مشخصات مقاله آشنایی با اساطیر کثلهو

The Introduction to Cthulhu Mythos 

نویسنده: کانال بوتوب The Exploring Series

مترجم: فربد آذسن

صفحه‌آرا: آرتین

تعداد صفحات: ۱۰۱

توضیحات:

اگر تا به حال اثری از لاوکرفت نخوانده باشید یا حتی اسمش به گوشتان نخورده باشد، مسلماً به صورت غیرمستقیم با آثاری که از او وام گرفته‌اند برخورد داشته‌اید. لاوکرفت نه‌تنها به عنوان پدر وحشت مدرن شناخته می‌شود و تقریباً تمام نویسنده‌های مطرح سبک وحشت که پس از شهرت گرفتن او دست به قلم بردند، خواه ناخواه از او تاثیر پذیرفته‌اند، بلکه بزرگ‌ترین میراث او یعنی اساطیر کثلهو (یا به طور ساده‌تر کاتولو) کم‌کم دارد جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ عامه پیدا می‌کند و بر تعداد آثاری که از المان‌های آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بهره می‌گیرند روز به روز افزوده می‌شود.

اساطیر کثلهو به خودیِ‌خود جذابیت زیادی دارد و حتی اگر هیچ‌وقت قصد نداشته باشید داستان‌های لاوکرفت را بخوانید یا با فرهنگ عامه درگیر شوید، به عنوان یک اسطوره‌ی هرچند مصنوع که به طور لجوجانه و منحصربفردی به انسان و جایگاه او در دنیا اهمیت چندانی نمی‌دهد و البته به خاطر بار فلسفی‌اش که هر فرد پوچ‌گرایی را سر ذوق می‌آورد، حداقل ارزشش را دارید که یک آشنایی اولیه با آن داشته باشید.

هرکدام از معرفی‌نامه‌هایی که در ادامه خواهند آمد، بخش‌هایی از دنیای اساطیر کثهلو را به طور مختصر و مفید معرفی خواهند کرد. این معرفی‌نامه‌ها ترجمه‌ای از متن ویدئوهای کانال بوتوب The Exploring Series هستند.

پ.ن.: برای آشنایی بیشتر با لاوکرفت به مدخل هوارد فیلیپس لاوکرفت در دانشنامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن مراجعه کنید.

۱۵ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. amir soprano says:

  فقط منم یا بقیه هم مثل من حس میکنن که کثلهو نسبت به باقی خدایان (آزاتوث، یوگ سوتوث، شوب نیگوراث) ضایع تر و ضعیف تره؟

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   خب برای این‌که کثلهو خدا نیست، بلکه یه قدیم‌یگانه‌ی متعاله، یا به عبارت ساده‌تر، یه موجود فضایی کهنسال.

   دلیل این‌که اینقدر معروف شده هم همینه. آزاتوث و یوگ-سوتوث و شوب-نیگوراث همه‌شون اونقدر قدرتمند و غیرقابل‌ادراکن که واقعاً به چشم یه شخصیت مشخص نمی‌شه بهشون نگاه کرد. ولی کثلهو ملموسه و حتی می‌شه شکست خوردنشو متصور شد.

   پاسخ
   • amir soprano says:

    دقیقا همین ملموس بودنش باعث شده فلسفه پشتش نسبت خدایان، عامه پسند تر و معمولی تر باشه.
    هاستور هم تا جایی که یادم میاد یه قدیم یگانه متعال بود، اما فلسفه پشتش جذاب تر بود (من تو نویسندگی افتضاحم انقدر که از کلمه «بود» استفاده کردم!). البته بگم همه ی اینا رو دارم از رو همین مطلب اسکی میرم، نه اینکه با خوندن داستان های لاوکرفت به این درک رسیده باشم!!!!
    من قبل از اینکه داستانی از لاوکرفت بخونم همش با این عنوان روبرو میشدم:«لاوکرفت اجازه میدهد هیولا مخفی بماند» اما فکر نمی کنی که اینکه لاوکرفت برای هیولاهاش شکل تعیین کرده (حتی اگه هزاران چشم جوشان باشه) در تضاد با فلسفه اش (که هیولا ها قابل درک نیستند) یا حداقل چیزی که در ایترنت از به عنوان فلسفه لاوکرفت نام برده میشه. مثلا تو داستان سرداب شیخ (که واضحا در ارتباط با لاوکرفت بود) هم اولش با یک توصیف جذاب (بخش بسیار بسیار کوچکی از آن را. شاید خالی روی پای آن. شاید مژه‌ای روی یکی از صدها چشم آن. شاید قطره‌ای از یک دریای خودآگاه یا شاید ستاره‌ای از کائناتی جاندار!) آغاز میشه و در نهایت به چیزی ملموس (که خلاف همون نظر لاوکرفت هست) ختم میشه (کمندی لزج، چیزی که انسان قادره ببینتش و حتی به کمند تشبیهش کنه.
    فک کنم من کلا فاز داستان های لاوکرفت رو اشتباه گرفتم!

    پاسخ
    • فربد آذسن says:

     شرمنده‌م کردی که از داستان کوتاه من توی مبحث لاوکرفت‌شناسی مثال آوردی. 🙂 حرفت متینه. من حتی چند جا دیدم توی بحثا به این اشاره شده بود که غیرقابل‌درک بودن وحشت لاوکرفتی یه حقه‌ست و در آخر همیشه وحشته به چیز قابل‌درک و حتی مضحک تقلیل داده می‌شه. ولی خب باید در نظر داشته باشی که این درجه از شناختی که ما از هیولاهای لاوکرفتی داریم، تا حدی متاثر از آثار نویسندگانیه که پس از مرگ لاوکرفت درباره‌ی اساطیر کثلهو نوشتن.

     یه نکته‌ی دیگه هم اینه که لاوکرفت به خاطر وحشت خودش از دریا و اقیانوس به هیولاهایی که می‌ساخت ویژگی‌های جانوران دریایی رو اضافه می‌کرد. مثلاً همین تنتکل هیولای سرداب شیخ که از هشت‌پا گرفته شده یا عمیق‌زادگان (The Deep Ones) که حاصل زاد و ولد انسان‌ها و موجودات آبزین.

     ولی در کل من با این موضوع موافقم ایده‌ی کلی «وحشت کیهانی» توی ذهن آدم خفن‌تر و حماسی‌تر از اون چیزیه که توی داستان‌های وحشت کیهانی پیدا می‌کنه. با توجه به این‌که لاوکرفت برای مجلات عامه‌پسند داستان می‌نوشت، یکم چاشنی pulp قاطی داستاناش کرده بود و امروزه شاید این چاشنی پالپ داستاناشو سطحی‌تر از اون چیزی که انتظار داریم جلوه بدن.

     پاسخ
     • امین says:

      سلام دوستان. بنظر من سطح روانشناختی کازمیک فییر واقعن برازنده ی اسمشه و تا مغز استخون آدم میتونه نفوذ کنه ولی برای درک(بقول تو فربد غیرنازل)ش یا باید به دریای ازوتریک و حتی شاید آشنایی با فرقه هایی که “زیادی” این “اساطیر” رو جدی میگیرن شیرجه بزنیم یا اگه میخوایم فاصله مونو حفظ کنیم و مث فیلم ترسناک باهاش برخورد کنیم، لااقل اثرای عمیقی مث بازیای رومخ Eternal Darkness و CoC 2005(که تو جفتشون روحی که دولپرا با زجر(؟!) ریخته ن توش مشخصه خصوصن دومی که انقد ایده آلیست بودن سازنده هاش که یه ۸سالی فککنم کش دادن ساختش رو، تا حدی که یه نسل قدیمی[قدیمی ِبد نه] بنظر میرسید گرافیکش مثلن، موقع انتشار) رو درگیر شیم باهاش…

     • امین says:

      نمیدونم بازیشون کرده ای خودت یا نه فربد ولی تو این پمفلتت به جفت بازیا هم اشاره کرده ای خداروشکر:))
      شایدم من بچه بودم “زیادی” ترسیده ام D:
      بقیه ی آثار ویدیویی ای که آوردی رو هم خودم آشنا نیستم باهاشون. یخورده شرلوک هلمزرو اگه اشتباه نکنم دوبله-فارسی شرلوک هلمزه رو بازی کردم:))) تو هل-بوی هم یادمه بود که قضیه فان میشه وقتی انقد پاپ باشه کانتکست اثر:)

     • فربد آذسن says:

      سلام امین.

      نه متاسفانه بازیشون نکردم هنوز (CoC رو می‌رم سراغش یه روزی)،

      وقتی گفتی فرقه‌هایی که این اساطیرو زیادی جدی می‌گیرن، متوجه منظورت نشدم. منظورت کیاست؟‌

      پ.ن.: راستی امین، من دنبال کسی می‌گردم که مقالات مغلطه به زبان آدمیزاد رو از لحاظ فنی ویرایش کنه (یعنی چک کنه ببینه اصطلاحات درست به فارسی ترجمه شدن یا نه). کسی رو می‌شناسی که دانش فلسفه و منطقیش در حدی باشه که بتونه این کارو انجام بده؟ دیجی‌کالا به من گفته حاضر تا ۱ میلیون تومن دستمزد بده. با توجه به این‌که تو تو حوزه‌ی انسانی هستی، گفتم شاید یکیو بشناسی که این کار به دردش بخوره.

     • amir soprano says:

      امین جان میشه یه ذره زیردیپلم حرف بزنی!
      سطح روانشناختی کازمیک فیبر؟؟؟؟!!!
      دریای ازوتریک؟؟؟؟!!!!
      ولی تو این پمفلتت به جفت… ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      what???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!

     • فربد آذسن says:

      کازمیک فیبر رو هم خودم متوجه نشدم (شاید منظورش Cosmic fear بوده)، ولی تو دومی منظورش esoteric (عرفانی) و تو سومی منظورش Pamphlet (رساله، در اشاره به همین PDF) هست.

     • امین says:

      سلام به هر دوی شما. آره fear, horror… و تقصیر منه که زیر و زبرها رو نذاشتم.

      آره کال آو کثلهوه رو حتمن یخورده زمان invest in it :دی؛ چون یخورده بدقلق ممکنه بنظرت بیاد گیمپلیش اول کار؛ ولی درک خواهی کرد چرا اینجوری ساختندش. منظورم از cult:
      over the years there have been a few small “cults” that have actually formed around the Cthulhu mythos. Some of these cults combined Lovecraft’s mythology with other beliefs, like Satanism .
      https://entertainment.howstuffworks.com/arts/literature/cthulhu3.htm
      با اینکه این سایته سایت سرگرمیه، اشاره ای که کرده اشاره ی موثقیه و من میشناسم که وجود دارند 😉 آمیخته با چیزیه که مردم جادوی سیاه میگن بهش دیگه…

      مرسی که گفتی…کسایی که میشناسم انجام بدن مرده‌ن:))) از دوستام یکی هست که لیسانش فلسفه بوده(خودش سرش شلوغه) بهش گفتم ببینم کسیو میشناسه یانه(هر موقع گفت، خبر میدم اگه خبر ندادم یعنی چیزی نگفته:)) البته تو چندتا گروه تلگرامی هستم که کسایی هستند توشون…ولی خب کسی که بش‌ناسم فقط همونه)

 2. محسن says:

  ببخشید ، بهترین فیلمی که مستقیماً از اساطیر کثهلو اقتباس شده کدومه؟کلا هیچ کدوم از این فیلم ها رو میشه فیلم هایی کلاسیک و درجه یک ژانر های علمی تخیلی و فانتزی مثل اودیسه ی فضایی ، چشمه و ارباب حلقه ها به حساب اورد؟ممنون

  پاسخ
  • فربد آذسن says:

   متاسفانه هنوز یه شاهکار سینمایی در سطح اون آثاری که مثال زدی، توی بستر اساطیر کثلهو خلق نشده. ولی عموماً Re-Animator به عنوان بهترین اثر سینمایی اقتباس‌شده از لاوکرفت شناخته می‌شه. فیلم صامت و سیاه‌سفید Call of Cthulhu هم جایگاه ویژه‌ای نزد طرفدارا داره، چون به داستان اصلی بسیار وفاداره.

   پاسخ
  • فربد آذسن says:

   That was kinda cute. 🙂

   بیچاره این کثلهو قبل از این‌که بتونه ابهتش رو تو یه فیلم یا بازی خفن به رخ بکشه، تبدیل به یه meme شد و حالا بعید می‌دونم کسی جدی بگیرتش.

   پاسخ