guillem-h-pongiluppi-guillemhp-darth-vader-vs-ahsoka-e1530601187609

جایی برای احساسات نیست، تا وقتی صلح وجود دارد.

جایی برای نادانی نیست تا وقتی دانش وجود دارد.

جایی برای تعصب نیست، تا وقتی آرامش وجود دارد.

جایی برای آشوب نیست، تا وقتی توازن وجود دارد.

جایی برای مرگ نیست، تا وقتی نیرو وجود دارد.

شعار جدای‌ها

مقدمه

جدای‌ها نیز مانند نیرو یکی از نمادین‌ترین عناصر دنیای جنگ ستارگان هستند. با این‌که در دنیای گسترش‌یافته‌ی جنگ ستارگان داستان‌های زیادی تعریف شده که هیچ ارتباطی با جدای‌ها و محفلشان ندارد، ولی در تاریخ کهکشان کمتر واقعه‌ی مهمی به وقوع پیوسته که حداقل یک جدای در آن نقشی اساسی ایفا نکرده باشد.

با این‌که جدای‌ها هزاران سال است که فعالیت داشته‌اند، این مقاله فقط به چکیده‌ای از مهم‌ترین اتفاقات و شخصیت‌های مربوط به این محفل اشاره می‌کند.

اولین محفل جدای

اولین محفل جدای ده‌هاهزار سال پیش از نابودی اولین دث‌استار در سیاره‌ی تایفان تشکیل شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، تعدادی فضاپیمای هرمی‌شکل گروهی از موجوداتی را که نیروپذیر بودند، جمع‌آوری کردند و به سیاره‌ی تایفان بردند. در آنجا، افراد مذکور با همکاری یکدیگر سعی کردند نیروی اسرارآمیز را بهتر درک کنند. سیاره‌ی تایفان ارتباطی ویژه با نیرو داشت و هرگونه عدم توازنی باعث ایجاد زمین‌لرزه‌های قوی و طوفان‌های نیرو (Force Storm) می‌شد. برای همین ساکنین سیاره وقتشان را به به طور مساوی بین مطالعه‌ی سمت تاریک و روشن نیرو تقسیم کردند و نام «جدای» (Je’Daii) را برای خود انتخاب کردند، نامی که در زبان راهبان دای‌بندو معنای «مرکز عرفانی» (Mystic Center) می‌دهد.

به مدت هزار سال جدای‌ها سیطره‌ی خود را روی سیاره‌ی تایفان افزایش دادند، معابد و شهرهای جدید ساختند و به یکدیگر چم‌وخم کار با نیرو را آموزش دادند. متاسفانه، جدای‌های تایفان تولید مثل نیز کردند و متوجه شدند بسیاری از فرزندانشان نیروپذیر نیستند و در نتیجه تایفان برایشان جای امنی نیست. برای همین تمام ساکنانی که نیروپذیر نبودند، مجبور شدند از تایفان مهاجرت کنند و در اقصی‌نقاط کهکشان پراکنده شدند.

پس از گذر ده هزار سال، جدای‌های تایفان شهرتی افسانه‌ای پیدا کردند. اما بعد گونه‌ای از موجوداتی که مصرف‌کننده‌ی سمت تاریک نیرو بودند، به تایفان حمله کردند. جدای‌ها با کمک متحدان خود در سکونت‌گاه‌های اطراف تایفان موفق شد این حمله را با موفقیت دفع کند.

پس از این نبرد، جدای‌ها تصمیم گرفتند از سلاحی که دشمنانشان حمل می‌کردند استفاده کنند. این سلاح‌ها سابرهای نیرو (Force Saber) نام داشتند و به‌نوعی جد سابرهای لیزری یا لایت‌سیبرها به حساب می‌آمدند. سابرهای نیرو از سمت تاریک نیرو قدرت می‌گرفتند و برای همین هر جدای برای استفاده ازشان باید ریسک زیادی را متحمل می‌شد. به خاطر استفاده از سابرهای نیرو، عدم توازنی در نیرو صورت گرفت و بین جدای‌ها تفرقه افتاد. گروهی از جدای‌ها روی خوبی سمت روشن نیرو تمرکز کردند و گروهی دیگر نیز روی قدرتی که سمت تاریک نیرو به مصرف‌کننده‌اش عطا می‌کرد. بدین ترتیب نبردهای نیرومحور (The Force Wars) آغاز شد، نبردهایی که دهه‌ها به طول انجامیدند، آسیب زیادی به سیاره‌ی تایفان وارد کردند و منجر به فروپاشی محفل جدای شدند.

تشکیل محفل جدید در سیارهی آسیس

پس از پایان نبردهای نیرومحور، محفل جدای جدیدی تشکیل شد که هدف آن محافظت از ضعفا و برقراری صلح در کهکشان بود. محفل جدای جدید از تایفان به سیاره‌ی جدیدی به نام آسیس (Ossus) نقل‌مکان کرد و اعضایش در آنجا آکادمی جدیدی بنا نهادند. جدای‌های آسیس وقت خود را به مطالعه‌ی سمت روشن نیرو اختصاص دادند و راجع‌به خطرهای سمت تاریک نیرو هشدار می‌دادند.

جدای‌های آسیس هر فرد نیروپذیری را که می‌خواست به سیاره‌ی آسیس بیاید تا راه و رسم آن‌ها را یاد بگیرد، با آغوش باز می‌پذیرفتند. بدین ترتیب، گروه‌های کوچکی متشکل از مصرف‌کنندگان نیرو که در سرتاسر کهکشان پراکنده شده بودند، در آسیس به یکدیگر ملحق شده و کلیت بزرگتری را به وجود آوردند.

همچنین در این دوره اولین جمهوری کهکشانی (Galactic Republic) با هدف افزایش صلح در کهکشان تشکیل شد. در جمهوری کهکشانی هریک از سیاره‌ها و نظام‌های حکومتی نماینده‌ای داشتند تا دغدغه‌های آن‌ها را به گوش بقیه‌ی نمایندگان برساند و در اداره‌ی کهکشان سهمی داشته باشد. با این‌که اعضای محفل جدای در ابتدا به جمهوری کهکشانی سوءظن داشتند، ولی در نهایت برای حفظ صلح و آرامش در کهکشان موافقت کردند تا به آن‌ها ملحق شوند.

هزاران سال گذشت و در این مدت محفل جدای رابطه‌ی کج دار و مریز خود را با جمهوری کهکشانی حفظ کرد. علاوه بر این، محفل جدای دائماً مجبور می‌شد با یک سری اختلافات داخلی که جدای‌های متعصب عامل به وجود آمدنشان شده بودند دست‌وپنجه نرم کند.

525019_1

نشان محفل جدای

تولد امپراتوری سیث

حدوداً ۷۰۰۰ سال پیش از نبرد یاوین دوباره بین جدای‌ها تفرقه افتاد. از این تفرقه تحت عنوان «تاریکی صد ساله» (The Hundred Year Darkness) یاد می‌کنند. این تفرقه موقعی اتفاق افتاد که تعدادی شوالیه‌ی جدای به آزمایش کردن با نیرو و اکتشاف کاربردهای نامعمول آن پرداختند، خصوصاً در راستای دستیابی به جاودانگی. آن‌ها طی آزمایش‌هایشان از راه کیمیاگری نیرو را روی موجودات زنده امتحان کردند و هیولاهایی کریه و وحشتناک به وجود آوردند. محفل این جدای‌های خطاکار را اخراج کرد و آن‌ها نیز برای انتقام گرفتن جنگی علیه محفل آغاز کردند. در این جنگ، جدای‌های تاریک (Dark Jedi) از هیولاهای وحشتناکی که به وجود آورده بودند، علیه محفل استفاده کردند و بسیاری از جدای‌ها در دوئل‌های تک‌به‌تک یکدیگر را کشتند.

جدای‌های آسیس هر فرد نیروپذیری را که می‌خواست به سیاره‌ی آسیس بیاید تا راه و رسم آن‌ها را یاد بگیرد، با آغوش باز می‌پذیرفتند. بدین ترتیب، گروه‌های کوچکی متشکل از مصرف‌کنندگان نیرو که در سرتاسر کهکشان پراکنده شده بودند، در آسیس به یکدیگر ملحق شده و کلیت بزرگتری را به وجود آوردند.

در نیمه‌ی دوم جنگ جدای‌های تاریک پی بردند که از مشکل کمبود نفرات رنج می‌برند، برای همین قدرتشان را روی هم گذاشتند و گونه‌ی جاندار عظیم‌الجثه و خطرناکی به نام لوایتان (Leviathan) را خلق کردند.

با وجود مواجهه با چنین دشمن عظیم‌الجثه‌ای، محفل جدای‌ها موفق شد با کمک متحد خود یعنی جمهوری پیروز میدان شود. جمهوری می‌خواست جدای‌های تاریک در ملاء عام به دار آویخته شوند، ولی جدای‌ها امیدوار بودند که جدای‌های تاریک روزی به اشتباه بودن کار خود پی ببرند و برای همین به تبعید کردنشان بسنده کردند. اما جدای‌های تاریک نه‌تنها  به اشتباه خود پی نبردند(واقعاً چه انتظاری داشتید؟)، بلکه بزرگ‌ترین دشمن جدای‌ها یعنی امپراتوری سیث (Sith Empire) را تأسیس کردند.

 

اولین درگیری بزرگی که سیث‌ها به راه انداختند، جنگ بزرگ ابرفضا (The Great Hyperspace War) بود. در این جنگ، سیث‌ها به تعدادی از سیاره‌های تحت کنترل جمهوری حمله کردند و از قدرت‌های نیرو و حقه‌های مرتبط با آن استفاده کردند تا ارتششان را بزرگ‌تر از آن چیزی که بود جلوه دهند.

در سیاره‌ی کوروسانت (Coruscant)، پایتخت اصلی جمهوری در کهکشان، جدای‌ها نقشی کلیدی در دفاع از سیاره در برابر سیث‌ها ایفا کردند. در طول نبرد، جمهوری به محفل اجازه‌ی ورود به کوه مقدسی را صادر کرد که در محدوده‌ی آن نیرو حضور بسیار قدرتمندی داشت. بعدها جدای‌ها مقر اصلی خود را بر روی این کوه ساختند. همان معبدی که در فیلم‌های ۱ تا ۳ هم می‌بینید و آناکین قتل عام بچه‌ها را هم همان‌جا انجام می‌دهد.

نیروهای جمهوری در کوروسانت تلفات زیادی متحمل شدند، ولی وقتی حقه‌های نیرو تأثیرشان را از دست دادند و اندازه‌ی واقعی ارتش سیث‌ها معلوم شد، جدای‌ها یک ضد حمله‌ی ضربتی ترتیب دادند و به راحتی نیروهای سیث باقی‌مانده را شکست دادند. این نبرد باعث شد بسیاری از جدای‌ها سعی کنند راه‌های صلح‌آمیزتری برای خدمت به محفل و کهکشان پیدا کنند.

جنگ بزرگ سیثها

سال‌ها بعد، یک جدای مرموز و بااستعداد به نام اِکسار کون (Exar Kun) به سمت تاریک نیرو علاقه‌مند شد و به یکی از مقبره‌های سیث مسافرت کرد. او در این مقبره با شبح یک سیث ملاقات کرد و شبح نیز او را به سمت تاریک سوق داد. اکسار کون به یکی از اربابان تاریک سیث (Dark Lord of Sith) تبدیل شد و در تلاش برای به راه انداختن یک عصر طلایی جدید برای سیث‌ها، جنگ بزرگ سیث‌ها (The Great Sith War) را آغاز کرد. این جنگ منجر به کشته شدن بسیاری از جدای‌ها شد و در طی آن اکسار کون صدراعظم جمهوری را جلوی چشم همه در تالار سنا سلاخی کرد. در آخر محفل جدای‌ها و جمهوری در جنگ پیروز شدند، اما باز هم با به جا گذاشتن تلفات سنگین.

مدتی بعد از جنگ بزرگ سیث‌ها، یک جنگ دیگر درگرفت: این بار بین جمهوری و مندِلوریَن‌ها (Mandalorians). مندلورین‌ها نامی‌ست که به ساکنین سیاره‌ی مندِلور اطلاق می‌شود، ساکنینی که از گونه‌های جاندار مختلف تشکیل شده‌اند، ولی در یک زمینه‌ی خاص اشتراک نظر دارند: فرهنگ جنگاوری.

در دوره‌ی جنگ بزرگ سیث‌ها، مندلورین‌ها با سیث‌ها متحد شده بودند، اما پس از پایان جنگ یکی از سیث‌ها نزد مندلورین‌ها آمد و رویایی را که به استادش الهام شده بود برایشان تعریف کرد: رویای روزی که مندلورین‌ها کل کهکشان را فتح خواهند کرد.

این پیش‌گویی اعتماد به نفس مندلورین‌ها را زیاد کرد و باعث شد آن‌ها به سیاره‌های تحت سلطه‌ی جمهوری که پس از جنگ بزرگ سیث‌ها بی‌دفاع مانده بودند حمله کنند و جمهوری نیز به‌تنهایی از پس دفع کردن حمله‌یشان برنیامد. آن‌ها برای یاری طلبیدن به محفل جدای‌ها رو انداختند، ولی محفل که دوست نداشت به این زودی درگیر جنگی دیگر شود، دست رد به سینه‌یشان زد. این تصمیم بسیاری از شوالیه‌های جدای را برآشفته کرد، اما دو جدای به نام‌های رِوَن (Revan) و اَلک (Alek) علناً از دستور شورای عالی سرپیچی کردند و رهبری جنگ علیه مندلورین‌ها را شخصاً بر عهده گرفتند.

Jedi-Order-Featured-11262017

تشکیل جمهوری جدید

جدای‌ها در این جنگ پیروز شدند و جمهوری نیز مستقیماً به رِوَن و الک – که اکنون به مالک (Malek) تغییرنام داده بود –  تبریک گفت. اما اعضای شورای عالی از دستشان بسیار عصبانی بودند. برای همین رون و مالک به جای بازگشت به محفل و مجازات شدن، تصمیم گرفتند به نواحی ناشناخته‌ی کهکشان سفر کنند. در طی سفرهایشان آن‌ها پایتخت سیث‌ها را کشف کردند و در آنجا تلاش کردند تا امپراتور سیث را به قتل برسانند، اما تلاششان موفقیت‌آمیز نبود و در پی آن به علت جذبه‌ی امپراطور، جفتشان فاسد شده، به سمت تاریک گرایش پیدا کرده و اربابان تاریک سیث شدند.

مالک و رون هردو پیروان جدای زیادی داشتند و به همین دلیل این اتفاق به یک جنگ داخلی بین جدای‌ها منجر شد. در یک جناح، رون و مالک به جمهوری تضعیف‌شده حمله کردند و در جناج دیگر محفل جدای تلاش کرد تا جلوی آن‌ها و جدای‌های یاغی تحت‌سلطه‌یشان را بگیرد.

در طول جنگ، مالک برای تبدیل شدن به تنها ارباب تاریکی سیث به رون خیانت کرد و در صدد کشتن او برآمد. رون نیز طی این حادثه حافظه‌ی خود را از دست داد(به هر حال استاروارز هم بخش‌های هندی دارد) و پس از بازیابی هوشیاری‌اش، به جدای‌ها کمک کرد تا مالک را شکست دهند.

به خاطر جنگ‌های طولانی و پی‌درپی، جمهوری در نهایت فرو پاشید و از دل آن جمهوری جدید (New Republic) بیرون آمد. پس از تأسیس جمهوری جدید، جمهوری قبلی جمهوری قدیمی (Old Republic) خطاب شد و محفل جدای‌ها، واقع در کوروسانت، نیز زیر نظر جمهوری جدید، به فعالیت خود ادامه داد.

به خاطر جنگ‌های طولانی و پی‌درپی، جمهوری در نهایت فرو پاشید و از دل آن جمهوری جدید (New Republic) بیرون آمد. پس از تأسیس جمهوری جدید، جمهوری قبلی جمهوری قدیمی (Old Republic) خطاب شد و محفل جدای‌ها، واقع در کوروسانت، نیز زیر نظر جمهوری جدید، به فعالیت خود ادامه داد.

پاکسازی جدایها

حالا پس از سال‌ها مبارزه، جدای‌ها دوباره به این باور رسیدند که سیث‌ها را از صفحه‌ی روزگار محو کرده‌اند.

پس از برقراری یک دوره‌ی صلح کوتاه، محفل جدای‌ها تصمیم گرفت تغییراتی در ساختار خود اعمال کند:

 • افراد بالغ دیگر اجازه‌ی ورود به محفل جدای را نداشتند، چون بیش از حد بی‌ثبات بودند.
 • جدای‌ها باید تمام ارتباطات خود را با دنیای بیرون قطع می‌کردند و از تمام متعلقات مادی، من‌جمله ملک و املاک و خانواده، دست می‌شستند.
 • استادان جدای دیگر حق نداشتند شاگردان زیادی را تعلیم دهند. بلکه فقط حق داشتند در آن واحد یک شاگرد را زیر بال و پر بگیرند. (چون دفعه‌ی قبل اگر رون خیلی به موقع حافظه‌اش را از دست نمی‌داد معلوم نبود چه سرنوشت شومی در انتظارشان است.)
 • محفل تعدادی از وفادارترین جدای‌های خود را مأمور کرد تا به دنیای بیرون بروند و تمام اشیاء باارزش و ساخته‌های سیث‌ها را نابود کنند.

بدین ترتیب در جمهوری یک عصر طلایی جدید توأم با صلح و آرامش برقرار شد که نزدیک به هزار سال به طول انجامید.

اما هیچ چیز ابدی نیست، به خصوص صلح. پس از این‌که «فدراسیون تجاری» (Trade Federation) راه‌های رفت و آمد به سیاره‌ی نابو را سد کرد، سلسله‌وقایعی اتفاق افتادند که به جنگ کلون‌ها (The Clone Wars) منجر شدند، جنگی که در آینده اگر فرصتی بود در مقاله‌ای جداگانه مفصلاً به آن خواهیم پرداخت.

وقتی یک ارباب تاریک سیث به نام دارث سیدیوس (Darth Sidious) موفق شد با هویت ساختگی سیاستمداری به نام شیو پالپاتین (Sheev Palpatine) سنای جمهوری را تحت اختیار بگیرد، جمهوری علیه محفل جدای جبهه گرفت و با نام جدید امپراتوری کهکشانی (Galactic Empire) تغییر برند داد. طبیعتاً پالپاتین هم امپراتور آن شد.

طی این وقایع، نیروهای کلون‌شده‌ی جمهوری مشغول پاکسازی جدای‌ها شدند و در نهایت تعداد اندکی از جدای‌ها توانستند از این حادثه جان سالم به در ببرند. سریالی که پیشنهاد می‌کنم حتماً تماشایش کنید، کلون وارز، تا حد خوبی به معرفی جدای‌ها می‌پردازد و به شما اجازه می‌دهد ارتباط بهتری با شخصیت‌هایی که عملاً در فیلم سوم درو می‌شوند برقرار کنید.

نزدیک به ۲۰ سال امپراتوری کهکشانی بدون هیچ‌گونه مانعی گسترش پیدا کرد. البته این وسط همان جدای‌های انگشت‌شمار باقی‌مانده در صدد مقاومت برآمدند.

اوبی‌وان کنوبی، یکی از مهم‌ترین جدای‌ها در طول جنگ کلون‌ها، در سیاره‌ی بیابانی تاتویین (Tatooine) پنهان شد و در آنجا پسر دارث ویدر یعنی لوک اسکای‌واکر را زیر نظر گرفت. در نهایت اوبی‌وان به تعلیم لوک مشغول شد، به امید این‌که او بتواند امپراتوری را شکست دهد و محفل جدای‌ها را از نو تأسیس کند. در نهایت لوک موفق به انجام این کار شد، به کمک پدرش دارث ویدر، که در آخرین لحظات پیش از مرگش، دوباره به سمت روشن نیرو برگشت و امپراتور پالپاتین را کشت.

لوک یک معبد جدای جدید تأسیس کرد و نسل جدیدی از شوالیه‌های جدای را پرورش داد. یکی از شاگردان او بِن (Ben) پسر هان سولو (Han Solo) و لیا اورگانا (Leia Organa) بود. در نهایت بن تحت تأثیر فرمانروایی مرموز به نام اسنوک (Snoke) به سمت تاریک نیرو گرایش پیدا کرد، تمام هم‌شاگردی‌هایش را کشت و معبدی را که لوک تأسیس کرده بود، سوزاند. بن پس از ملحق شدن به محفل نخستینی (First Order) که تازه تأسیس شده بود، لقب کایلو رن (Kylo Ren) را اتخاذ کرد و لوک هم در یکی از معابد باستانی جدای‌ها پنهان شد. در حال حاضر، آینده‌ی جدای‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هرچند بسیاری معتقدند دیگر نیازی به اسم‌گذاری‌های قدیمی نیست و ری و رن، راه را برای ایجاد جنگ‌جویان نیرو-ورز جدید با نام‌هایی متفاوت از سیث و جدای و باورهایی دیگر، باز کرده‌اند.

در طول تاریخ وجود محفل، جدای‌های سرشناس و با استعداد بسیاری بوده‌اند که نقشی کلیدی در حفظ صلح در کهکشان ایفا کرده‌اند. اما موقعیت‌های بسیار دیگری نیز بوده‌اند که کله‌شق بودن و دودلی جدای‌ها مشکلات را تشدید کرده است. اما به طور کلی می‌توان گفت حضور جدای‌ها کهکشان را به مکان امن‌تری تبدیل کرده است.

ahsoka-tano-e1530604721175

ساختار محفل جدای

شورای جدای (Jedi Council) یک بدنه‌ی سازمان‌یافته متشکل از اعضای محفل است که کارشان رسیدگی به امور مربوط به محفل بود. تا این که توسط امپراطور پالپاتین ملغی شد.

در حال حاضر، آینده‌ی جدای‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هرچند بسیاری معتقدند دیگر نیازی به اسم‌گذاری‌های قدیمی نیست و ری و رن، راه را برای ایجاد جنگ‌جویان نیرو-ورز جدید با نام‌هایی متفاوت از سیث و جدای و باورهایی دیگر، باز کرده‌اند.

در دوره‌ی حکومت جمهوری کهکشانی، شورای جدای از چهار شورای فرعی تشکیل شده بود. هریک از این شوراها در یکی از چهار برج شوراها (Council Towers) که دور منار معبد (Temple Spire) را احاطه کرده بودند فعالیت می‌کردند:

 1. شورای عالی جدای: شورای عالی جدای (Jedi High Council) که تحت عنوان غیررسمی شورای جدای نیز شناخته می‌شود، بدنه‌ی اصلی حاکمیت محفل است. این شورا در بالاترین طبقه‌ی برج شورای عالی (High Council Tower) واقع در معبد جدای (Jedi Temple) فعالیت می‌کند و از ۱۲ استاد جدای (Jedi Master) تشکیل شده که در راسشان یک استاد بزرگ (Grand Master) قرار دارد که کل فعالیت‌های محفل را تحت‌نظر دارد. با این‌که محفل به سنای کهکشانی سوگند وفاداری یاد کرده بود، به شورای عالی اختیار تام داده شده بود تا بدون دخالت خارجی راجع‌به امورات محفل تصمیم‌گیری کند.
 2. شورای دانش نخستین: شورای دانش نخستین (Council of First Knowledge) تحت نظارت سرپرست دانش نخستین (Caretaker of First Knowledge) فعالیت می‌کرد. وظیفه‌اش مشورت دادن در مورد مسائلی بود که به دانش کهن جدای‌ها نیاز داشت. محل تشکیلش (Tower of First Knowledge) بود و وظیفه‌ی آن نظارت بر برنامه‌های معبد و مراقبت از مخزن دانش محفل واقع در بایگانی جدای‌ها (Jedi Archives) بود.
 3. شورای مصالحه: شورای مصالحه (Council of Reconciliation) واقع در برج مصالحه (Tower of Reconciliation) وظیفه‌ی رسیدگی به مشاجره‌های میان‌سیاره‌ای را بر عهده داشت. این شورا با همکاری سنای کهکشانی و یکی از شعبات جمهوری یعنی هیئت دیپلماتیک (Diplomatic Corps) سعی داشت تا بدون درگیری و خصومت مشکلات ساکنین کهکشان را حل کند. (خدایشان بیامرزاد)
 4. شورای بازپروروی: شورای بازپروری (Council of Reassignment) که در برج شورای بازپروری (Reassignment Council Tower) وظیفه‌ی تقسیم کار بین شوالیه‌ها با استعدادهای خاص و جدای‌های تازه‌کاری را بر عهده داشت که در آکادمی اقبال یافتن استاد را کسب نکرده بودند.

سلسله‌مراتب آکادمیک در محفل جدای

محفل جدای چهار سطح آموزشی مختلف دارد:

 1. تازهکار: جدای‌های تازه‌کار (Initiate) یا مبتدی (Youngling) جوان‌ترین اعضای محفل هستند و این لقبی‌ست که به محض تحت تعلیم قرار گرفتن به آن‌ها اطلاق می‌شود. جدای‌های تازه‌کار از اقصی‌نقاط کهکشان که در آن‌ها آزمایش خون به هنگام تولد اجباری بوده، جمع‌آوری می‌شوند و اگر در یکی از این کودکان غلظت میدی‌کلورین کافی تشخیص داده شود، آن‌ها را از خانواده‌یشان می‌گیرند و برای تعلیمات رسمی به آکادمی جدای منتقل می‌کنند.
 2. پاداوان: اگر یکی از شوالیه‌ها یا استادان جدای یکی از تازه‌کاران را تحت تعلیم خود قرار دهد، آن تازه‌کار به درجه‌ی پاداوان (Padawan) ارتقا پیدا می‌کند. تازه‌کارانی که بتوانند آزمون تازه‌کاران (Initiate Trials) را پشت سر بگذارند، بلافاصله برای رسیدن به این مقام واجد شرایط می‌شوند. پاداوان‌ها اغلب در دوران بلوغ گزینش می‌شوند و تعلیماتشان را به دور از فضای آکادمی کامل می‌کنند. رسم است که پاداوان‌هایی که از گونه‌ی جانداری مودار باشند، رشته‌ی درازی از موهایشان را پشت گوش‌هایشان ببندند؛ به پاداوان‌های بدون مو نیز توصیه می‌شود که با یک جواهر، خالکوبی یا نوعی دگرگون‌سازی ظاهری دیگر پاداوان بودن خود را مشخص کنند. یک شوالیه یا استاد جدای حق دارد در آن واحد فقط یک شاگرد را تعلیم دهد. پیش از این‌که بتواند شاگرد دیگری انتخاب کند، باید پاداوان تحت‌نظر خود را به مقام شوالیه‌ی جدای ارتقا دهد. این قانون پس از جنگ بزرگ سیث‌ها تصویب شد. البته این قانون یک تبصره دارد: اگر تعداد جدای‌ها کم باشد یا ضرورتی ایجاد شود، یک استاد می‌تواند موقتاً چند شاگرد را تعلیم دهد. اگر یک تازه‌کار موفق نشود آزمون تازه‌کاران را پشت سر بگذارد و هیچ استادی نیز او را به شاگردی قبول نکند، شورای بازپروری تازه‌کار مذکور را به خدمت هیئت تدارکاتی جدای‌ها (Jedi Service Corps) درمی‌آورد. بستگی به استعدادهای شخصی جدای، او ممکن است به خدمت هیئت کشاورزی، هیئت پزشکی، هیئت آموزش یا هیئت اکتشاف دربیاید. اگر تازه‌کار دوست نداشته باشد در این هیئت‌ها خدمت کند، این حق را دارد تا از محفل خارج شود.
 3. شوالیهی جدای: پس از یک دوره‌ی تقریباً ده‌ساله آموزش تک‌به‌تک با یک استاد، پاداوان حق شرکت در آزمون جدای‌ها (Jedi Trials) را پیدا می‌کند. اگر پاداوان موفق شود آزمون را پشت سر بگذارد، شورای عالی رشته‌ی موی او را قطع می‌کند و زندگی او به عنوان یک شوالیه‌ی جدای (Jedi Knight) آغاز می‌شود. شوالیه‌های جدای دیگر تحت نظارت استادشان نیستند و آزادند تا از شورا ماموریت دریافت کنند، تعلیمات تخصصی خود را در یکی از سه شاخه‌ی شوالیگی آغاز کنند یا به آموزش پاداوان خودشان مشغول شوند.
 4. استاد جدای: اگر یک شوالیه درک بالایی از نیرو نشان دهد و موفق شود یک پاداوان را تا حد رسیدن به درجه‌ی شوالیه‌ی جدای تعلیم دهد، شورای عالی او را به مقام استاد جدای نائل خواهد کرد. در نیمه‌ی دوم سال‌های فعالیت محفل، به‌ندرت پیش می‌آمد که یک جدای خودش را یک استاد خطاب کند و این کار کراهت داشت، ولی انجام این کار در دوران جنگ و اختلافات داخلی متداول‌تر می‌شود. از میان استادان جدای محفل، فقط تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها به جایگاهی در شورای جدای دست پیدا می‌کنند. شوراهای محفل که به طور انحصاری از استادان باتجربه و دانا تشکیل شده، سطوح مختلف عضو شدن دارد تا بدین‌ترتیب نظرات و دیدگاه‌های تازه همیشه به طور تضمینی گردش پیدا کند. شورای عالی از ۱۲ استاد تشکیل شده که پنج‌تایشان عضویت مادام‌العمر، چهارتایشان عضویت درازمدت و سه‌تایشان هم عضویت کوتاه‌مدت دارند. لفب استاد محفل (Master of the Order) اغلب به استاد بزرگ (Grand Master)، رهبر رسمی کل محفل، اطلاق می‌شود.

منابع:

Youtube

http://starwars.wikia.com/

 

انتشاریافته در: مجله‌ی اینترنتی سفید

جدای‌ها در Star Wars | آشنایی با دنیای جنگ ستارگان (قسمت دوم)
۵ (۱۰۰%) ۳ votes
6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. شنبلیله says:

  فربد
  عکس ها رو خودت انتخاب کردی؟
  در ضمن چشمت نزنم یه چیزی بالاخره از اصول نگارش سایت یاد گرفتی.
  ولی با این حال لینک ها رو یادت میره همش. چه دلیلی داشت متنی که ۱ ۲ ۳ ۴ داره رو تو تگ نقل قول گذاشتی؟ این چیزهایی که موردیه رو تو فهرست عددی یا لیست نشانه دار بذار. قبلا فونتش کوچیک بود که بزرگترش کردم.
  و این که pullquote هم نذاشتی.

  پاسخ