Pokemon like games 822x423 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

آیا راهی هست تا بازی های کلاسیک پوکمون (Pokémon) را روی کامپیوتر بازی کرد؟ اهم، شاید… ولی ما چیزی درباره‌ی کارهای غیرقانونی نمی‌دانیم. چیزی که ما دنبالش هستیم، یک سری بازی جایگزین عالی است که می‌توان به‌طور قانونی آن‌ها را روی کامپیوتر خرید و بازی‌شان کرد. نینتندو اخیراً سالگرد ۲۵ سالگی پوکمون را جشن گرفت و بازیکنان کامپیوتر نیز بدون‌شک لایق برشی از این کیک خوشمزه – که طعم آن شکار هیولاست – هستند. بیایید با هم روراست باشیم: چه‌کسی از گیر انداختن حیوانات کوچک و بامزه و وادار کردن آن‌ها به جنگیدن با یکدیگر لذت نمی‌برد؟ دقیقا! هیچ‌کس.

با وجود این‌که کامپیوتر منزلگاه اصلی مبارزه‌ی نوبتی بوده است و بازی‌های پوکمون نیز به مبارزات نوبتی‌شان معروف هستند، هیچ‌کدام از بازی‌های اصلی پوکمون برای کامپیوتر منتشر نشده‌اند. ما نمی‌توانیم نینتندو را به‌خاطر علاقه به فروش بیشتر کنسول‌هایش شماتت کنیم، ولی از طرف دیگر نمی‌توانیم هرگاه که جسمی زرد و الکتریکی را گوشه‌ی چشم‌مان می‌بینیم، حسودی خود را پنهان کنیم.

البته برای التیام روح آزرده‌یمان یکی از بازی‌های رسمی و آنلاین پوکمون برای کامپیوتر منتشر شده: این بازی بازی کارتی آنلاین پوکمون (Pokemon Trading Card Game Online) نام دارد. همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، Pokemon TCG Online یک بازی کارتی رایگان است که چالش‌های مخصوص بخش تک‌نفره و چند نفره دارد. شاید این بازی از اکشن لذت‌بخش بازی‌های محبوب پوکمون روی کنسول‌های دستی بی‌بهره باشد، ولی در آن همچنان باید فعالیت موردعلاقه‌ی طرفداران پوکمون را انجام دهید: جمع کردن کارت‌های پوکمون و مبادله کردنشان با دوستان‌تان.

با این‌که ما دوست داریم روی بهترین پلتفرم موجود همه‌ی پوکمون‌ها را بگیریم (اشاره به اصطلاح Catch’em All که بین پوکمون‌بازها رایج است)، تعدادی بازی عالی هستند که به پوکمون شباهت دارند و برای کامپیوتر هم منتشر شده‌اند. برخی از این بازی‌ها ساختار پوکمون را به‌طور دقیق دنبال می‌کنند و برخی دیگر نیز صرفاً عناصری را از پدربزرگ بازی‌های کریچر بتلر (Creature Battler) دیجیتالی الهام گرفته‌اند.

آیا بازی پوکمون روی کامپیوتر منتشر شده؟

pokemon pc PTCGO 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

بله. و نام آن هم Pokemon Trading Card Game Online است.

این بازی جزو عناوین کلاسیک پوکمون نیست، ولی یک بازی رسمی پوکمون است که رسماً برای کامپیوتر منتشر شده است. در این بازی کارتی رایگان می‌توانید با رقیب‌های واقعی بازی کنید. با این‌که تعداد بازی‌های کارتی آنلاین در بازار بسیار زیاد است، ولی طراحی هنری جذاب پوکمون و شخصیت‌هایی که همه می‌شناسیم و دوستشان داریم باعث شده که این بازی سری در میان سران دربیاورد.

اگر این بازی نیازهای پوکمونی شما را برطرف نمی‌کند، متاسفانه بعید می‌دانیم به این زودی‌ها شاهد انتشار بازی‌های مطرح‌تر پوکمون روی استیم باشیم، ولی بازی‌های زیادی برای کامپیوتر هستند که شبیه پوکمون باشند و تجربه‌یشان بر پایه‌ی کلکسیون جمع کردن و موجودات بامزه و دوست‌داشتنی باشد.

در ادامه بهترین بازی‌های شبیه به پوکمون برای کامپیوتر معرفی شده‌اند:

۸. تِم‌تِم (Temtem)

pokemon pc temtem 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۵، سوییچ، ایکس‌باکس سری ایکس و اس
سال انتشار: ۲۰۲۰

این بازی تقلیدی بی‌پروا از پوکمون است، ولی تعدادی ایده‌ی جدید را نیز از خود عرضه می‌کند. بزرگ‌ترین تفاوت نسبت به پوکمون این است که این بازی چالش‌برانگیز است. وقتی حریف‌تان در نبرد آغازین پوزه‌یتان را به خاک می‌مالد، بازی به‌سرعت این مسئله را به‌اطلاع‌تان می‌رساند. پس از آن، متوجه خواهید شد که رفت‌وآمد بین شهرهای بازی سخت است، چون معجون‌ها گران‌اند، برای همین باید منابع‌تان را مدیریت کنید.

سیستم مبارزه‌ی تم‌تم نیز توجه زیادی ازتان می‌طلبد. هرکدام از تِم‌های شما نوار استقامت و نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند، و مبارزات نیز به‌صورت ۲ در برابر ۲ دنبال می‌شوند. اگر می‌خواهید در مبارزات پیروز شوید و به شهر بعدی بروید، باید تیمی متشکل از تم‌های تعلیم‌دیده داشته باشید. اگر دنبال بازی‌ای می‌گردید که شبیه به پوکمون باشد، از تم‌تم شبیه‌تر پیدا نمی‌کنید.

۷. اسلایم رنچر (Slime Rancher)

slime rancher puddle 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس‌ وان، سوییچ
سال انتشار: ۲۰۱۷

در کهکشانی بسیار دوردست، سیاره‌ای وجود دارد که در آن لجن‌های هوشمند آزادانه در حال گشت‌وگذارند. در اسلایم رنچر، شما مزرعه‌ی نگه‌داری از لجن را به ارث برده‌اید، برای همین اکنون باید دست‌به‌کار شوید و همه نوع لجن را جمع‌آوری کنید. این لجن‌ها در همه نوع رنگ و شکلی ظاهر می‌شوند و هرکدام ویژگی‌ها و چالش‌های مخصوص به خود را دارند. حتی اگر بخواهید، در این بازی گیاه‌خواری هم ممکن است.

در پوکمون، باید پوکِ‌دکس (Pokedex) خود را کامل کنید تا بتوانید به‌تدریج تعداد بسیار زیادی موجود هوشمند را حبس کنید و مجبورشان کنید در نبردهای گلادیاتورمانند با هم بجنگند. در اسلایم رنچر نیز قسمتی مشابه به نام اسلایم‌پدیا (Slimepedia) وجود دارد که در آن اطلاعات مربوط به لجن‌هایی که در اختیار دارید جمع‌آوری شده است. ۹۰ لجن متفاوت برای جمع‌آوری وجود دارند که از بین‌شان می‌توان به لجن‌های صورتی، لجن‌های صخره‌ای، لجن‌های قطره‌ای، لجن‌های آتشین و… اشاره کرد. دیگر خودتان بقیه‌یشان را حدس بزنید.

۶. اسلی د اسپایر (Slay the Spire)

best roguelike games slay the spire 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس‌ وان، سوییچ، iOS، اندروید
سال انتشار: ۲۰۱۹

در پوکمون، تصمیماتی که خارج از مبارزه می‌گیرید، به‌اندازه‌ی تصمیمات‌تان داخل مبارزه مهم هستند. اسلی د امپایر بازی‌ای است که این مسئله را به‌خوبی درک کرده است. برای ساختن یک دست کارت که سینرژی (Synergy) یا قدرت ترکیبی قوی‌ای بین کارت‌هایش برقرار باشد، باید به‌اندازه‌ی چیدن یک گروه پوکمون قدرتمند فسفر بسوزانید. ساختن ترکیبی قوی از کارت‌های مختلف و پیش بردن مبارزه همان‌طور که از قبل پیش‌بینی کرده بودید، جزو مهم‌ترین ویژگی‌های بازی‌های کارتی است و اسلی د اسپایر هم جزو بهترین‌هاست. ساختار اعتیادآور و نبوغ‌آمیز بازی یادآور روزهایی است که کارت‌بازی با پوکمون در اوج محبوبیت خود قرار داشت.

البته ماجراجویی بازی به‌اندازه‌ی پوکمون متنوع نیست و سفر به اسپایر یا مناره‌ای که اسم آن در عنوان بازی نهفته است،  به‌مراتب سخت‌تر و طاقت‌فرساتر است. ولی همچنان که با دشمنان می‌جنگید و  به موانع بسیار بازی غلبه می‌کنید، حسی در شما ایجاد می‌شود که با حس نهفته در بازی‌های کلاسیک نینتندو برابر است: حس قوی‌تر شدن نه‌تنها از راه بالا رفتن ارقام، بلکه از راه پیدا کردن درکی عمیق نسبت به قدرت‌هایی که در اختیارتان است.

۵. دنیای فاینال فانتزی (World of Final Fantasy)

World of Final Fantasy - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس‌ وان، سوییچ، ویتا
سال انتشار: ۲۰۱۶

در این اسپین‌آف از سری فاینال فانتزی، هدف اکتشاف دنیای گرای‌مویرها (Grymoire) و جمع کردن سراب‌هاست (Mirage). سراب‌ها معادل بامزه از موجودات کلاسیک فاینال فانتزی هستند. این مکانیزم ما را یاد چه می‌اندازد؟ آهان… پوکمون. برای استفاده از سراب‌های اسیرشده در مبارزه، باید آن‌ها را با رویکردی استراتژیک به‌شکل دسته روی هم بچینید (Stacking). اینجاست که شباهت‌های بیشتر این بازی با پوکمون معلوم می‌شوند.

سیستم روی‌هم‌چینی دنیای فاینال فانتزی تفسیری بسیار جذاب از فرمول مبارزه‌ی پوکمون است. کشف دوباره‌ی همه‌ی موجودات موردعلاقه‌یتان در فاینال فانتزی در قالب چیبی‌های (Chibi) بامزه بسیار دلنشین است و دلیل کافی برای امتحان کردن این بازی است.

۴. دیجیمون مسترز آنلاین (Digimon Masters Online)

digimon online - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی
سال انتشار: ۲۰۱۱

در دهه‌ی ۹۰، پوکمون با غلبه کردن به دیجیمون به بزرگ‌ترین ابرمجموعه‌ی رسانه‌ای ژاپنی تبدیل شد. ولی از بین این دو مجموعه فقط دیجیمون راه خود را به کامپیوتر باز کرد.

دیجیمون مسترز آنلاین بازی نقش‌آفرینی کلان است که در آن از راه مبارزه با بازیکنان دیگر، دیجیمون‌ها را آموزش می‌دهید و شرایط تکامل‌شان را فراهم می‌کنید. دیجیمون‌ها هم مثل پوکمون‌ها به معادل قوی‌تر و بزرگ‌تری از خود تکامل پیدا می‌کنند که از حملات ویژه برخوردارند، ولی مبارزات دیجیمون مسترز همزمان هستند، نه نوبتی، برای همین باید حواس‌تان را بیشتر جمع کنید!‌

۳. نی‌نو‌کونی ۲: پادشاهی احیاشده (Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom)

ni no kuni 2 dlc large 900x507 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۴، سوییچ
سال انتشار: ۲۰۱۸

شخصیت‌های جذاب و دنیاسازی غنی نی‌نوکونی ۲: پادشاهی احیاشده حال‌وهوای یک ماجراجویی حماسی را در شما ایجاد می‌کنند. تجربه‌ی این بازی مشابه با تجربه‌ی بیرون آمدن از شهر پالت (Pallet Town) در پوکمون برای اولین بار است. آن بیرون یک دنیای بزرگ برای اکتشاف منتظر شماست. بازی از سیستم مبارزه‌ای مشابه با حکایات وسپریا (Tales of Vesperia) استفاده می‌کند، بنابراین اگر با این بازی آشنا باشید، خیلی زود به سیستم مبارزه‌ی نی‌نوکونی ۲ هم عادت خواهید کرد. نی‌نوکونی ۲ یک ابزار شهرسازی منحصربفرد نیز دارد که به‌واسطه‌ی آن می‌توانید نیروهای کار قلمروی پادشاهی اوان (Evan’s Kingdom) را مدیریت کنید. این یکی از جزئیات دلچسب بازی است.

جا دارد به موجوداتی به نام هیگلدی‌ها (Higgledy) هم در بازی اشاره کرد. آن‌ها در طول مبارزه به گروه‌تان کمک می‌کنند، شخصیت‌ها را شفا می‌بخشند، به دشمنان حمله می‌کنند و حتی با استفاده از طلسم‌های دفاعی به اعضای گروه زره می‌دهند. آن‌ها موجودات ریز بامزه‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند به چالش‌هایی که غیرممکن به نظر می‌رسند فایق بیایید. اگر مسائل حقوقی در میان نبود، می‌شد هیگلدی‌ها را در نسل بعدی پوکمون تصور کرد.

۲. نسخه‌ی بازسازی نی‌نوکونی: خشم ساحره‌ی سفید (Ni No Kuni: Wrath of the White Witch Remastered)

Best pokemon games Ni No Kuni Wrath of the White Witch 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن ۴، سوییچ

سال انتشار: ۲۰۱۸

اگر دنباله‌ی بازی زیاد باب میل‌تان نیست، نی‌نوکونی: خشم ساحره‌ی سفید، عنوان اول مجموعه، بیشتر شبیه پوکمون است و همچنین به‌طور غافلگیرکننده‌ای سخت است. همچنین در این بازی شاهد همکاری باشکوه استودیوی لول ۵ (Level-5)،  استادان ساختن بازی‌های نقش‌آفرینی و استودیو گیبلی (Studio Ghibli) افسانه‌ای هستیم.

مبارزات بازی ترکیبی جالب از مکانیزم‌های مبارزه‌ی همزمان و نوبتی هستند، برای همین اگر پس از تجربه‌ی بازی‌های پوکمون روی کنسول‌های دستی سراغ آن بیایید، کمی طول می‌کشد تا به سیستم آن عادت کنید. ولی بخش مهم بازی این است که در کنار هیولاهایی مبارزه می‌کنید که باید شکارشان کنید، باهاشان دوست شوید و بهشان آموزش دهید؛ دقیقاً مثل پوکمون‌ها.

۱. اوبلت‌ها (Ooblets)

ooblets 1 900x506 1 - ۸ بازی شبیه پوکمون برای کسانی که کنسول نینتندو ندارند

پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، ایکس‌باکس وان
سال انتشار: ۲۰۲۰

اوبلت‌ها یک بازی ماجراجویی مستقل است که مسقتیماً از پوکمون الهام گرفته شده است. در این بازی که سازنده‌ی آن استودیوی دابل‌فاین (Double Fine) است، شاهد عناصری چون گیاهان زنده، شخصی‌سازی شخصیت‌ها، خانه‌سازی و تعدادی فعالیت مفرح و بامزه هستیم. در این بازی دانه‌هایی می‌کارید که به‌شکل بچه اوبلت رشد پیدا می‌کنند و پس از افزایش تراز آن‌ها، می‌توانید با بقیه‌ی تعلیم‌دهندگان اوبلت‌ها مسابقه‌ی رقص برگزار کنید. این فعالیت‌ها با اشانتینون مبارزات نوبتی، جداول مربوط به میزان بازدهی هر نوع اوبلت و مکانیزم‌های دیگری دنبال می‌شوند که همه‌یشان به‌شدت یادآور پوکمون هستند.

مزرعه‌داری و آموزش رقص هم صرفاً شروع کارند. در این بازی می‌توانید سرزمین‌های عجیب را اکتشاف کنید، با دوست‌های همسایه صحبت کنید و خود را در روتین آرامش‌بخش زندگی شهری غرق کنید. بازی آنقدر بانمک و دوست‌داشتنی است که قلب‌تان را به درد می‌آورد. این بازی اکنون به‌شکل ارلی اکسس (Early Access) در اپیک گیمز استور (Epic Games Store) در دسترس است.

منبع: PCGamesN

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتنی دیجی‌کالا

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *