مشخصات مقاله آشنایی با اساطیر کثلهو

The Introduction to Cthulhu Mythos 

نویسنده: کانال بوتوب The Exploring Series

مترجم: فربد آذسن

صفحه‌آرا: آرتین

تعداد صفحات: ۱۰۱

توضیحات:

اگر تا به حال اثری از لاوکرفت نخوانده باشید یا حتی اسمش به گوشتان نخورده باشد، مسلماً به صورت غیرمستقیم با آثاری که از او وام گرفته‌اند برخورد داشته‌اید. لاوکرفت نه‌تنها به عنوان پدر وحشت مدرن شناخته می‌شود و تقریباً تمام نویسنده‌های مطرح سبک وحشت که پس از شهرت گرفتن او دست به قلم بردند، خواه ناخواه از او تاثیر پذیرفته‌اند، بلکه بزرگ‌ترین میراث او یعنی اساطیر کثلهو (یا به طور ساده‌تر کاتولو) کم‌کم دارد جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ عامه پیدا می‌کند و بر تعداد آثاری که از المان‌های آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بهره می‌گیرند روز به روز افزوده می‌شود.

اساطیر کثلهو به خودیِ‌خود جذابیت زیادی دارد و حتی اگر هیچ‌وقت قصد نداشته باشید داستان‌های لاوکرفت را بخوانید یا با فرهنگ عامه درگیر شوید، به عنوان یک اسطوره‌ی هرچند مصنوع که به طور لجوجانه و منحصربفردی به انسان و جایگاه او در دنیا اهمیت چندانی نمی‌دهد و البته به خاطر بار فلسفی‌اش که هر فرد پوچ‌گرایی را سر ذوق می‌آورد، حداقل ارزشش را دارید که یک آشنایی اولیه با آن داشته باشید.

هرکدام از معرفی‌نامه‌هایی که در ادامه خواهند آمد، بخش‌هایی از دنیای اساطیر کثهلو را به طور مختصر و مفید معرفی خواهند کرد. این معرفی‌نامه‌ها ترجمه‌ای از متن ویدئوهای کانال بوتوب The Exploring Series هستند.

پ.ن.: برای آشنایی بیشتر با لاوکرفت به مدخل هوارد فیلیپس لاوکرفت در دانشنامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن مراجعه کنید.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محسن says:

  ببخشید ، بهترین فیلمی که مستقیماً از اساطیر کثهلو اقتباس شده کدومه؟کلا هیچ کدوم از این فیلم ها رو میشه فیلم هایی کلاسیک و درجه یک ژانر های علمی تخیلی و فانتزی مثل اودیسه ی فضایی ، چشمه و ارباب حلقه ها به حساب اورد؟ممنون

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   متاسفانه هنوز یه شاهکار سینمایی در سطح اون آثاری که مثال زدی، توی بستر اساطیر کثلهو خلق نشده. ولی عموماً Re-Animator به عنوان بهترین اثر سینمایی اقتباس‌شده از لاوکرفت شناخته می‌شه. فیلم صامت و سیاه‌سفید Call of Cthulhu هم جایگاه ویژه‌ای نزد طرفدارا داره، چون به داستان اصلی بسیار وفاداره.

   پاسخ
  • فربد آذسن says:

   That was kinda cute. 🙂

   بیچاره این کثلهو قبل از این‌که بتونه ابهتش رو تو یه فیلم یا بازی خفن به رخ بکشه، تبدیل به یه meme شد و حالا بعید می‌دونم کسی جدی بگیرتش.

   پاسخ