولی قدرت اقتصادی آمریکا رو در نظر نگرفته بود که توانست خیلی زود ناو ها و کشتی و ادوات جنگی از دست رفته رو بسازه در روز های بعد آمریکا با بمب های مغناطیسی تمام ارتباطات و رادار و برق و هرچی وسیله الکتریکی و از این چیزاهاش رو از کار میندازه جوری که دیگه هیچ سربازی نمیتونه با فرمانده و … ارتباط برقرار کنه و حالاست که دیگه نه پدافندی کار میکنه و نه هیچ سیستم ضد هوایی و هواپیماهای آمریکا و متحدان تا میتونن روی مواضع نظامی ایران بمب میریزن و مطمنئن باشید از بمب اتم به هیچ وجه استفاده نمیکنن و حتی نیروی نظامی که بخوان به ایران بفرستن روسیه و چین هم پشت ایران رو خالی میکنن و هیچ دخالتی نمیکنن نیروی های نظامی ایران به زودی بر اثر بمباران های هوایی از متلاشی می شوند و در این صورت یا نیروهای نظامی و یا مردم علیه حاکمیت و پایان دادن به جنگ به خیابان ها میریزند یا حکومت تن به صلح می دهد و خواسته دولت های پیروز جنگ را انجام می دهد مانند پایان دادن به سیاست های ماجراجویانه خود در منطقه خوب اگر صلح هم اتفاق بیفتد باز هم به دلیل درد و رنج متحمل شده به خاطر رفتار حکومت بر مردم شورش به راه خواهد افتاد حال بهتر نیست که مقامات ایران به جای رسیدن به این روز همین امروز دست از کار ها و رفتار خود نسبت به بقیه کشور ها بردارن و دست از غارت منابع این کشور بردارن و فکری به حال اقتصاد بحران زده این کشور بکنند

    • م.خراسانی says:

     جماهیر شوروی , اینکه میگی اقتصادش ضعیف بود و … و آخر هم فروپاشید قبول دارم کاملا هم درست میگی . اما اینو هم در نظر بگیر شوروی ۷۰ سال عمر کرد از این ۷۰ سال ۶۴ سال رو هر جوری بود حتی با اینکه با آمریکا قطع رابطه کرده بود تونست بگذرونه ولی وقتی گورباچف روی کار اومد امتیازات زیادی داد تا با آمریکا به توافق برسه آخرش هم توافق کردن ولی چی شد ؟ دیدی که بعد از ارتباط با آمریکا از هم پاشید . پس اینو در نظر بگیر که ترامپ هم گفته بود باید ایران رو شوروی سازی کنیم . خواهش میکنم هموطنان عزیز همونطور که شما رهبری حضرت آقا رو قبول ندارید و فکر میکنید اگه این نظام نباشه همه چی درست میشه بدونید اگه پای آمریکا به ایران برسه هم گل و بلبل نمیشه . توروخدا از جاهلیت بیاید بیرون .

     پاسخ
     • فربد آذسن says:

      م. خراسانی، من ازت درخواست کردم اینجا پیام نذاری. من علاقه‌ای به بحث کردن باهات ندارم و نظرات پیاپی و ترول‌وارت هم باعث دفن شدن نظر بقیه می‌شن. الان هم داری حرفای قدیمی‌تو تکرار می‌کنی. شما و امثال شما زندگی رو به قدر کافی باری من و امثال من تلخ کردید. بذارید این گوشه‌ی کوچیک از اینترنت در آسایش باشیم.

      کامنت‌های بعدیتو پاک می‌کنم.

     • امیر حسین says:

      سلام دوست عزیز خوب باید بگم برداشت شما از این مسئله کاملا اشتباه اتحاد جماهیر شوروی چرا فروپاشید آیا بدلیل توافق با آمریکا بوده از نظر شما یا چیز دیگه ای به نظر من شما علت را اشتباه فهمیدی توافق با آمریکا و پایان جنگ سرد باعث شد که رهبران شوروی سابق دیگه نتوانند مانند گذشته مشکلات اقتصادی کشور را به گردن جنگ سرد و از این چیزا ها بندازن و بهانه ای هم از این قبیل برای آن ها در جهت توجیه وضع فلاکت بار حاصل سال ها سلطه کمونیسم نمانده بود و مردم به خوبی دریافت بودند که این حاکمان کشورشان هستند که این وضع را این همه سال برایشان درست کرده اند این شد که مردم در صدد به پایان دادن سلطه حزب کمونیست بر کشورشان بر آمدند و با پشتیبانی از یلتسین دموکراسی خواه و طرفدار بازار آزاد در جریان شکست دادن کودتای کمونیست ها سلطه کمونیسم را پایان دادند اگر چه هنوز نتوانستند به آزادی کامل برسند و راه بسیاری در جهت رسیدن به آن دارند توافق ایران و آمریکا هم همینطور است و حاکمان ایران به خوبی این را میدانند که با توافق با آمریکا هیچ مشکل اقتصادی درست نخواهد شد چون مشکل اصلی خود آن ها هستند و باعث این اقتصاد شده اند و دیگه نمیتونند مشکلات را مثل شوروی به گردن تحریم ها و … بندازند و در واقع حکم مرگ خودشان را با توافق با آمریکا رقم خواهند زد پس به هیچ عنوان دست به چنین کاری نخواهند زد مگر به زور و فشار و همچنین گورباچف در صدد بود که تنها پوسته ای کمونیستی برای شوروی بمونه و در درون کشوری سرمایه دار و دارای دموکراسی مانند آمریکا و … بسازه و میتونست با این کار شوروی را از سقوط حتمی نجات دهد ولی کودتای کمونیست های متعصب تمام زحمات او را جهت نجات دادن شوروی از سقوط حتمی از بین برد و نه توافق با آمریکا که شما میگی باعث فروپاشی شد و همچنین من هم نگفتم که با حمله آمریکا همه چی گل و بلبل میشه گفتم که بهترین راه حل برای حل این مشکل پایان دادن سیاست های ماجراجویانه در منطقه و دزدی ها و غارت منابع این کشور و رسیدگی با تمام توان به فساد و مشکلات اقتصادی کشور است و اگر حکومت هم کاری در جهت بهبود وضع کشور نکند اونوقت مردم با ریختن با خیابان ها دست به کار خواهند شد

     • م.خراسانی says:

      فربد خان فقط اینو پاک نکن بقیه مانعی ندارد ممنون .
      آقا امیر حسین عزیز همونطور که میدونین امور اقتصادی کشور دست دولت و رییس جمهوره دست رهبر و سپاه و ارتش و اطلاعات نیست که …
      رییس جمهور این کشور فقط میخوره و میخوابه و به فکر مردم نیست , حالا شما ها چرا رهبر و … رو مقصر میدونین ؟؟؟ مگه غیر از اینه که خود مردم رییس جمهور رو به طور مستقیم انتخاب میکنن ؟؟ خب اینی که انتخاب کردین میگه من نمیتونم بجز مذاکره کاری برای این کشورانجام بدم . بنظرتون ای تقصیر من یا رهبری یا سپاهه ؟؟؟؟
      رییس جمهور شوروی توسط حزب کمونیست انتخاب میشد و هر مشکلی که پیش می اومد مقصر اصلی حزب بود که انتخاب اشتباه کرده بود
      ولی الان که اوضاع بده فکر میکنی کار تحریمه ؟ نه این فکر اشتباهه همه ی بد بختیا بخاطر دزدی های کشوره اگه مسئولان ما مثل چینی ها دزدی نکنن راحت میتونیم ابر قدرت اقتصادی بشیم چون ضریب هوشی ایرانیا رتبه ۵ جهانه .
      چرا باید تو یه کشور اسلامیکه عدالت علی حرف اول رو توش باید بزنه بعضی مردم باید زیر خط فهم باشن ولی رییس جمهور باید خونه ۶ یا ۷ طبقه داشته باشه اونم چند تا ؟
      این انتخاب خود مردم بود یادتون رفته ؟ سال ۹۶ رای ۸۰ درصدتون حسن روحانی بوده خب این هم نتیجه کارشه دیگه .
      شما به دزدی ها اشاره کردی خیلی ازت ممنونم ولی اگه رهبر این رییس جمهور روعزل کنه همه ی اصلاح طلبا شورش میکنن و کشور مثل شوروی در آستانه فروپاشی و تجزیه قرار میگیره بهترین کار اینکه تا سال ۱۴۰۰ مردم عزیز و صبورمون تحمل داشته باشن و تو انتخابات دیگه کسی از حزب اصلاح طلب انتخاب نکنن .
      انشاء الله همیشه موفق باشید

 6. H.Shar... says:

  ای کاش ماهم یذره فقط یذره مثل غربی ها و شرقی ها شعور و اخلاق داشتیم …
  اینهمه جر و بحث میکنیم و به هم تهمت میزنیم از اونور میگیم مردم ایران تاریخ و تمدن دارن واقعا متاسفم

  پاسخ
 7. آرمان صفا says:

  فربد جان من چند روزیه مطالب سایتت رو یکی یکی می خونم و بسیار هم دارم لذت می برم.
  مخصوصا اون بخش طبقه بندی مغالطات که به نظرم از واجبات بود. هر باری یکی دو تاش رو مرور می کنم. جای تقدیر داره.

  ضمن اینکه خودِ “اگر” یک جور مغالطه محسوب میشه و قطعیتی توش نیست. نکته ی ساده ای که خیلی از دوستان متوجه نیستند هدف مقاله هست. هدف این مقاله (از نظر من) دو تا چیزه: مرور یک دوره تاریخی و مهمتر از اون، درک نازیسم که برای یک شخص علاقه مند به تاریخ خیلی می تونه مثمر ثمر واقع شه. مثل یک جزوه درسیِ مختصر و مفیده
  و البته دلیل این اسپم های بیهوده در بخش نظرات کج فهمیه
  موفق باشی

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   چه عجب یه کامنت منطقی و حساب‌شده توی نظرات این پست دیدیم.

   دقیقاً هدف مقاله همینی بود که خودت گفتی و توی خود متن هم ذکر شده. کلاً اگه این موضوع اینقدر حساس نبود، با چنین واکنش‌هایی روبرو نمی شدیم.

   بابت حسن نظرت نسبت به مطالب سایت هم ممنونم.

   پاسخ
 8. نا شناس says:

  این ایرانی هایی که فکر می کنند اگه هیتلر پاش به ایران می رسید گل و بلبل می شد بدونند که سخت در اشتباهند اون روس ها و صرب هارو مادون انسان می خواند چون رقیبهای اصلیش بودند و خیلی قدرتمند بودند و نژاد اسلاو نژاد قدرتمندی بود اگر قومی برای هیتلر خطرناک باشد آنرا مادون انسان می خواند ایران هم اگر نفت نداشت بدترین نژاد تلقی می شد

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   آره، نکته‌ی مهمی که طرفدارای نازیسم در نظر نمی‌گیرن اینه که طبقه‌بندی نژادی آلمان تا حد زیادی ریشه تو سیاست داشت، نه حقایق تغییرناپذیر. توی شرایط متفاوت این طبقه‌بندی می‌تونست عوض بشه.

   پاسخ
 9. A.A.R says:

  فرضیه جالبی بود در کل وبلاگ خوبی دارین.
  به حرف های یک مشت ترول هم اهمیت نده اینها چند تا نوجوون هستند که دنبال توجه ان حالا یه جا میان اینجا یچیز میگن میرن اینستا یچیز دیگه میگن من مطمئنم بیشترشون ۱۵سال هم ندارن دیگه چه برسه اطلاعاتی باشن!
  فقط مشکل این مولتی ها اینه که با ساختن اکانت های فیک و فحش دادن به این اون تو اینستا ایرانی هارو هم بدنام میکنن.

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   آره، می‌دونم. طبق اون چیزی که گفتم، از دیشب تا حالا هرچی کامنت گذاشتن پاک کردم. اگه ادامه بدن IPشون رو بن می‌کنم.

   پاسخ
   • I says:

    قشنگ معلومه فربد ترسیدی. هم یهودی هستی, هم امریگایی, هم ضد انقلاب و تازه عضو فراماسونام هستی. الان سوال اصلی اینه که کی قراره فیلتر بشی و نه اینکه ایا فیلتر خواهی شد یا نه. 🙂 بی شوخی چیکار میخوای بکنی فیلتر بشی یا هر جور دیگه یه مشکلی برات بجود بیاد. بهش فکر کردی?

    پاسخ
 10. مهرداد says:

  ممنونبخاطر مطالب خوبتون .
  ولی هر کسی یه عقیده داره الان شما هرکاری بکنی آقای م.خراسانی حرف خودشو میزنه پس بهتره هیچی نگین به قول قدیما جواب ابلهان خاموشیست

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   دوستان ایشون م. خراسانیه که با IP خودش، ولی با یه اسم متفاوت اومده داره از آب گل‌آلود ماهی می‌گیره. اون وقت میاد ادعا می‌کنه من جاسوسم.

   دفعه‌ی بعد لااقل با VPN بیا اینقدر راحت لو نری.

   پاسخ
  • فربد آذسن says:

   دوتا سوال:

   ۱. (س.ج.ا.) توی اسم شما مخفف چیه؟

   ۲. این مقاله رو از کجا پیدا کردید؟ از جستجو توی نت یا این‌که لینکشو جایی پیدا کردین؟

   پاسخ
   • م.خراسانی says:

    ایشون احتمالا که نه قطعا همکار بنده هستن و نیازی به لینک ندارن چون اطلاعات ایران ۱۰۰ برابر قویتر از سازمان سیا هست

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     ۱. CIA مسئول رسیدگی به مسائل امنیتی خارج از کشوره. شما باید یا خودتو با FBI مقایسه می‌کردی یا NSA.

     ۲. شما و همکارتون چرا دارین وقتتونو توی بخش نظرات یه مقاله‌ی گمانه‌زن درباره‌ی آلمان نازی تلف می‌کنید؟ آیا نباید جاهای مهم‌تری رو رصد کنید؟

     ۳. دلیل این‌که این سوالو پرسیدم این بود که طی چند هفته‌ی اخیر تعداد بازدیدها و نظرات روی این مطلب به طور تصاعدی زیاد شده. می‌خواستم ببینم ریشه‌ش به کجا برمی‌گرده، چون به بیشتر کسایی که کامنت گذاشتن می‌خوره کاربر معمولی باشن.

     پاسخ
     • م.خراسانی says:

      اگه یکم دقت کنی نفوذ سیا خیلی بیشتر از اف بی ای و… هستش برا همین گفتم سیا . درضمن مسئله مهمتر از این مگه پیدا میشه ؟؟؟؟؟ یه ضد انقلاب میاد فرشته بازی برا امریکا در میاره پیدات میکنیم .

     • فربد آذسن says:

      آره، اگه بخوایم از قدرت صرف صحبت کنیم،‌ سیا نفوذش بیشتره. ولی خب پیدا کردن کسی مثل من بر عهده‌ی FBIیا NSA می‌بود. از این لحاظ گفتم. هرچند هیچ‌کدوم از این سازمانا به خودشون زحمت پیدا کردن یکی مثل منو نمی‌دن.

      اگه منظورت از فرشته‌بازی برای آمریکا این کامنته:

      منم به این اعتقاد دارم که آمریکا، با وجود تمام مشکلاتش، بهترین گزینه برای رهبری دنیاست، صرفاً به خاطر این‌که به خاطر بزرگ بودنش و آزادی نسبیش گندکاری‌هاش راحت‌تر فاش می‌شه و به گوش مردم دنیا می‌رسه. از طرف دیگه نظام تمامیت‌خواه هم به‌سختی می‌تونه توش شکل بگیره، چون نهاد‌های قدرت زیادی توش وجود داره و اینا دائماً با هم در حال بده و بستونن و نمی‌تونن هه طور کامل به هم غلبه کنن و قدرت متمرکز ایجاد کنن. مثلاً اگه چین تبدیل به ابرقدرت بشه، دنیا تبدیل می‌شه به اون چیزی که حزب کمونیست چین می‌خوا و داخل چین هم نیرویی وجود نداره که این خواسته رو تعدیل کنه.

      که به نظر دچار سوءتفاهم شدی. من آمریکا رو فرشته‌سازی نمی‌کنم. من مشکلات خودمو با آمریکا دارم. صرفاً دارم می‌گم از بزرگ‌ترین رقیبش یعنی چین گزینه‌ی بهتری برای رهبری جهانه، صرفاً چون سیستمش طوری طراحی شده که برای برآورده کردن خواسته‌های گروه‌های مختلف (من‌جمله ایران) بهینه‌تره.

      یه کشوری مثل چین، اگه به جایگاه آمریکا برسه، دنیا رو از همه لحاظ بدتر می‌کنه. چون به دموکراسی و حقوق بشر معتقد نیست.

      شاید شما به خاطر اتحاد فعلی چین با ایران از چین طرفداری کنی، ولی در کنارش باید به این قضیه واقف باشی که چین، یه کشور کمونیست اتئیست، از لحاظ ایدئولوژیک هیچ سنخیتی با حکومت فعلی ایران نداره و اتحاد این دو کشور صرفاً بر پایه‌ی منافع مشترکه.

      «فرشته‌سازی» بعدی هم لابد این بود که گفتم آمریکا بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی تو دنیاست. الان این بیانیه طرفداری من از آمریکاست، یا صرفاً بیان یه حقیقت خشک که با آمار و ارقام قابل‌اثباته؟

    • سدان says:

     شماها اصلا متن مقاله رو خوندین یا همینجوری الله بختکی اومدین کامنتای بی معنی و بی ربط و بعضی وقت ها واقعا خنده دار بدین؟ الان یعنی شما آقایون ( م. خراسانی و امیر) میخواین با این کامنتاتون اثبات کنید که هیتلر ادم خوبی بوده و شماها طرفدار نازیسم هستید؟ به نظرم بیشتر با این کارتون منطقتونو زیر سوال میبرید و نشون میدن که حتی یه سطر از مقاله ای که ترجمه شده رو نخوندین. شماها حتی متوجه نشدین این مقاله ترجمه شده و می خواد چی بگه… وقتی هم جواب منطقی نمیتونین بدین به ادبیات تهدید متوسل میشید. خنده داره :))

     پاسخ
     • فربد آذسن says:

      شما که گزارش‌تو کردی. می‌شه دیگه کامنت نذاری؟ اگه ادامه بدی، مجبور می‌شم برخلاف میلم IP banت کنم یا حداقل کامنت‌هاتو پاک کنم. چون کامنت‌هات حالت اسپم پیدا کرده .

 11. امیر(س.ج.ا.) says:

  ابوبکر بغدادی در یکی از خطبه‌های نماز جمعه گفته بود: ما اگر سردار سلیمانی را دستگیر کنیم مانند خلبان اردنی آن را در آتش خواهیم سوزاند و گفته می‌شود جواب سردار سلیمانی در واکنش به این موضوع بدین شره است:

  ” آقای بغدادی! زمانی که این حرف را می زدی بنده روبروی شما در صف سوم، بین جمعیت نشسته بودم! “

  پاسخ
 12. امیر(س.ج.ا.) says:

  سازمان ادارای پنتاگون از ۷ لایه حفاظتی تشکیل شده است که از این میان، ۴ لایه به طور خاص مربوط به کنترل ارتباطات با شخص وزیر دفاع یا رییس پنتاگون میباشد که کمی بعد از نامه اوباما نامه‌ای از تمام این لایه های امنیتی ، اطلاعاتی و حفاطتی عبور کرده و مستقیم ، روی میز کار وزیر دفاع یعنی لئون پانتا قرار میگیرد.

  ظاهر ساده نامه که هیچ آرمی از سازمان های مرتبط با پنتاگون در آن به چشم نمیخورد توجه وزیر را جلب کرده و وی آن را از روی میز برمیدارد … با باز کردن نامه و خواندن آن عرق سردی بر چهره پانتا مینشیند !

  یک نامه با سربرگ رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران … نامه حاوی عبارتی بود که قطعا برای رییس پنتاگون با آن عظمت حفاظتی باورکردنی نبود !

  ” اگر لازم باشد از این هم نزدیک تر خواهیم شد ”

  امضا : قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران

  پاسخ
 13. امیر(س.ج.ا.) says:

  سندو مدرکشم این نفوذ هایی هستش که میگم براتون:یک اس ام اس برای ژنرال پترائوس آمریکایی

  ژنرال پترائوس مدیرکنونی سازمان سیا داستانی را از زمانی بازگو می‌کند که یک ژنرال ۴ ستاره در عراق بود. اوایل سال ۲۰۰۸ زمانی که مجادله بین گروه شبه نظامی شیعه از یک طرف و ارتش آمریکا و عراق از طرف دیگر شعله ور بود، به پترائوس یک تلفن داده شد که در آن یک اسم ام اس از سردار ایرانی بود.

  این مسیج از فرمانده سپاه قدس، قاسم سلیمانی آمده بود، و توسط یکی از رهبران عراقی منتقل شده بود، در آن پیغام نوشته شده بود؛ :

  ژنرال پترائوس! شما باید مرا بشناسی، من قاسم سلیمانی هستم، کسی که سیاست های ایران را در عراق، لبنان، غزه و افغانستان تدوین می‌کند و صد البته سفیر ایران در بغداد نیز عضو سپاه قدس است و کسی که جایگزین او می‌شود نیز عضو سپاه قدس است.

  پاسخ
 14. امیر(س.ج.ا.) says:

  ایران از نظر قدرت دریایی این همه قویه.از نظر نیروی زمینی هم اینو بدونین فقط سپاه قدس تاکید میکنم فقط سپاه قدس نه کل سپاه و حالا ارتش هم که جای خود داره .فقط سپاه قدس میتونه جلوی امریکا وایسته.و اینایی که میگم همش با سندو مدرکه

  پاسخ
 15. امیر(س.ج.ا.) says:

  الان ایران قایق های کوچکو مجهز و تندرویی داره.معروفن به زنبور سرخ.هر یدونش یه ناورو میتونه منفجر کنه.رانندش باسرعت سریع میرونه سمت ناو بعد یه اهرم دارن که فرمونو قفل میکنه .بعد تو ۱۰ متری ناو خودشو از قایق پرت میکنه بیرون قایق مستقیم میخوره به انبار باروت ناو ناو اینجوری میره هوا.انقدرم سریعن هیچ هدفی نمیتونه روشون قفل کنه چه برسه بخوان بزننش

  پاسخ
 16. امیر(س.ج.ا.) says:

  خلاصه کلام آمریکا اگه میتونست تا الان ایرانو زده بود.نمیدونم چرا فکر میکنید میتونه و نزده.برادر من چشم منو شما سیاه یه عاشق چشو ابرومون شدن؟؟؟؟بابا چرا نمیخوای قبول کنی نمیتونه بزنه برادر من.ما الان ازدر داریم تو هر ثانیه ۱۰۰ متر میره که هیچ کس این اژدرو نداره تازه بعد ما روسیه داره که اونم با ۸۰ تا بر ثانیه هستش.و این اژدر مختص به ناو و زیر دریایی هستش تازه میتونه ۱۰۰ متر زیر اب حرکت کنه که موشک مشابهش که روسیه داره با ۴۰ متر میتونه زیر اب حرکت کنه.یعنی این ناو های امریکایی که میانو تو خلیج فارس جولان میدن هر کدوم با یه اژدر نابود میشن.تا بخن بجمبن جت بلند کنن اماده شن سلح کنن توی ۱۰ ثانیه اونم از فاصله ۱۰۰ متری مورد اثبت قرار میگیرن.و چون قسمت پایین ناو منبع مواد منفجرس ناو با همه چیزش میره هوا

  پاسخ
 17. امیر(س.ج.ا.) says:

  من به شما دوستان قول میدم جنگ احتمالی در راه جنگ با سلاح اتمی نخواهد بود.که اگر هم باشد باز هم ایران دست بالا را دارد.و جنگ با سلاح های پیش پا افتاده و یا اصطلاحن سلاح های انفرادی یا نیمه اتوماتیک هم نخواهد بود.یعنی دیگه جنگ طوری نیست که با کلاشینکوف و ژ۳ جنگ جلوبره.اگه همین الانشم دقت کنید ما داخل جنگیم.نمیدونم چرا خیلیا جنگو توی توپو تفنگ میبینن.جنگ نرم هم راحت تره و هم بازدهی بالاتری داره و ما الان درگیرش هستیم

  پاسخ
 18. امیر says:

  سلام.من به عنوان یه اصول گرا نظرم اینه که سرنوشت اسراعیل و امثال اون اعم از امریکا بسته به پلک های سید علی اشاره کنه با خاک یکسانشون میکنیم.بعدم برادر من ۴۰ سال میگن میزنیمتون پس کو چرا نمیزنن؟؟؟
  ده برادر من حتما یه چی داری دیگه.من نمیتونم از اسرار نظام به عنوان یه نظامی چیزی بگم ولی ایران بسیار قویه

  پاسخ
 19. I says:

  فربد قبلا اینجور کامنتای بی ارزش و حتی تا حدی توهین امیز تو سایتت خیلی کم منتشر میشد. اونقدری که بعضی از ایرانیان از نازی ها طرفداری میکنند حزب دموکرات ملی آلمان هم نمیکنه.

  پاسخ
 20. م.خراسانی says:

  داداش به امید خدا پایان روحانی پایان اصلاح طلباس اونموقع مغزت ایران آباد و بدون دزدی و پارتی بازی رو میبینه اینهمه بد بختی اقتصادی فقط بخاطر دزدی های سرانه نه بخاطر تحریم ها اگه ما نفت صادر نکنیم تنگه هرمز هم نمیکنه در نتیجه هر بشکه نفت میشه ۳۰۰ دلار یا بیشتر و خودت میدونی که به ضرر کیه

  پاسخ
 21. م.خراسانی says:

  به هر حال همونطور که گفتی باهم بحث نداریم ولی عقایدتو عوض کن داداش چون اگه مسلمون باشی قرآن اشاره کرده که حق و باطل چی هستن اونوقت تو میای اسلام رو با نازیسم مقایسه میکنی ؟؟!

  پاسخ
 22. م.خراسانی says:

  خود اسراییل و آمریکا و اتحادیه اروپا هم قبول دارن ما R017 ( شهاب ۶ ) رو با برد ۲۴۰۰۰ کیلومتر داریم اونوقت شما میگی خیال پردازی خخخخخخخخ

  پاسخ
 23. م.خراسانی says:

  نظر وطن فروشایی مثل شما مهم نیست فقط ما ایرانیا باید در عمل بهتون ثابت کنیم که بلایی که سر صدام اوردیم میتونیم سر ترامپ هم بیاریم

  پاسخ
 24. م.خراسانی says:

  امریکا فرشتس خخخخخخخخخخخخ برا تو اره خودتم منافقی عزیز .
  حیف اجازه ندارم راز ها رو بگم انشاءالله تا ۳ سال اینده مشخص میشه من خیال پردازم یا تو وطن فروش

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   منظورم این بود که آمریکا فرشته نیست. بد منظورمو متوجه شدی.

   کلاً داری حرفامو بد متوجه می‌شی.

   با این واکنش‌های اغراق‌آمیز بحثو کسل‌کننده کردی و ادامه دادنش بی‌فایده‌ست.

   پاسخ
 25. م.خراسانی says:

  این دلیل نمیشه که ما بیایم تمام سلاح هایی رو که داریم رو نمایی کنیم . تا حالا فکر کردی چرا آمریکا وارد جنگ مستقیم با ما نمیشه ؟؟؟/مگه خودت نمیگی امریکا ابر قدرت امریکا جنگ تمام عیار و ….
  یه نکته میگم یادتون نره :
  آمریکا و هیچ کشور دیگه ای نمیتونه به کشوری که دارای بمب اتم ۶۰ مگا تنی هست حمله کنه پس خیال جنگ مستقیم رو از سرت بیرون کن

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   من خودم نظرم اینه که جنگ مسقتیم نمی‌شه، چون ضررش برای آمریکا زیاده. ولی خب برای ایران زیادتر. نمی‌دونم چرا گفتی «خیال جنگ مستقیم رو از سرت بیرون کن.» من اصلاً همچین خیالی ندارم.

   پاسخ
   • م.خراسانی says:

    مرنجان .
    لطفا پرت و پلا در مورد آمریکا و اسراییل نگین . آقای فربد شرط میبندم خودت الان کالیفرنیا هستی اونموقع میای این اراجیف رو تحویل مردم میدی /// به قول بزرگی ما آمریکا را زیر پا میگذاریم … فقط صبر کن و ببین ارتش و سپاه ایران چه قدرتی دارن مخفی کاری ها فقط به خاطر منافقینه وگرنه ماهم میگیم چه بمب هایی داریم و چه زیر دریایی هایی و موشک ….

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     با هم بحثی نداریم. موضع‌مون درباره‌ی خصومت با آمریکا از پایه‌واساس با هم فرق می‌کنه. شما به‌عنوان یه نکته‌ی مثبت می‌بینیش. من نه. نه به خاطر این‌که به نظرم آمریکا فرشته‌ست. بلکه به خاطر این‌که تاوانی که برای این خصومت داریم می‌دیم خیلی سنگینه.

     فقط جا داره بگم که من ساکن تهرانم، نه کالیفرنیا.

     شما هم دفعه‌ی بعد که داشتی درباره‌ی نابودی آمریکا خیال‌پردازی می‌کردی، به این فکر کن که این آمال و آرزوها چی به سر این کشور و مردمش و اقتصادش آورده. آلمان نازی هم کلی بمب و زیردریایی و موشک داشت و کلی هم باهاشون مانور داد، ولی وقتی ارتش سرخ داشت توی برلین جولان می‌داد، بعید می‌دونم هیچ آلمانی‌ای بهشون حس مثبت داشت.

     پاسخ
 26. مهرداد says:

  درضمن آمریکا فقط بزرگترین نیروی دریایی جهان رو داراست
  ایران خودمون رو هم دست کم نگیر همه اینا از ترامپ هم سیاست مدار ترن وگرنه ایران که کلا با دو بلوک شرق و غرب رابطه نداره و تنهاس چجوری موشک بالستیک پرتاب میکنه واسه امریکا که به قول شما ابر قدرت و رهبر جهانه ؟؟؟؟
  مسلما عقل سلیم میگه که نباید موشک بندازی مگه اینکه خودتم در حد دشمنت قدرت داشته باشی
  امریکا بخواد یه موشک بندازه اول میرن مسکو موافقت پوتین رو بگیرن همونطور که ترومن تو جنگ جهانی دوم اول از استالین اجازه گرفت و ۲ تا زد تو خاک ژاپن

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   ایران یه سری اهرم فشار علیه آمریکا داره (مثلاً بستن تنگه‌ی هرمز و فلج کردن اقتصاد نفتی خودش و جهان). همچنین جغرافیای ایران کار حمله‌ی مستقیم برای آمریکا رو سخت می‌کنه. ولی مسئله اینجاست که در صورت بروز جنگ مستقیم بین ایران و آمریکا، آسیب واردشده به ایران خیلی بیشتر از آسیب واردشده به آمریکاست. این تصور «بیایید حال قدرت‌های بزرگ جهان رو به قیمت نابودی خودمون بگیریم» تو ذهن بعضی از ایرانیا جا افتاده و نباید بهش بال و پر داد.

   ترومن هم از استالین «اجازه» نگرفت. صرفاً بهش گفت ما یه سلاح خیلی قوی داریم (مستقیم اشاره نکرد بمب اتمه) و استالین هم گفت امیدواره علیه ژاپن به‌درستی ازش استفاده کنن.

   https://www.washingtonpost.com/news/retropolis/wp/2018/07/17/he-is-honest-but-smart-as-hell-when-truman-met-stalin/

   پاسخ
 27. مهرداد says:

  راستی خودتونو اینقدر درگیر نازی ها و کمونیست ها و ایمپریالیست ها نکنید چون نه آلمان نازی به دردمون خورد نه شوروی کمونیستی و نه آمریکای امپریالیستی

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   در حال حاضر آمریکا از لحاظ تجهیزات نظامی قوی‌ترین ارتش رو داره و توی یه جنگ تمام‌عیار (تاکید می‌کنم: جنگ تمام‌عیار) هیچ کشوری شانسی در مقابلش نداره. تولید ناخالص داخلی یا GDPش هم با فاصله‌ی زیاد از همه‌ی کشورها بیشتره.

   یه نکته‌ی دیگه هم که باید مدنظر داشته باشیم اینه که آمریکا یه کشور تنها نیست. همه‌ی کشورهای عضو ناتو متحدشن. بنابراین اگه روسیه و چین و ایران با هم متحد بشن، آمریکا هم می‌تونه با کلی کشور دیگه متحد بشه.

   با این حال، این حرفا بی‌فایده‌ست. چون توی یه جنگ تمام عیار دنیای درست درمونی به جا نمی‌مونه که قدرت‌های بزرگ بخوان ازش سود ببرن. جنگ دنیای فعلی یه جنگ اقتصادیه (Trade War) و مهره‌های اصلیش هم چین و آمریکان. چین این فرصت رو داره تا چند دهه‌ی دیگه از آمریکا جلو بزنه، ولی مسلماً این اتفاق خوبی برای دنیا نیست.

   ایران هم بعد از انقلاب کلاً با بلوک شرق و غرب اعلام دشمنی کرد. برای همین طبیعیه که در مقطع فعلی هیچ جناحی به نفع ایران نباشه. ولی با این حال قبل از انقلاب ایران به‌عنوان یه نیمچه Puppet-state آمریکا وضع نسبتاً خوبی داشت.

   پاسخ
   • مهرداد says:

    داداش درست میگی کلی متحد داره ولی اگه تو نت یه جست و جو بزنی بنویس جنگ جهانی سوم کسی که پیشگویی کرده کرونا به وجود میاد این جنگ رو هم پیش بینی کرده . امریکا خیلی متحداش زیادن تقریبا تمام اروپا و بخش شمالی افریقا و بلوک غرب اسیا ولی باید بدونی که ابر قدرت نظامی جهان روسیس بمب اتم جدیدشون میتونه کل خاک انگلیسو نابود کنه

    پاسخ
   • I says:

    سلام فربد. حرفتو قبول دارم ولی تا الان به این فکر نکردی که زندگی در یه دنیای پس از یه جنگ تمام عیار شاید یه دنیای به مراتب جالب تر و هیجان انگیز تر از زندگی خودمون باشه. من چند روزیه شروع به خوندم دوباره ۲۰۳۳ کردم وایندفعه میخوام تمومش بکنم. زندگی در دنیایی که در کتاب مترو ۲۰۳۳ به تصویر کشیده شده به نظر من یه هیجان خاص خودشو داره. تصور بکن تو یه دنیای پر از زامبی زندگی میکنی. چقدر زندگی جالب و هیجان انگیز و خطرناک میشه? من نمیدونم ولی شاید حتی لذتشم از این زندگی الانمون بیشتر باشه. اکثر ماها از ۸ صبح تا ۵یا۶ بعد از ظهر مشغول کاریم تو بعضی کشور ها مثل زاپن که حتی بیشتر. به نظر چند از این افراد از زندگیشون راضی هستند یا زندگیشون جذابیت و هیجان خاصی براشون داره? زندگیمون در اکثر مواقع ملال اوره.

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     سلام پیام. به نظرم نظرت یکم خامه. جنگ مدرن اون حالت ماجراجویانه‌ای که فکرشو می‌کنی نداره. اتفاقاً‌ جنگ از صلح خیلی خسته‌کننده‌تره. عمده‌ی جنگ مدرن صرف منتظر موندن و نقشه ریختن و انجام کارهای تدارکاتی می‌شه. درگیری مستقیم به‌ندرت اتفاق می‌افته و وقتی هم بیفته، آدم اصلاً نمی‌دونه کی به کیه و چی شد که زخمی/کشته شد.

     زندگی بعد از جنگ هم توی سختی بیشتر و جون کندن بیشتر خلاصه می‌شه. کلاً اگه تو دنیای پس از جنگ زنده بمونی، احتمالاً حرفتو پس می‌گیری و آرزوی همین زندگی ملال‌آور فعلی رو می‌کنی.

     پاسخ
 28. مهرداد says:

  آمریکا رهبر جهانه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!
  دوست عزیز مطالعات استراتژی نظامی اقتصادی و دیپلماتیک نشون میده اگه ایران روسیه چین و ژاپن اتحادیه ای مثل شوروی تشکیل بدن البته نظامش سوسیالیسم و کمونیسم نباشه میتونن از هر نظر آمریکا رو شکست بدن منتهی چون به عقل مسئولان نمیرسه ومتاسفانه افراد نا آگاهی از آمریکا یک ابرقدرت و رهبر جهان یاد میکنن که کاملا برعکس امریکا یک قدرت پوشالیه

  پاسخ
 29. فربد آذسن says:

  راستی حق با معین بود. ظاهراً نازی‌ها بومی‌های آمریکا رو «آریایی افتخاری» خطاب کرده بودن و هیتلر یه بار گفته بود اگه آمریکا رو تسخیر کنه، سرزمین‌های غصب‌شده‌ی بومی‌ها رو بهشون برمی‌گردونه.

  https://www.thevintagenews.com/2016/09/15/nazis-considered-sioux-extension-native-americans-aryans-2/

  پاسخ
 30. امیر says:

  حقیقتش به نظر حتی سقوط نازیسم خیلی به حمله به شوروی هم برنمی‌گرده بلکه بیشتر به خاطر تاکتیک‌های غلط نظامی در بزنگاه.
  مثلاً به جای رفتن دنبال تانک‌های بزرگ و بزرگتر تیپ تایگر که ساختشون پنج برابر از نمونه‌های قدیمی بیشتر زمان میبرد قبلی ها رو ارتقا میدادن یا اینکه وقتی بالکان رو مثل آب خوردن گرفتن به جای تعقیب روس‌ها تا استالینگراد سر لشگر میچرخوند سمت چاه های نفت قفقاز و باکو. اونوقت تکلیف جبهه شرق با تمرکز نیرو روی سرچشمه نفت مشخص میشد. سرزمین پهناور از این لحاظ برای شوروی مزیت و لحاظ تمرکز بر نفت یه ضعف بود.
  در ضمن سیستم اقتصادی هیتلر تو سال ۱۹۳۳ تقریبا اقتصاد آلمان رو نجات داد و از باتلاق رکود خارج کرد. این کارنامه موفقی بود چون بر خلاف نظام اقتصادی قبلش متکی بر اعتبار طلا نبود.
  کلا فکر میکنم هیتلر نظام اقتصادی خوبی میتونست بسازه اما اما خلأ قدرت به شدت نابودش میکرد چون ساختارش دیکتاتوری نظامی ها بود و همه میدونیم دیکتاتوری نظامی قطعا دوام نمیاره

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   درسته، تاکتیک‌های نظامی غلط نازی‌ها یکی از دلایل شکست‌شون بود، ولی آرای عمومی اینه که شکست نازی‌ها موقعی حتمی شد که اون همه منابع انسانی رو توی استالینگراد هدر کردن. اگه به خاطر استالینگراد نبود، شاید جنگ بیشتر ادامه پیدا می‌کرد یا به شکست مطلق نازی‌ها ختم نمی‌شد.

   پاسخ
 31. امیر says:

  در مورد عدم دستیابی آلمان به بمب اتم اشتباه می‌کنی. تقریبا از دهه ۳۰ تئوری ساخت بمب اتم برای انگلیس و آلمان و آمریکا و حتی شوروی مشخص بود و خیلی ربطی به تیم اپنهایمر نداشت. آلمان دو مقطع تلاش کردن آب سنگین مورد نیاز بمب اتم رو به دست بیارن و به مرکز آلمان برسونن. هدف بمب هم اول مسکو (جبهه شرق) و بعد لندن و واشنگتن بود. اما هربار مقاومت نروژ جلوشون رو گرفت. بار اول که رسما شانسی بود کشف این داستان.
  یه موردهایی تو این لینک فارسی هست:
  https://www.google.com/amp/s/www.mehrnews.com/amp/3654776/
  عملیات دوم به تلمارک معروف شد اما عملیات اول رو نمی‌دونم. یه کشتی آلمانی بود که غرق شد و البته داستان به سال ۱۹۴۰ برمیگرده. یعنی خیلی جلوتر از بقیه… از این لحاظ آلمان نازی از بیخ گوش دنیا گذشت.

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   اگه تئوری ساختن بمب اتم از دهه‌ی ۳۰ برای همه، من‌جمله شوروی مشخص بود، پس قضیه‌ی جاسوسی شوروی برای کشف تکنولوژی ساخت بمب اتم توی دهه‌ی ۱۹۴۰ چی بود؟‌ سر این قضیه یه عده جاسوس محاکمه و حتی اعدام شدن (مثل جولیوس و اتل گرینبرگ).

   توی این سایت نوشته بریتانیا تازه از سال ۱۹۴۱ تصمیم گرفت پژوهش برای ساخت بمب اتم رو شروع کنه:‌

   Despite being an ally during World War II, the Soviet Union launched an all-out espionage effort to uncover the military and defense secrets of the United States and Britain in the 1940s. Within days of Britain’s highly classified decision in 1941 to begin research on building an atomic bomb, an informant in the British civil service notified the Soviets. As the top-secret plan to build the bomb, called the Manhattan Project, took shape in the United States, the Soviet spy ring got wind of it before the FBI knew of the secret program’s existence. Barely four years after the United States dropped two atomic bombs on Japan in August 1945, the Soviet Union detonated its own in August 1949, much sooner that expected.

   پاسخ
 32. علیرضا says:

  کمتر چرت و پرت بنویسید!
  اولا تکنولوژی که آلمان نازی داشت یک قرن جلو تر از بقیه ملل بود
  دوم لشکر ۱۳ وافن اس اس نازی ها مسلمان بودن
  سوم آلمان نازی اگر پیروز شده بود رنج ملت دنیا کمتر از الان بود

  پاسخ
 33. معین says:

  با سلام من واقعا نمیدونم کی این خزعبلات رو نوشته و پست کرده. آنچنان دونه به دونه نوشته انگار قشنگ دیده اون دنیای موازی رو!!!! دوست عزیزی که این مطلب رو نوشتی شما کاملا تحت تاثیر پروپاگاندای یهود جهانی قرار گرفتی، همه ی این چرت و پرتا رو یهودیان متعصب برای دور کردن‌مردم از ایدئولوژی کبیر نازیسم ساختن، الان هفتاد ساله که به سر مردم جهان یاد دادن که هولوکاست فلان بوده و کلی یهودی کشته شده و الکی مظلوم نمائی میکنن درحالی که هیچ مدرک دقیقی برای اثبات دروغ هولوکاست وجود نداره، جنایات نیرو های محور در مقایسه با متفقین اصلا قابل قیاس نیست!!! جنایاتی که متفقین در طول جنگ انجام دادن بشرت بدتره منتهی چون این ها برنده ی جنگ جهانی شدن هیچکس جرئت اعتراض ازشون رو نداره، از یه ژنرال آمریکایی مصاحبه کردن میگفت اگه کشور من میباخت در این جنگ مطمئنم من رو به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه میکردن، تا این حد خودشون میدونن، هیتلر کسی بود که در برابر غول دو سر صهیونیسم و کمونیسم ایستاد و نظم فراماسونی جهانی رو برملا کرد در زمان به قدرت رسیدن هیتلر تمام لژ های نحس ماسونی تعطیل شدن در آلمان، در مورد دین که دیگه کاملا چرت گفتی، قشنگ با کمونیست ها اشتباه گرفتی!!!نازی ها دیدگاه مثبت تری نسبت به دین و خدا نسبت به غربی ها داشتن و حرفاتون هیچ سندی نداره، در مورد بریتانیا سوگولی آلمان که دیگه واقعا آدم باید خندید بریتانیا بزرگترین دشمن آلمان بوده و هیچوقت به بهترین متحدش تبدیل نمیشده، هفتاد ساله که یهودیان جهان (صهیونیسم) داره میکوبه رو سر نازی ها چرا؟ چون وحشت داشتن از اینکه اونا رسواشون کنن. یهودیان در حال کنترل جهانند و با گسترش دارو های هورمونی و موارد بیولوژیکی در حال تزریق مرگ‌خاموش بر مردم کره زمین هستند بدون اینکه کسی بتونه جلوشون رو بگیره، تک تک حرفاتون تحت تاثیر پروپاگاندای عظیم صهیونیسته به گونه ای که خودم‌شک میکنم نکنه خودتونم یه یهودی متعصب باشید!!!! یه کلام از حرفاتون هم راست نیست با این مقاله ها اذهان عمومی رو منحرف نکنید غرب ب اندازه کافی تخریب میکنه نازی هارو….. در آخر شمارو با سخن تامل برانگیز جوزف گوبلز کبیر تنها میگذارم “اگر یهودیان در جنگ جهانی دوم پیروز شوند، بشریت در تاریکی ابدی فرو خواهد رفت و به وضعیتی بدوی و ملال انگیز دچار خواهد شد، یهودیان مظهر آن نیروی ویرانگری هستند که در این سال‌های وحشتناک، رهبری نظامی دشمن را در نبردی علیه همه‌ی آن چیزهایی که ما شاهد زیبایی، اصالت و باارزش بودنشان هستیم، بر عهده داشته است؛ فقط به این علت است که یهودیان از ما تنفر دارند.”

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   سلام.

   ۱. نمی‌دونم تعریفت از مدرک دقیق چیه، ولی هولوکاست پرجزئیات‌ترین نسل‌کشی ثبت‌شده تو تاریخه. تعداد عکسا و مدارک و نقل‌قول‌های مرتبط باهاش انکارناپذیره.

   تو این لینکا مدارک محکمه‌پسند آورده شدن:‌

   https://www.theatlantic.com/photo/2011/10/world-war-ii-the-holocaust/100170/

   https://www.ushmm.org/antisemitism/holocaust-denial-and-distortion/evidence-documentation-holocaust

   ۲. درباره‌ی مشکل هیتلر با مسیحیت این صفحه‌ی ویکی‌پدیا رو بخون و منابعش رو چک کن:‌

   https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Adolf_Hitler

   ۳. توی مقاله ذکر شده که آلمانی‌ها نسبت به نژاد انگلیسی دید مثبت داشتن، نه حکومت بریتانیا. دلیلش هم اینه که انگلیسی‌ها از لحاظ نژادی ژرمانیک هستن. پایه‌ی فرضیه‌ی متحد شدن با انگلستان شکست و انحلال کامل حکومت بریتانیاست. مثلاً اگه آلمان نازی انگلستان رو فتح می‌کرد، به کمک افرادی مثل اوزوالد موزلی (Oswald Mosley) و حزب فاشسیت‌های بریتانیا (British Union of Fascists) و امثالهم نازی‌ها می‌تونستن یه حکومت دست‌نشونده توی انگلستان ایجاد کنن.

   ۴. مدرکی پیدا نکردم که نشون بده گسترش داروهای هورمونی و مواد بیولوژیکی کار یهودی‌هاست.

   ۵. آیا دنیایی که لان توش زندگی می‌کنیم بدویه؟ با وجود تمام مشکلات بشر تا حالا اینقدر تو رفاه نبوده. به سخنرانی‌های استیون پینکر (Steven Pinker) رجوعت می‌دم که با آمار و ارقام ثابت می‌کنه عصر حاضر بهترین دوران برای زندگی کردن تو تاریخ بشریته.

   پاسخ
   • معین says:

    اولا همین هولوکاست رو هزاران تاریخدان یهودی ( تکرار میکنم یهودی) بهش اعتقاد نداشتن و با هزاران‌مدرک و دلیل ردش کردن، حالا اون ک تاریخدانان غیر یهودی ای ک رد‌کردن این دروغ رو جای خود،حتی یه پیرزن درباره هولوکاست حرف هایی زده و اون رو با واقعیت جور ندونسته زندانیش کردن!!!!! کوچیک ترین حرفر هرکسی درمورد هولوواست بزنه فورا زندانی و شکنجه میشه چرا؟ چون منافع صهیونیسم در خطره مگه نمیگن دموکراسیع؟ این چه جور دموکراسی ایه دیگه؟ ثانیا هیتلر اگر ب دین اعتقاد نداشت تو کتاب و سخنانش حرف از خدا و دین نمیزد اون غربه که کلا دین رو مانع پیشرفت میدونسته ثالثا نزدیک بودن نژاد بریتانیا با آلمان دلیل بر علاقه ی آلمانیا به اونا نمیشه بلکه برعکس انگلیس و آلمان همیشه در هر عرصه ای رقابت دارن با هم و زیاد هم باهم جور نیستن، حتی هیتلر از سرخپوستای امریکا حمایت میکرده و اونا رو مالک سرزمین امریکا میدونسته من نمیدونم این چرتا رو از نجات دراوردی خامسا کلا الان همه این وسایل بیولوژیکی بوش از اسرائیل و یهود میاد سادسا تو مگه اون دنیا ک اونا پیروز بشن رو دیدی که میگی الان بهترین دنیاییه ک توش زندگی میکنیم؟ دنیایی که یخودیان خواهان بی بند و باری جنسی و همجنسگرایی و اخلاط نژادی هستن هیچ دنیای خوبی نیست واقعا من ک نمیتونم قانعت کنم امیدوارم خودت هدایت بشی. به امید نابودی تک تک کشورای متفق

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     من به این واقفم که جنبش صهیونیسم و سران اسرائیل از هولوکاست سوءاستفاده کردن، و این احتمال رو هم در نظر می‌گیرم که تعداد کشته‌های هولوکاست ممکنه کمتر از ۶ میلیون نفر باشه (چون بعداً کاشف به عمل اومد که تعداد کشته‌های بمباران درسدن بسیار کمتر از حدی بود که فکر می‌کردیم باشه)، ولی هیچ‌کدوم از این موارد باعث نمی‌شن هولوکاست اتفاق نیفتاده باشه. فکر کنم تو حتی اون لینکایی رو که برات فرستادم بازشون نکردی.

     اون قسمتی که توی مقاله درباره‌ی نگرش نازی‌ها به مذهب و خدا صحبت شده رو دقیق نخوندی. اونجا نگفته نازی‌ها با خدا و مذهب مخالفت علنی داشتن، بلکه صرفاً نسبت بهش سرد بودن و سعی داشتن به مرور زمان نازیسم و آریانیسم رو تو دل مردم جا بندازن. از هیملر چندتا نقل‌قول علیه مسیحیت موجوده. غیر از اونی که تو مقاله اشاره شده، اینم یکی دیگه:

     “We will have to deal with Christianity in a tougher way than hitherto. We must settle accounts with this Christianity, this greatest of plagues that could have happened to us in our history, which has weakened us in every conflict. If our generation does not do it then it would I think drag on for a long time. We must overcome it within ourselves. Today at Heydrich’s funeral I intentionally expressed in my oration from my deepest conviction a belief in God, a belief in fate, in the ancient one as I called him – that is the old Germanic word: Wralda.

     http://www.worldfuturefund.org/wffmaster/Reading/Germany/himmler.religion.htm

     درباره‌ی طرفداری هیتلر از سرخ‌پوست‌های آمریکا منبعی داری؟

     پاسخ
     • معین says:

      بله نگاهی ننداختم و نمیندازم چون هر جایی رو که نگاه میکنم‌مدارکی از هولوکاست و به اصطلاح اثباتش میذارن که خسته شدم اما نمیتونن کوچیک ترین نقدی علیه هولوکاست رو بشنون و فورا صفحه اینترنت رو میبندن،این که میگن نازی ها ضد دین بودن از پروپاگاندای روزولت بوده من اخیرا تحقیق کردم متوجه شدم روزولت سعی در ضد دین جلوه نشون دادن هیتلر بوده، کما اینکه اگه هم‌ انتقاداتی که به مسیحیت اگه داشته بودن ( هرچند این به هیچ وجه به معنی مخالفت کامل اونها با مسیحیت نبوده) به معنای مخالفت کامل با خدا نیست، میدونید که خدا اصطلاح خیلی گسترده تری نسبت به مسیحیته و هرکس که از مسیحیت انتقاد کنه دلیل بر بی دین بودن اون نیست، آخوند های مسلمان و خاخام های یهودی از مسیحیت انتقاد میکنن آیا یعنی اینا ضد خدا هستن؟ هیچ مدرک شفافی مبنی بر ضد دین بودن نازی ها نبوده، جالبه بدونی وقتی نازی ها به شوروی حمله کردن هر کجا رو که ازش تصرف میکردن کلیسا هاش باز میشدن و کشیش هاش یه جورایی آرزو داشتن نازی ها بر کمونیست ها غلبه کنن، اون ایدئولوژی ای که از بیخ و بن با دین و خدا مخالف بوده ایدئولوژی دست نشانده ی یهود تحت نام “کمونیسم” هست، هیتلر در یکی از سخنرانی هاش گفته من از سمت خدا انتخاب شدم برای مبارزه با یهود، آیا کسی که بی دین باشه چنین چیزی میگه؟ در مورد بحث دومتم باید بگم که من دقیقا نمیتونم سایت دقیقی رو بهت معرفی کنم که بهت ثابت بشه حامی سرخپوستای آمریکا بوده یا نه چون خودتم بهتر میدونهی کوچیک ترین چیزی که به نفع نازی ها باشه فورا جمع میشه ( مگه اینکه در سایت هایی با دامنه ی IR خلاف این باشه) اما فقط اینو بهت میگم که منبعم موثقه و هیتلر هم بار ها گفته که آمریکا سرزمین اجدادی سرخپوستاست و اونایی که سرزمینشون رو ازشون غضب کردن باید پسش بدن و همچنین نازی ها کمک تسلیحاتی به آخرین گروه های بازمانده از سرخپوست های شورشی کمک تسلیحاتی و سیاسی میکردن سرکرده گروهش یادم رفته کیه اسمش بعدا اگه پیدا کردم اسمش رو بهت میگم، هیتلر همچنین با هندیا هم علی انگلستان یه سری کمکایی رو داده و همچنین ب فلسطینی ها علیه یهودیا هشدار داده و کمک تسلیحاتی داده 🛑 آلمان یا هیتلر هرگز نژاد ستیز نبودند.

      دروغی که گفته شد؛ در المپیک ۱۹۳۶، زمانی که #جسی_اونز، ورزشکار سیاهپوست در یکی از مسابقات پیروز شد، هیتلر از دست دادن با او خود داری کرد، چون او سیاهپوست بود؛

      او یهودیان را در اردوگاه های کار اجباری قرار می داد، و اثبات می شود که او نژاد ستیز است.

      🛑 اکنون حقیقت؛

      یکی از سرخپوستان قبیله تسوکی، به نام الکساندر جفرسون، در کتابی خود به نام “خط سرخ اسیر، خط سرخ آزاد” ، اشاره کرد که در کشور خودش، او شهروندی درجه دو محسوب می شد، در طول جنگ، او به اردوگاه اسرا در آلمان منتقل شد؛ جایی که او برای اولین بار در طول زندگی اش ، با سربازان سفید برابر بود. زمانی که به آمریکا برگشت و از کشتی پیاده شد، با این اعلان مواجه شد که،” سفید ها به راست، غیر سفید ها سمت چپ!”

      تاریخدان و جامعه شناس #سیاه_پوست مشهور، #دو_بویس، در ۱۹۳۶ از آلمان نازی بازدید کرد؛او اشاره کرد که از طرف دانشگاه های آلمانی استقبال خوبی دریافت کرده؛ همچنین اشاره کرد: در آلمان نازی، هیچ نشانه ای از نژاد ستیزی و نفرت به سیاهان مشاهده نمی شود.”

      #جسی_اونز تعریف می کرد که:

      #هیتلر به من بی محلی نکرد، بلکه این #روزولت بود که مرا تحویل نگرفت! او حتی به من تبریک هم نگفت!” در عوض هیتلر به اونز قاب #عکس_یادگاری از خودش هدیه داد. اونز هیچگاه به کاخ سفید دعوت نشد، با اینکه دیگر ورزشکاران دعوت شدند.

      آلمان ها هرگز #نژاد_ستیز نبودند؛اونز اجازه داشت تا در همان هتل هایی که سفید ها قرار داشتند اقامت کند؛ در حالی که همان زمان در بسیاری از نقاط ایالات متحده، سیاه پوستان در مکان هایی #جداگانه اقامت می کردند.

      دلیل این که هیتلر با #اونز دست نداد، این بود که در ۲ آگوست هیتلر شخصا از #مسابقات بازدید کرد و از ورزشکار آلمانی، هانس وولکه، اولین ورزشکار آلمانی که بعد ار المپیک ۱۸۹۶ مدال طلا گرفت، تقدیر کرد. در باقی روز، او ورزشکاران آلمانی و غیر آلمانی را به دفتر خودش دعوت کرد.

      روز بعد، ۳ آگوست، دبیر کمیته بین المللی المپیک، #بولیت_لوتور، به هیتلر تذکر داد که او با دعوت ورزشکاران به دفتر شخصی خودش، قوانین کمیته را نقض کرده است.

      #اونز درباره دست ندادن هیتلر با او گفته بود که:

      هیتلر بارها از استادیوم بیرون می رفت و دوباره بر می گشت؛”در زمان تقسیم جوایز دوی صد متر او در استادیوم نبود؛در همان زمان او از کنار دفتر خودش رد شد، او مرا تشویق کرد، و من نیز به او احترام گذاشتم.

      🔰 منابع:

      Schaap, Jeremy (2007). Triumph: The untold story of Jesse Owens and Hitler’s Olympics. New York: Mifflin Harcourt.

      Owens Weighs his pro offers – The Baltimore Sun, August 18, 1936.

     • فربد آذسن says:

      تو می‌تونی بگی هولوکاست بزرگنمایی شده، یا غیرقابل‌اجتناب بود، یا توی اون دوره‌ی زمانی نسل‌کشی نژادی اتفاق پذیرفته‌شده‌ای بود، یا اصلاً بگی یهودی‌ها حقشون بود؛ این‌ها همه بیانه‌های قابل‌بحثی‌ان، ولی این‌که بگی کلاً اتفاق نیفتاده باعث می‌شه نظرت از اعتبار ساقط بشه. چون نشون می‌ده با حقایق تاریخی کاری نداری و صرفاً می‌خوای بحث ایدئولوژیک کنی.

      کلاً‌ یه بحثی هست که باید در نظرش داشته باشیم. اونم اینه که رفتار و نظرات نازی‌ها قبل از شروع جنگ و بعد از شروع جنگ با هم فرق داشت. مثلاً‌ با این‌که نازی‌ها از یهودی‌ها بدشون میومد، ولی تا قبل از صدور فرمان راه‌حل نهایی (Final Solution) تو سال ۱۹۴۱ قصد جون‌شو نداشتن و صرفاً می‌خواستن یهودیا تو آلمان قدرت و نفوذی نداشته باشن یا کلاً تو آلمان نباشن. به مرور زمان و با تک افتادن آلمان توی صحنه‌ی بین‌المللی، فشار درونی توی آلمان نازی بیشتر شد و برای همین به تصمیمات تندتری و شدیدتری رو آوردن.

      اگه این موضوع رو در نظر داشته باشیم که جنگ و عدم وجود متحد آلمان نازی رو به سمت افراط سوق داد، شاید بشه گفت مقاله‌ی بالا داره آلمان نازی رو بد جلوه می‌ده. چون تا قبل از شروع جنگ آلمان نازی یه کشور نسبتاً عادی بود و افکار و ایدئولوژی‌ای که ترویج می‌داد، با توجه به استانداردهای زمانه چندان عجیب نبود. مثلاً‌ همون‌طور که عده‌ای خاطرنشون کردن، نژادپرستی آمریکایی‌ها علیه سیاه‌پوست‌ها شدیدتر از نژادپرستی آلمانی‌ها علیه یهودی‌ها بود و این ماجرای جسی اونز هم که مثال زدی درسته. در واقع یه سیاه‌پوست دیگه هست به اسم Hans Massaquoi که توی آلمان نازی بزرگ شد و با این‌که با دختر یکی از افسرهای SS رابطه برقرار کرد، صرفاً بهش پشت‌دستی زدن، در حالی که اگه تو آمریکا می‌گرفتنش، احتمالاً lynchش می‌کردن. به طور کلی نازی‌ها سیاه‌پوست‌ها رو به چشم تهدید آن‌چنانی نمی‌دیدن و کاری به کارشون نداشتن.

      از طرف دیگه آلمان نازی طبعاً کشوری نبود که بخواد تا ابدالدهر جنگو ادامه بده،‌ و مسلماً اگه به پیروزی می‌رسید، بالاخره یه نظم جهانی تو دنیا برقرار می‌کرد. ولی مسئله اینجاست که جنگ اتفاق افتاد. و توی جریان جنگ آلمان نازی و شخص هیتلر کارایی کردن و حرفایی زدن که باعث می‌شه چهره‌ی تاریکی پیدا کنن. این مقاله هم با در نظر داشتن اتفاقاتی که توی جنگ افتاد نوشته شده. مثلاً همین Nero Decree رو برو سرچ کن. یا مثلاً دستور با خاک یکسان کردن پاریس و برج ایفل پس از این‌که هیتلر فهمید آلمان پاریس رو از دست می‌ده، دستوری که خوشبختانه ازش سرپیچی شد (البته بعضیا هم می‌گن سرپیچی یا اطاعت از دستور بی‌معنی بود، چون آلمان منابع کافی برای تخریب پاریس رو نداشت، حالا بگذریم). هیتلر شاید یه زمانی افکار و آرمان‌های والا داشت، ولی آخرای جنگ قشنگ به آدم بده‌‌ی داستان تبدیل شده بود و از همه طرف نابودی بی‌دلیل و بی‌فایده برای آلمان و کشورهای دیگه به ارمغان می‌آورد. اگه بخوایم از هیتلر به خاطر کارای خوبش برای آلمان قهرمان‌سازی کنیم، صرفاً باید یک عالمه گندکاری توی جنگ رو نادیده بگیریم.

      در کل به نظرم از بعضی لحاظ نازیسم قابل درک یا حتی قابل دفاعه (مثل مخالفت‌شون با کمونیسم؛ به نظر من شوروی از همه لحاظ از آلمان نازی بدتر بود)، ولی راهی که برای رسیدن به اهداف‌شون انتخاب کردن بیش از حد مخرب بود.

 34. رضا says:

  با سلام خدمت دوستان من مطالب اراۓه شده را خواندم
  این مطالب که ضما می گید با توجه به سیاست ها و برنامه های المان نازی و هیتلر و نازیسم نوشته شدن نه تنها درست نیستن بلکه تناقضات زیادی با اصل ماجرا ها و اتفاقات دارند.
  نویسنده محترم وب سایت شما بیشتر از جانب عقاید ضد نازیسم حرف زدید و اگه بخواید فواید این نوع مکتب رو بشمارید قطعا بیشتر از مضراتش برای جان خواهد بود
  و اینکه بیشتر مطالب اراۓه شده در اینجا عکسشون به اثبات تاریخی و تجربی رسیدن
  مثل کنترل فرانسه یا لهستان و اکراین که به بهترین شکل در زمان نازی ها صورت میگرفت
  در ضمن هیتلز خودش یک کاتولیک بوده و اعمال و سخنرانی های اون این رو اثبات می کنن
  و اینکه نازی ها اصلا با کاتولیک ها و اسلاو ها مشکل نداشتند وحتی در زمان حکومت آلمان نازی ۲۵۰۰تا کلیسای جدید ساخته شد و نازی ها استالین رو بخاتر اینکه خدا ندانم گرایی را در شوروی گسترش داده بود محکوم میکردند.
  البته مطالب نوشته شده توسط شما تناقض های اشکارای زیادی دارند
  بنده وقت و فرصت کافی جهت نام بردن این تناقضات ندارم.
  در ضمن تاریخ را فاتحان مینویسند. و تلاش برای ساختن بهشت در زمین جهنم به بار می اورد.

  هیتلر چون شکست خورد فاتحان نبرد توی تاریخ کلا بر علیه اون نوشتند برای مثال قضیه ی هولوکاست کاملا دروغ بوده و این موضوع رو همه میدونن.

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   سلام. چندتا نکته:‌

   این مقاله رو من ننوشتم. صرفاً ترجمه‌ش کردم. به نظرم نویسنده برای نظراتش دلایل کافی آورده.

   به نظرم مشکل شما، و خیلی از طرفدارای نازیسم که پای این پست توی سایت خودم و تو سفید نظر گذاشتن، اینه که فکر می‌کنن پیام مقاله اینه که بگیم متفقین خوب بودن یا الان دنیا گلستونه. پیام این مقاله اینه که اگه نازیسم به قطب قدرت اروپا تبدیل می‌شد، از هیچ لحاظ تو دنیای بهتری زندگی نمی‌کردیم. الان مثلاً شما می‌گی رفتار نازی‌ها با کشورهایی که اشغال کرده بودن خیلی خوب بود (که البته ادعای قابل بحثیه، ولی خب بگذریم). خب اصلاً یه کشور چه حقی داره که بره یه کشور دیگه رو اشغال کنه که بخواد با ساکنینش خوب رفتار کنه یا نه؟

   خیلیا در دفاع از نازیسم می‌گن نازی‌ها شروع‌کننده‌ی درگیری نبودن و همیشه بقیه‌ی کشورا بودن که بهشون کرم می‌ریختن. خب شما اگه یه کشوری درست کنی که تقریباً با کل دنیا درگیره، حتی در صورت برخورداری از حقانیت اخلاقی، آیا واقعاً می‌شه قطب مثبتی تو دنیا در نظر گرفتت؟ مثلاً الان من نوعی می‌دونم که تقریباً تمام کشورای قدرتمند دنیا فاسدن. ولی اگه برای از بین بردن این فساد یه جنگی راه بندازم که در عرض چند سال ‌ده‌ها میلیون نفر کشته و زخمی بده، آیا واقعاً کمکی به حل مشکل کردم؟ کلاً سیاست و دیپلماسی برای این وجود داره که یهو به خاطر آرمان‌گرایی چند نفر آدم میلیون‌ها نفر به فلاکت کشیده نشن.

   حالا شاید شما بگی هیتلر آدم خوبی بود و می‌خواست دنیا رو به جای بهتری تبدیل کنه. ولی برو اینو به سربازای آلمانی بگو که تو استالینگراد از گشنگی و تشنگی خودشونو می‌انداختن جلوی تیر سربازای شوروی.

   در آخر اگه می‌بینی توی مقاله تناقضی وجود داره، به خاطر اینه که ایدئولوژی نازیسم خودش پر از تناقضه. و باید باشه. چون هیچ ایدئولوژی‌ای نمی‌تونه بعد از پیاده شدن توی دنیای واقعی و درگیر شدن با پیچیدگی‌هاش انسجامشو حفظ کنه.

   پاسخ
 35. محمدرضا says:

  با سلام واقعا مقاله بسیار خوبی گذاشتین.
  ولی هیتلر با ایران جنگ نمیکرد.چون یک روز.هیتلر به فرماندهانش.دستور میده برن از سر هر نژادی بیاورن.میاورن و هیتلر به ژنرال هاش میگه سر کدوم یکی به ما شبیه هست.میگن.این سر.سر یک مرد ایرانی پیر.اهل تبریز بود.هیتلر به سردارانش گفت.مابه ایران حمله نمی کنیم و نخواهیم کرد.به خاطر همین چهار تا مهندس به تبریز میفرسته و اون چهار مهندس عمارت شهرداری رو میسازن که شبیه عقاب نازی هستش.پس به نظرم باید نازی ها پیروز میشدن.

  پاسخ
  • مهدی پورنصیر says:

   اکثر دوستان حالا یه چیزی شنیدن که مثلا هیلتر چون نژاد آریایی بود و ایرانی ها هم آریایی بودن پس دنیا برای ما با هیتلر گلستان میشد.مثل این دوستمون که جمجمه مرد تبریزی که مثال زد .
   ولی اگه فقط یه بار نبرد من رو بخونن متوجه میشن که سرنوشت ما هم بهتر از اسلاوها و یهودی ها نمیشد.
   به نظر من هم پیش بینی شما تا حدود بسیار زیادی درسته. به طور مثال همون لیستی که نازی های برای کشتار نخبه های لهستان تهیه کرده بودند عینا در مورد بریتانیا هم تهیه شده بود و در صورت پیروزی اجرا میشد.
   دنیا الانشم هم جای خوبی نیست ولی اگه نظم نوینی که الان آمریکا و متحداش از اون حمایت میکنن نبود چین و روسیه دنیا رو میخوردن و به نظر من دنیای تحت لوای آمریکا قطعا جای بهتری برای زندگیه

   پاسخ
   • فربد آذسن says:

    منم به این اعتقاد دارم که آمریکا، با وجود تمام مشکلاتش، بهترین گزینه برای رهبری دنیاست، صرفاً به خاطر این‌که به خاطر بزرگ بودنش و آزادی نسبیش گندکاری‌هاش راحت‌تر فاش می‌شه و به گوش مردم دنیا می‌رسه. از طرف دیگه نظام تمامیت‌خواه هم به‌سختی می‌تونه توش شکل بگیره، چون نهاد‌های قدرت زیادی توش وجود داره و اینا دائماً با هم در حال بده و بستونن و نمی‌تونن هه طور کامل به هم غلبه کنن و قدرت متمرکز ایجاد کنن. مثلاً اگه چین تبدیل به ابرقدرت بشه، دنیا تبدیل می‌شه به اون چیزی که حزب کمونیست چین می‌خوا و داخل چین هم نیرویی وجود نداره که این خواسته رو تعدیل کنه.

    پاسخ
    • امیر(س.ج.ا.) says:

     و اما شما. به نظرم مساحت یه کشور نمیتونه نشون دهنده رهبری بر جهان باشه .وگرنه اندونزی پر تراکم ترین کشور دنیاس.و جمعیتش اندازه روسیس.باید دید کدوم کشور لیاقتشو داره.ترامپ؟؟؟؟؟واقعا چی فکر میکنید؟
     و اما من به شما قول میدم چین طی سال های آینده بزرگترین قدرت روز زمین میشه اون هم از همه جانب.چون اقتصادش خوبه و نیروی انسانی بالایی داره و تازه نظامیشم قویه و قدرت هایی مثل ایران و روسیه پشتش واستادن.

     پاسخ
 36. محسن says:

  ترجیح میدادم آلمان نازی پیروز میشد و به قول هیتلر صهیونیست این قوم بی ریشه بین المللی رو از بین می‌برد و البته باید این رو در نظر گرفت که مطمئنا آلمان ها این همه جنگ رو ادامه نمیدادن، چون نیروی انسانی مطمئنا باقی نمیموند

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   راستش اگه مسئله‌ی نیروی انسانی مطرح بود، هیتلر اول ترتیب جبهه‌ی غرب رو می‌داد و بعد دستور حمله به شوروی رو صادر می‌کرد. ایده‌ی درگیر شدن با دو جبهه‌ی شرق و غرب، اونم بدون متحد درست‌حسابی، و همچنین جنبه‌های نظامی Hitler’s ِYouth نشون می‌ده که نازی‌ها این احتمالو داده بودن که اگه بخوان دنیا رو اونجور که می‌خوان تغییر بدن باید به جنگیدن عادت کنن.

   پاسخ
  • سَدان says:

   به نظرت بهتر نیست اگه با چیزی مخالفی علت مخالفتتو بگی؟ چون با فحش دادن فقط نشون میدی که یا تعصب جلو چشماتو گرفته یا اطلاعاتت به اندازه کافی نیست تا دلیل منطقی برای مخالفتت بیاری.با این کار فقط خودتو زیر سوال میبری.

   پاسخ
 37. ناصر says:

  این طوری که پیشگویی کردی نستراداموس هم نمی تونست پیشگویی که ! این چرت و پرت ها چیه ؟!!! مثلا حالا که متفقین پیروز شدند با این دنیای پر از کثافتی که درست کردند خوب شده !!!!!!!!

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   توی خود مطلب هم اشاره شده. منشاء این پیش‌گویی‌ها عمدتاً سیاست‌ها و برنامه‌هاییه که خود نازی‌ها در صورت رسیدن به پیروزی قصد داشتن پیاده کنن. یعنی هدف مقاله نه لزوماً‌ گمانه‌زنی و پیش‌بینی درباره‌ی آینده، بلکه فراهم کردن بستری برای آشنایی بیشتر با ایده‌های نازیسمه.

   توی هیچ جای مقاله هم اشاره نشده که دنیای الان گلستونه یا متفقین جنایتی مرتکب نشدن. ولی خب یک سری مزایا (مثل اینترنت آزاد) توی دنیای تحت سلطه‌ی نازی‌ها (یا هر ایدئولوژی تمامیت‌خواه دیگه‌ای) قابل‌تصور نیست. AlternateHistoryPub وقتی میاد چنین ادعایی می‌کنه انصافاً نمی‌شه به سیاه‌نمایی نازی‌ها متهمش کرد.

   حالا اگه به مشکلات به مقاله به صورت موردی اشاره کنی، دقیق‌تر می‌تونیم بحث کنیم.

   پاسخ
   • مهرداد says:

    سلام.
    به صورت کاملا منطقی بخوام بگم :
    شماها چرا خودتونو دیونه بحث نازی ها ,کمونیست ها و غربی ها کردین ؟؟؟؟
    نه آمریکا برامون خوب بود نه شوروی نه آلمان نازی درضمن اینم بگم امریکا بره خودشو جمع کنه حالا چه برسه به اینکه شما میگی رهبری جهان !!!!!!!!!!!!!!!!
    آمریکا ۲ میلیارد کاههک هسته ای جنگی هم داشته باشه با وجود ایران روسیه و چین هیچی نیست

    پاسخ