Khajiit 1 822x423 - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

نژادهای خیالی راهی هستند برای این‌که به بازی حس خیال‌برانگیزتری ببخشیم. با این حال سبک نقش‌آفرینی همیشه وفاداری سفت و سختی نسبت به نژادهای خیالی سنتی در سبک فانتزی داشته است. برای همین بسیاری از بازی‌های این سبک پر از نژادهای کلیشه‌ای چون الف‌ها، ارک‌ها، دورف‌ها و… هستند. با این حال، اگر دقیق‌تر بین بازی‌های نقش‌آفرینی بگردیم، می‌توانیم نژادهایی را پیدا کنیم که در عین خیال‌انگیز بودن، شبیه به نژادهای دیگری نیستند که به‌طور معمول می‌شناسیم.

خوشبختانه در این زمینه بازیسازانی بوده‌اند که کمی بلندپروازی بیشتری به خرج داده‌اند و نژادهای واقعاً جالبی خلق کرده‌اند: از خرس‌های تدی شیطانی که از قدرت رقص استفاده می‌کنند گرفته تا شلغم‌های هوشمند، در ادامه تعدادی از این نژادهای فانتزی غیرعادی معرفی شده‌اند:

۱۰. خاجیت‌ها  سری طومار کهن (Khajiit – Elder Scrolls)

Khajiit - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

اگر این روزها سراغ بازی‌های نقش‌آفرینی بروید، بعید است که به یک گربه‌ی انسان‌نما برخورد نکنید. این موجودات بسیار پرطرفدار شده‌اند، خصوصاً در نقش‌آفرینی‌های ژاپنی. با این حال، با این‌که گربه‌های انسان‌نما به نژادی رایج تبدیل شده‌اند، تصویرسازی از آن‌ها در سری طومار کهن با تصویرسازی‌های رایج تفاوت زیادی دارد.

برخلاف بسیاری از بازی‌ها که در آن‌ها گربه‌های انسان‌نما با گوش‌های گربه‌ای، یک دُم و لباس‌های بدن‌نما به تصویر کشیده می‌شوند، خاجیت‌ها چهره‌ای دارند که ویژگی‌های چهره‌های انسان‌ها در آن غایب است و از نوک سر تا نوک پایشان از خز پوشیده شده است. خاجیت‌های مخفی‌کار جزو برجسته‌ترین نژادهای سری طومارهای کهن هستند و در کنار آرگونین‌ها (Argonians) کمی تنوع و خلاقیت به نژادهای عموماً استاندارد مجموعه اضافه می‌کنند.

۹. نامیرایان  دیوینیتی گناه نخستین (Undead – Divinity Original Sin)

Undead Divinity Original Sin - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

با این‌که نامیرایان پای ثابت بازی‌های نقش‌آفرینی هستند، ولی معمولاً نقش هیولاهایی را بازی می‌کنند که هدف وجودی‌شان کشته شدن به دست بازیکن است. این تصور درباره‌ی نامیرایانی که در دیوینیتی گناه نخستین ۲ حضور دارند صحیح نیست. فین (Fane) در این بازی صرفاً اسکلتی هوشمند است، ولی جزو خوش‌صحبت‌ترین شخصیت‌های بازی است. عاملی که باعث می‌شود او به نامیرایی جالب تبدیل شود همین است: هوشمندی.

در دنیای دیوینیتی نامیرایان در دنیا سرگردان‌اند، ولی به‌جای این‌که دنبال مغز موجودات زنده باشند، دنبال دانش‌اند. آن‌ها به‌خاطر پیش‌داوری شدیدی که علیه‌شان وجود دارد، مجبورند هویت خود را مخفی نگه دارند و به همین خاطر جزو ترحم‌برانگیزترین موجودات ریولان (Rivellon) هستند.

۸. وولفلینگ  شاینینگ فورس (Wolfling – Shining Force)

Zylo Shining Force - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

مدت زیادی است که گرگینه‌ها در فرهنگ عامه حضور داشته‌اند. با این حال، در کمال تعجب آن‌ها در حدی که می‌توان انتظار داشت در بازی‌های ویدیویی حضور نداشته‌اند. خون‌آشام‌ها در بازی‌ها فت‌وفراوان هستند، ولی عموماً به مردان گرگ‌نما آنطور که باید و شاید توجه نمی‌شود. با این حال خوشبختانه مجموعه‌ی شاینینگ فورس کم‌کاری در این زمینه را تا حدی جبران کرده است، چون جزو معدود مجموعه‌هایی است که گرگ‌های انسان‌ما جزو پای ثابت آن هستند.

وولفلینگ‌ها نژاد گرگینه‌مانندی از مردان/گرگان دوپا هستند. در بیشتر بازی‌های مجموعه‌ی شاینینگ حداقل یک نماینده از نژاد وولفلینگ حضور دارد. این سنتی است که از زایلو (Zylo)، وولفلینگی که در بازی اول مجموعه حضور پیدا کرد، شروع شد و تا به امروز ادامه دارد. حداقل یک مجموعه هست که سازندگانش ارزش گرگینه‌ها را درک کرده باشند!

۷. ریتو  زلدا (Rito – Zelda)

Rito Zelda Breath of the Wild - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

ریتوها نژادی از پرنده‌های انسان‌نما در مجموعه‌ی زلدا هستند. با این‌که آن‌ها چند بار دستخوش تغییر شده‌اند، در نفس وحش (Breath of the Wild) آن‌ها به پرنده‌های کامل تبدیل شدند. اکنون آن‌ها شبیه به موجوداتی شده‌اند که انگار با فالکو (Falco) از مجموعه‌ی استار فاکس (Star Fox) هم‌نژاد هستند. این تشبیه بسیار مناسب است، چون روالی (Revali)،‌ برجسته‌ترین عضو نژاد ریتو، همان رفتار عوضی‌مابانه‌ی را دارد که فالکو را با آن می‌شناسیم (و به‌خاطرش دوستش داریم).

هر از گاهی سروکله‌ی پرنده‌های انسان‌نما در بازی‌های ویدیویی پیدا می‌شود، ولی مسلماً از قنطورس‌ها، الف‌ها و دورف‌ها به‌مراتب کمیاب‌ترند. به نظر می‌رسد که ارتفاعی که ریتوها در آن پرواز می‌کنند، در مقایسه با پرنده‌های انسان‌نمای دیگر به‌مراتب بلندتر است.

۶. اسب‌های انسان‌نما  نفس آتش (Horse People – Breath of Fire)

Horsemen Breath of Fire - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

مشخصاً برجسته‌ترین هیولاهای انسان‌نما در مجموعه‌ی نفس آتش اژدهایان انسان‌نما هستند. ولی آیا می‌دانید که کدام نژاد هست که در یک عالمه بازی دیگر هم دیده‌ایم؟ اژدهایان انسان‌نما. آیا می‌دانید کدام نژاد است که هیچ‌جا ندیده‌ایم؟ اسب‌های انسان‌نما. نفس آتش ۳ به‌طور خاص تمرکز ویژه‌ای روی اسب‌های انسان‌نما گذاشته است.

نه‌تنها آن‌ها نقشی محوری در داستان دارند، بلکه به‌عنوان دشمنانی توانا به تصویر کشیده می‌شوند. شخصیت آن‌ها بسیار سبک‌سرانه و طنزآمیز است، ولی در ابتدای بازی توانایی این را دارند تا گروه‌تان را قلع‌وقمع کنند و به همین خاطر بسیار تهدیدآمیز به نظر می‌رسند؛ خصوصاً با توجه به این‌که قرار است ترکیب مضحکی مثل «اسب‌های انسان‌نما» باشند.

۵. موتیوین  فانتزی استار (Motavian – Phantasy Star)

Motavian - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

موتیوین‌ها در فانتزی استار نژادی هستند که کار اصلی‌شان غارت‌گری (Scavenging) است. موتیوین‌ها شبیه ترکیبی از انسان، جغد و گروور (Grover) از سریال سسمی استریت (Sesame Street) هستند. موتیوین‌ها که به‌شدت مستقل و از لحاظ فیزیکی قدرتمند هستند، برای اولین بار به‌عنوان دشمن در فانتزی استار حضور پیدا کردند. با این حال در فانتزی استار ۴ یک موتیوین قابل‌بازی به نام گریز (Gryz) به مجموعه اضافه شد.

با این‌که بسیاری از مجموعه‌های نقش‌آفرینی در درک نژادهای غارت‌گر که معادل موتیوین‌ها هستند، دچار سوءتفاهم شده‌اند، عاملی که باعث می‌شود موتیوین‌ها بسیار خاص به نظر برسند ظاهر آن‌هاست. از لحاظ ظاهری هیچ نژاد دیگری در فانتزی استار نیست که شبیه آن‌ها باشد. متاسفانه در بازی‌های اخیر مجموعه موتیوین‌ها نادیده گرفته شده‌اند و تمرکز بیشتر روی نژادهای کلیشه‌ای‌تر قرار دارد. به امید این‌که در آینده شاهد بازگشت این موجودات آبی‌رنگ خفن باشیم.

۴. پرینی‌ها  دیسگایا (Prinny – Disgaea)

Prinny - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

پرینی‌ها نقش عنصر کمدی در دنیای دیسگایا را ایفا می‌کنند. توضیح رسمی درباره‌ی آن‌ها این است که به‌خاطر پشت‌سر گذاشتن زندگی‌ای ناشایست در حال مجازات شدن هستند. پرینی‌ها موجودات پنگوئن‌مانندی هستند که با چاقو می‌جنگند و اگر پرتاب‌شان کنید منفجر می‌شوند.

این نژاد هرچه باشد کلیشه‌ای نیست، مگر نه؟ طرفداران دیسگایا آنقدر از این موجودات استقبال کردند که یک سری بازی اسپین‌آف جدا درباره‌یشان ساخته شد. واقعاً چه چیزی می‌تواند باحال‌تر از یک پنگوئن شیطانی باشد؟ هیچی دود (Dood = لفظی که پرینی‌ها زیاد به کار می‌برند).

۳. اردک‌های انسان‌نما  سوییکودن (Duck People – Suikoden)

Ducks Suikoden - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

اردک‌ها ذاتاً گوگولی و دوست‌داشتنی‌اند. بنابراین یک اردک انسان‌نما مشخصاً در این زمینه نور علی نور است. چیزی که باعث می‌شود اردک‌های انسان‌نما در جهان سوییکودن عالی از آب دربیایند صداقت آن‌هاست. آن‌ها ممکن عنصری طنزآمیز و سبک‌سرانه باشند، ولی برجسته‌ترین اعضای این نژاد جنگجویانی ماهر، شجاع و صبور هستند.

البته این موجودات هر از گاهی برای ایجاد لحظات کمدی به کار می‌روند و کاری‌اش هم نمی‌شود کرد. به‌هرحال آن‌ها اردک‌هایی عظیم‌الجثه هستند! ولی تصویرسازی از آن‌ها منصفانه است. اردک‌های انسان‌نما خوش‌بیان، شجاع و با حس ترحم بالا هستند. اردک‌های انسان‌نما یکی از نژادهای فانتزی هستند که راه خود را به قلب ما پیدا کرده‌اند.

۲. شلغم  کرونو کراس (Turnip – Chrono Cross)

Turnip Chrono Cross - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

بیشتر نژادهای فانتزی از یکی موجودات پستان‌دار واقعی الهام گرفته شده‌اند. هر از گاهی شاید یک درخت انسان‌نما هم ببینید. با این‌که ما شاهد گیاه‌های انسان‌نمایی‌شده در بازی‌ها بوده‌ایم، مثال‌های بسیار کمی از شلغم‌های زنده به ذهن‌مان می‌رسد. بالاخره وقت درخشش شلغم‌هاست! با این‌که ایده‌ی «گیاه زنده» در بازی‌های نقش‌آفرینی چندان مورد اکتشاف قرار نگرفته است، مجموعه‌ی کرونو هیچ‌گاه از به کار گیری شخصیت‌های عجیب‌غریب واهمه نداشته است.

شلغم بازی کرونو کراس – که صرفاً «شلغم» نامیده شده است – از بعضی لحاظ جایگزین قورباغه‌ی محبوب کرونو تریگر (Chrono Trigger) به حساب می‌آید. از طراحی ظاهرش تا طرز صحبت کردنش، همه‌ی ویژگی‌های او شبیه به نوعی ارجاع به قورباغه‌ی مذکور به نظر می‌رسند؛ تنها تفاوت بزرگ این است که… او یک شغلم است. تنها نکته‌ی ضدحال درباره‌ی او این است که گویا فقط خودش هست و خودش. به امید روزی که برای مجموعه دنباله‌ای منتشر شود و در آن شاهد یک دهکده پر از شلغم‌های هوشمند باشیم.

۱. موگل‌ها  فاینال فانتزی (Moogles – Final Fantasy)

Moogle - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

سری فاینال فانتزی پر از نژادهای فانتزی جالب است. با این حال، هیچ‌گاه در پاسخ سوال «بهترین نژاد مجموعه‌ی فاینال فانتزی کدام است» تردیدی وجود نداشت. بهترین نژاد مجموعه خرس‌های تدی سفید ریزه‌میزه‌ای هستند که بال‌هایی شبیه به بال شیاطین دارند و از جادوی رقص برخوردارند: موگل‌ها!

با این حال، هنوز تعداد موگل‌های قابل‌بازی بسیار کمتر از حدی است که باید باشد. اگر می‌خواهید در نقش این خرس‌های شیطانی دوست‌داشتنی بازی کنید، انتخاب‌تان محدود به فاینال فانتزی ۶ و سری تاکتیکس ادونس (Tactics Advance) است. با این‌که این موجودات فقط در چند عنوان انگشت‌شمار قابل‌بازی بوده‌اند، به یکی از نمادهای فاینال فانتزی تبدیل شده‌اند.

منبع: The Gamer

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *