sci fi races 822x423 - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

سبک علمی‌تخیلی هزاران واقعیت ممکن و متفاوت را به دنیا هدیه داده است که مدت‌هاست تخیل جمعی ما را به هیجان آورده‌اند و ما را ترغیب کرده‌اند رویاهای بزرگ‌تری در سر بپرورانیم. بسیاری از بازی‌هایی که با رویکرد علمی‌تخیلی ساخته شده‌اند، دنیاهای بسیار بزرگی را به تصویر می‌کشند که پر از عناصر دنیاسازی جالب و شخصیت‌های متنوع با نژادهای متفاوت و بیگانه هستند.

این نژادها معمولاً به شکل‌های متفاوت و منحصربفرد در دنیای داستان زندگی می‌کنند و فرهنگ بیگانه‌ی مخصوص به خود را دارند. مردم نژادهای موردعلاقه‌ی خود را دارند، ولی تعدادی از نژادهای محبوب و پرطرفدار باعث شده‌اند که بعضی از نژادهای خلاقانه و جالب توجه کافی دریافت نکنند. ولی این نژادها هم نقش خود را در زنده جلوه دادن دنیای بازی و غنی‌تر کردن آن ایفا می‌کنند. در ادامه ده‌تا از بهترین نژادهای خیالی در بازی‌های علمی‌تخیلی که به‌قدر کافی توجه دریافت نکرده‌اند معرفی شده‌اند.

۱۰. الکورها  اثر جرمی (Elcor – Mass Effect)

10. mass Effect Elcor - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

وقتی بازیکن سفر خود را در دنیای اثر جرمی شروع می‌کند، الکورها یکی از اولین نژادهای بیگانه‌ای هستند که با آن‌ها برخورد می‌کند. در این ملاقات اولیه بازیکن هرچه را که لازم باشد درباره‌ی این موجودات درشت‌هیکل و نجیب یاد می‌گیرد. سیاره‌ای که در آن‌ها به دنیا آمده‌اند نیروی گرانش شدیدی دارد، آن‌ها به‌شدت نیرومند هستند و لحن گفتاری آن‌ها آنقدر یکنواخت است که وقتی در حال گفتگو با گونه‌های هوشمند دیگر هستند، باید قبل از بیان جمله‌یشان بار احساسی جمله را به‌صورت شفاهی به زبان بیاورند تا سوءتفاهم پیش نیاید.

الکورها بسیار دوست‌داشتنی هستند و با توجه به این‌که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان توپخانه‌های زنده استفاده کرد در مبارزه نیز بسیار کارآمد هستند.

۹. بی‌چهره‌ها  ایکس‌کام ۲ (Faceless – Xcom 2)

9. Xcom2 Faceless - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

مجموعه‌ی ایکس‌کام نژادهای بیگانه‌ی زیادی دارد. با این حال، اگر بخواهیم یک نژاد را انتخاب کنیم که توجه کافی دریافت نکرده، آن نژاد بی‌چهره است. این موجودات عظیم‌الجثه و ژلاتین‌مانند می‌تواند خودشان را به شکل انسان دربیاورند تا به تشکیلات انسان‌ها نفوذ کنند. اگر به‌نحوی تحریک شوند، ظاهر مبدل خود را رها می‌کنند و به ظاهر واقعی خود تغییرشکل می‌دهند.

هرگاه که سروکله‌ی بی‌چهره‌ها پیدا شود، ممکن است نقشه‌ی بازیکن بدجوری نقش‌برآب شود. آن‌ها می‌توانند نقشه‌های مخفی‌کاری را خراب کنند، سنگرها را نابود کنند و حمله‌ای بسیار مهلک که برد غافلگیرکننده‌ای دارد ترتیب دهند. برای جلوگیری از شبیخون زدن آن‌ها کار زیادی از دست بازیکن برنمی‌آید و به همین‌خاطر آن‌ها دشمنی بسیار قدرتمند هستند.

۸. میمیک‌ها (مقلدها)  پری (Mimics – Prey)

8. Prey Mimics - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

ایده‌ی موجود بیگانه‌ای که از قابلیت تغییرشکل برخوردار است، در آثار علمی‌تخیلی (و به‌طور کلی داستانی) بسیار رایج است. حضور میمیک‌ها در بازی پری باعث شده که نتوانید به هیچ چیزی در محیط اطراف‌تان اعتماد کنید. میمیک یکی از دگرگونی‌های گونه‌ی بیگانه‌ی تایفون (Typhon) است. آن‌ها موجودات عنکبوت‌شکلی هستند که می‌توانند خود را به شکل هر شیء ساکنی دربیاورند.

وقتی بازیکن به این حقیقت درباره‌ی آن‌ها پی ببرد، بخش زیادی از ابتدای بازی را صرف ترسیدن از هر شیئی که داخل اتاق وجود دارد خواهد کرد و دنبال هر اسلحه‌ای خواهد گشت تا ترتیب میمیک‌ها را بدهد. همچنان که در بازی پیش می‌روید، کشتن میمیک‌ها و پیش‌بینی رفتارشان راحت‌تر می‌شود و بنابراین وحشتی که به جانتان می‌اندازند کاهش می‌یابد، ولی هیچ‌چیز این حقیقت را عوض نمی‌کند که در نیمه‌ی اول بازی، حضور آن‌ها بدجوری حس می‌شود.

۷. فلوترها (شناورها)  ساب‌ناتیکا (Floaters – Subnautica)

7. Subnautica floaters - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

این موجودات گردالوی بامزه و لجن‌مانند جزو اولین موجودات بیگانه‌ای هستند که بازیکن در ساب‌ناتیکا با آن‌ها برخورد می‌کند. همان‌طور که از اسم این موجودات برمی‌آید، آن‌ها روی آب شناور می‌مانند، ولی از همه مهم‌تر، آن‌ّها می‌توانند خود را به اشیاء و موجودات دیگر بچسبانند و از این راه قدرت شناور بودن بیشتری کسب کنند. این موجودات نسبتاً بی‌آزار هستند و فقط می‌توانند به وسیله‌ی نقلیه‌ی بازیکن آسیب برسانند، نه خود بازیکن.

فلوترهای بزرگ‌تر و باستانی‌تر حتی توانایی این را دارند که یک جزیره را روی سرشان بلند کنند. کارآمد بودن آن‌ها و پتانسیل‌شان برای این‌که به‌شکلی خلاقانه مورداستفاده قرار بگیرند باعث شده که به یکی از عناصر بسیار سرگرم‌کننده‌ی بازی تبدیل شوند.

۶. مهندس‌ها  هیلو (Engineers – Halo)

6. Halo Engineer - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

یکی از زیرگونه‌های کاوننت‌ها (Covenant) که عمر کوتاهی داشتند و بیشتر مردم فراموش‌شان کرده‌اند مهندس‌ها هستند. این موجودات قابلیت این را دارند تا سپر هرکسی را که اطراف‌شان است افزایش دهند. همچنین وقتی کشته بشنوند، جسدشان منفجر می‌شود.

پس از این‌که بازیکن از ماهیت واقعی این موجودات و رابطه‌یشان با کاوننت‌ها آگاه می‌شود، آن‌ها را به‌چشم موجودات شناور گردالو و بامزه‌ای می‌بیند که در هوا شناورند و از لحاظ تندزبان بودن می‌توانند با سرهنگ جانسون (Sgt. Johnson) رقابت کنند. حیف که مهندس‌ها در بستر کلی مجموعه‌ی هیلو به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

۵. ورتیگانت‌ها  نیمه‌عمر (Vortigaunts – Half-Life)

5. half life vortigaunts - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

وقتی بحث از موجودات بیگانه‌ی دنیای نیمه‌عمر در میان است، مردم معمولاً به کله‌خرچنگ‌ها (Head Crabs) و کمباین‌ها (Combine) فکر می‌کنند. البته منظورمان این نیست که کلاً حرفی از ورتیگانت‌ها در میان نیست. به‌هرحال آن‌ها نقشی مهم در تمامی بازی‌های مجموعه ایفا می‌کنند، ولی در مقایسه با بقیه‌ی بیگانه‌های دنیای نیمه‌عمر به نظر می‌رسد که آن‌ها در مرکز توجه نیستند.

با این حال، این حقیقت که آن‌ها آن‌ها جزو باحال‌ترین موجودات دنیای بازی هستند عوض نمی‌شود. آن‌ها بارها و بارها ثابت کرده‌اند که قدرت‌های جادویی آن‌ها از قدرت یک سری از قوی‌ترین موجودات کائنات چیزی کم ندارد و به همین خاطر لایق تحسین بیشتری هستند.

۴. پیکمین‌ها  پیکمین (Pikmins – Pikmin)

4. pikmin3 pikmin - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

هرکسی که پیکمین بازی کرده این بازی را دوست دارد، ولی تعداد افرادی که پیکمین بازی کرده‌اند خیلی زیاد نیست. پیکمین‌ها موجودات ریز، رنگارنگ و گیاه‌مانندی هستند که اگر بازیکن موفق شود با هم هماهنگ‌شان کند، توانایی انجام کارهای بزرگی دارند.

آن‌ها قابلیت‌های متنوعی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند موانع را پشت‌سر بگذارند، با دشمنان بجنگند و اشیاء عظیم‌الجثه را بلند کنند. البته شاید حساب کردن پیکمین به‌عنوان یک بازی علمی‌تخیلی عجیب به نظر برسد، ولی باید در نظر داشته باشید که این بازی روی سیاره‌ی دیگری واقع شده و روایت‌گر داستان فضانوردی کوچک با گروهی از موجودات بیگانه‌ی کوچکی است که او را همراهی می‌کنند. از این نظر می‌توان بازی را علمی‌تخیلی حساب کرد.

۳. کامینویی‌ها  جنگ ستارگان (Kaminoans – Star Wars)

3. star wars kaminoan - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

موقع انتشار سه‌گانه‌ی پیش‌درآمد جنگ ستارگان (The Prequel Trilogy)، از این فیلم‌ها استقبال گرمی نشد. با این حال بازخورد بازی‌های جنگ ستارگان که در آن دوره منتشر شدند، زمین تا آسمان فرق داشت. یکی از جالب‌ترین عناصر اضافه‌شده به دنیای جنگ ستارگان اهالی سیاره‌ی کامینو بودند.

کامینویی‌ها بیگانگانی بلندقد و سفید هستند که وظیفه‌ی ساخت کلون‌ها را بر عهده داشتند. بدون این موجودات، یکی از بهترین جنبه‌های بازی‌های جنگ ستارگان که در دوره‌ی زمانی جنگ کلون‌ها واقع شده‌اند – یعنی سربازهای کلون – به وجود نمی‌آمدند. از این نظر، دنیا به کامینویی‌ها مدیون است، شخصیت‌هایی که باید بیشتر از آن‌ها استفاده شود.

۲. زولتان‌ها  اف‌تی‌ال (Zoltan – FTL)

2. FTL Zoltan ship - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

هرکدام از موجودات بیگانه که در اف‌تی‌ال حضور دارند، ویژگی‌های خاص خود را دارند که باعث می‌شود در انجام یک کار خاص از بقیه بهتر باشند. از بین این نژادها زولتان‌ها به‌قدر کافی توجه دریافت نکرده‌اند. شاید آن‌ها مهندس‌های متخصص و سایکیک یا مبارزانی فوق‌العاده نباشند. ولی ویژگی منحصربفرد آن‌ها انعطاف‌پذیری است.

یک زولتان می‌تواند به هر اتاقی که داخل آن است نوار انرژی اضافه کند. اگر آن‌ها در ناحیه‌ای درست قرار داده شوند، می‌توانند بدون مصرف کردن مقدار زیادی منابع برای آپگرید، یک سیستم حساس را به‌شدت بهبود ببخشند. همچنین آن‌ها مالک یکی از باحال‌ترین سفینه‌های بازی هستند.

۱. چوزوها  متروید (Chozo – Metroid)

1. Super Metroid Chozo Statue - ۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند

متروید مجموعه‌ای پر از عناصر رازآلود متنوع است. برای همین در طول هرکدام از بازی‌های مجموعه چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارد. با این وجود، چوزوها به‌عنوان یک نژاد رازآلود باقی مانده‌اند. آن‌ها موجودات پرنده‌مانندی هستند که ساموس (Samus) را آموزش دادند و او را به جایزه‌بگیر به‌شدت توانا و قدرتمندی تبدیل کردند که امروزه همه او می‌شناسند و دوست دارند.

با این حال، کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این موجودات داخل خود بازی کار سختی است، یا حداقل بازیکن برای پیدا کردن جواب سوال‌هایش درباره‌ی آن‌ها باید سخت تلاش کند. با توجه به این‌که چوزوها یکی از نمادین‌ترین شخصیت‌های مونث دنیای بازی‌های ویدئویی را خلق کردند، سزاوار توجه بیشتری هستند.

منبع: Gamerant

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *