World of Warcraft Dranei 822x423 - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

الف‌ها. دورف‌ها. هلفلینگ‌ها (Halfling). نوم‌ها (Gnome). هابیت‌ها. الف‌های تاریک. الف‌های متعالی. الف‌های دورگه. الف‌های جنگل. و احتمالاً یک عالمه الف دیگر.

آیا شما هم به اندازه‌ی من از حضور تکراری نژادهای کلیشه‌ای به‌عنوان شخصیت‌های قابل‌بازی در بازی‌های نقش‌آفرینی کلان (MMO) خسته شده‌اید؟ به نظر می‌رسد که هرگاه یک عنوان فانتزی جدید منتشر می‌شود، نژادهای خسته‌کننده و کلیشه‌ای صفحه‌ی ساخت شخصیت آن را قبضه کرده‌اند.

برای همین در این فهرست قصدم بر این است که ۱۰ بازی نقش‌آفرینی کلان را که به خود جرات داده‌اند از کلیشه‌های بازار فراتر بروند و نژادهای متفاوت و منحصربفرد را برای بازی کردن به مخاطب عرضه کنند معرفی کنم. به امید این‌که بازی‌های آتی از این بازی‌ها درس یاد بگیرند و ما را از استبداد کلیشه‌های فانتزی نجات دهند و نژادهای قابل‌بازی جسورانه و تازه عرضه کنند.

بیشتر بخوانید:
۱۰ نژاد خیالی برتر در بازی‌های علمی‌تخیلی که کمتر دیده شده‌اند
۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی

۱. راتونگا  اورکوئست ۲ (Ratonga – Everquest II)

ratonga - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

موش‌های انسان‌نما جزو نژادهای بزرگ فانتزی نیستند، ولی هر از گاهی سر و کله‌یشان در آثار مختلف پیدا می‌شود: مثل ریبیچیپ (Reebicheep) در وقایع‌نگاری نارنیا (The Chronicles of Narnia) و اسکیون‌ها (Skaven) در مجموعه‌ی وارهمر فانتزی (Warhammer). با این حال، وقتی صحبت از موجودات کوچک، پشمالو و سمج در میان است، اولین چیزی که به ذهن طرفداران بازی‌های نقش‌آفرینی کلان می‌رسد، راتونگاهای اورکوئست ۲ است.

البته به‌شخصه طرفدار عادت سازندگان اورکوئست نیستم که به هر موجودی که آخر هفته در باغ‌وحش دیدند، ویژگی‌های انسانی اضافه می‌کنند و در بازی می‌گنجانند، ولی باید اعتراف کنم موش‌های انسان‌نما بسیار باحال‌اند. اگر در نقش راتونگاها به هرگونه پیروزی‌ای دست پیدا کنید، نیروهای تاریکی بدجوری تحقیر می‌شوند. «رفیق، یه موش پوزه‌ت رو به خاک مالید؟». فکر کردن بهش بسیار لذت‌بخش است.

۲. عنکبوت بافنده  ارباب حلقه‌ها آنلاین (Spider Weaver – Lord of the Rings Online)

spider weaver - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

شاید گنجاندن این گزینه در فهرست تقلب باشد، چون عنکبوت بافنده فقط در حالت PvMP (Player vs. Monster Player یا بازیکن در برابر بازیکن هیولایی) قابل‌بازی است، ولی جزو کلاس‌هایی است که امکان رشد و توسعه دارد، برای همین ارفاق می‌کنم.

با این‌که در این مقطع عنبکوت‌های غول‌پیکر به دشمنان کلیشه‌ای و خسته‌کننده‌ی بازی‌های نقش‌آفرینی کلان تبدیل شده‌اند، وقتی بتوانید در نقش‌شان بازی کنید، ورق کاملاً برمی‌گردد. آیا چیزی باحال‌تر از این وجود دارد؟ عنکبوت بافنده می‌تواند به هر اندازه که می‌خواهد تار ببافد و هر هابیت را – به هر اندازه که باشد – به دام بیاندازد. بهتر است مواظبش باشید.

چه در اتمورز (Ettenmoors) پیروز شوید، چه ببازید (اتنمورز مکانی مخصص مبارزات PvMP است)، حداقل می‌توانید مطمئن باشید صرفاً با حضورتان دل کسانی را که عنکبوت‌هراسی دارند به لرزه خواهید انداخت.

۳. گیبرلینگ‌ها  اَلودس آنلاین (Gibberlings – Allods Online)

gibberlings - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

پیش از این‌که وبسایت gPotato با پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای ناخوشایند به بازیکنان الودس آنلاین ضدحال زند، گیبرلینگ‌ها نقل محافل طرفداران بازی بودند. درست است که این واژه شبیه به اصطلاح رایج بین بچه‌های مهدکودک است، ولی مفهوم پشت آن هنوز که هنوز است، برای یک نژاد قابل‌بازی بسیار قابل‌توجه است.

اساساً هر بازیکنی که در نقش گیبرلینگ‌ها بازی کند، نه یک، نه دو، بلکه سه موجود بامزه را تحت کنترل خواهد گرفت که هماهنگ با یکدیگر عمل می‌کنند. انگار که کنترل یک گروه از خوکچه‌های هندی شمشیر به دست شما سپرده شود؛ اگر از کارتون‌های دوران بچگی یک چیز یاد گرفته باشیم، آن هم این است که هرچه یک موجود کوچک‌تر باشد، شکست دادنش سخت‌تر می‌شود.

۴. درنای  دنیای وارکرفت (Draenei – World of Warcraft)

dranei - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

با وجود این‌که دنیای وارکرفت مشهورترین نقش‌آفرینی کلان است، ولی در زمینه‌ی مبارزه با کلیشه‌ها و ارائه کردن نژادهای منحصربفرد و غیرمتعارف مثل فورسیکن (The Forsaken)، تاورن (Tauren) و وورگن (Worgen) عملکرد خوبی داشته است. ولی اگر بخواهم از بین این نژادهای خاص یکی را انتخاب کنم، آن نژاد درنای – موجوداتی شبه‌بز که عملاً نقش شیاطین فضایی را ایفا می‌کنند – خواهد بود که در بسته‌الحاقی Burning Crusade معرفی شدند.

درنای‌ها همان‌قدر که طرفدار داشتند، مورد تمسخر واقع شدند و یکی از القاب اعطاشده به آن‌ها زغال‌اخته‌ی فضایی بود، ولی آن‌ها به بازی‌ای که بیشتر ساکنین آن الف‌های شب نیمه‌عریانی بودند که در املاک متعلق به خدمات پستی دور خود می‌چرخیدند، رگه‌هایی از قدرت تکنولوژی اضافه کردند.

۵. وارفورجد  سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان آنلاین (Warforged – Dungeons and Dragons Online)

warforged - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

موجودات ساخته‌شده مثل ربات‌ها و گالم‌ها خیلی باحال هستند. وارفورجدها در سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان آنلاین ترکیبی از همه‌ی این موجودات و حتی فراتر هستند. با این‌که زمینه‌ی ابرون (Eberron) تعدادی نژاد غیرعادی برای انتخاب پیش روی بازیکن قرار داده بود، ولی شرکت تورباین (Turbine) به نژادهای سنتی وفادار ماند مگر در یک مورد: وارفورجدها. نه‌تنها این نژاد تعدادی امتیاز عالی برای گیم‌پلی دارد (و به طرز عجیبی یکی از بهترین نژادهای جادوگر است)، ولی صرفاً «ظاهر» آن‌ها باعث می‌شود که نسبت به الف‌ها، انسان‌ها و هلفلینگ‌ها بسیار متفاوت به نظر برسند. حتی پیش‌زمینه‌ی داستانی‌شان نیز تراژیک است.

۶. کوبولد  عصر تاریک کملات (Kobold – Dark Age of Camelot)

kobold - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

قضیه‌ی آبی بودن رنگ پوست نژادهای فانتزی و علمی‌تخیلی چیست؟ فکر کنم دلیل پرطرفدار بودن این رنگ این است که رنگ سبز زیادی خزنده‌مانند، رنگ قرمز زیادی شیطان‌مانند و رنگ زرد زیادی… لیمومانند است. برای همین مولفان به مداد رنگی‌های باقی‌مانده در جعبه‌یشان نگاه کردند و به این نتیجه رسیدند که آبی بی‌حاشیه‌ترین انتخاب ممکن است.

کوبولدهای ریزنقش و آبی در عصر تاریک کملات نه‌تنها نژادهای ریزنقش را وارد مسیر جدیدی کردند که کپی از هابیت‌ها نبود، بلکه تجلیل‌خاطری مناسب از یکی از دوست‌داشتنی‌ترین نژادهای فانتزی به حساب می‌آمدند. کوبولدها حضور گسترده‌ای دارند و از سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان آنلاین گرفته تا دنیای وارکرفت می‌توان پیدایشان کرد، ولی فقط عصر تاریک کملات است که اجازه می‌دهد در نقش یکی از آن‌ها بازی کنید. اکس‌کالیبور!

۷. گارگویل  اولتیما آنلاین (Gargoyle – Ultima Online)

gargoyle ultima online - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

شاید در فرهنگ عامه گارگویل‌ها صرفاً مجسمه‌ای باشند که ابرقهرمان‌هایی چون بتمن برای خفن به نظر رسیدن رویشان می‌نشینند، ولی آن‌ها به‌نوبه‌ی خود موجودات جالبی هستند و خوشبختانه در آلتیما آنلاین به‌عنوان نژادی قابل‌بازی ظاهر شدند. احتمالاً با اضافه شدن عروسک‌های متحرک (قابلیت ویژه: خیس کردن تخت‌خواب) به‌عنوان کلاس قابل‌بازی نیز چیزی فاصله نداریم.

حقیقت جالب: گارگویل‌ها مو ندارند.

۸. نامیرا  ندای اشرون (Undead – Asheron’s Call)

Undead - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

فکر می‌کنم بسیاری از ما گیمرها وقتی در حال مبارزه با گروهی از دشمنان هستیم، گاهی برایمان این سوال پیش می‌آید که اگر به‌جای نژاد خودمان، در نقش نژاد دشمنان‌مان بازی می‌کردیم، چه فرقی در بازی ایجاد می‌شد. ندای اشرون نیز مثل بسیاری از آثار فانتزی دیگر پر از موجودات نامیرا است. ولی این بازی به شما اجازه می‌دهد خودتان هم در نقش یک نامیرا بازی کنید؛ بله، دقیقاً جسدی با پاهایی لق!

واقعاً تبدیل شدن نامیرایان به اعضای وظیفه‌شناس جامعه – که پیش از این به‌عنوان موجوداتی پلید شناخته می‌شدند – بسیار جالب است. فقط حدس ما این است که یک سری مانع سر راه پذیرفته شدن نامیرایان بین اطرافیان‌شان وجود دارد. کافی است سر میز شام از روی شوخی بگویند: «مغغغززز!» تا همه اره‌برقی‌ها و چوب بیسیال‌ها را از غلاف دربیاورند.

۹. چار  گیلد وارز ۲ (Charr – Guild Wars 2)

Charr - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

چارها موجوداتی گربه‌سان هستند که فرهنگ‌شان کلاً بر پایه‌ی جنگاوری بنا شده است. از این نظر آن‌ها معادل گربه‌ای ارک‌ها هستند. فرق بزرگ آن‌ها این است که مجهز به سلاح‌هایی هستند که یادآور معادل فانتزی بسیاری از سلاح‌های مدرن است: مثل تفنگ چخماقی، تانک، تپانچه، مین و…

چارها پیوند جالبی از نژادهای فانتزی کلاسیک و استیم‌پانک هستند و این پیوند نامتعارف (که در قابلیت‌هایشان هم تجلی پیدا کرده) باعث شده به یکی از خاص‌ترین نژادهای نقش‌آفرینی‌های کلان تبدیل شوند. اگر به فناوری‌های پیشرفته‌ی نوم‌ها در دنیای وارکرفت علاقه دارید، ولی در نظرتان این موجودات ریزنقش از لحاظ ظاهری به‌قدر کافی خفن نیستند تا بخواهید در نقش‌شان بازی کنید، چارها نیازتان را برطرف خواهند کرد.

۱۰. اژدهایان  ایستاریا: وقایع‌نگاری مستعدان (Dragons – Istaria: Chronicles of the Gifted)

Istaria Dragons - ۱۰ نژاد فانتزی منحصربفرد در بازی‌های نقش‌آفرینی آنلاین

ایستاریا بازی‌ای بود که تقریباً بلافاصله پس از انتشار به دست فراموشی سپرده شد، ولی با این حال یک ایده‌ی باحال پشت بازی قرار داشت که باعث شده حداقل من یکی فراموشش نکنم: این بازی به شما اجازه می‌دهد در نقش یک اژدها بازی کنید. شاید به نظر برسد که با در نظر گرفتن قواعد مرسوم بازی‌های نقش‌آفرینی کلان (مثل پوشیدن زره، سر زدن به مغازه‌ها، ورود به مکانی پرجمعیت بدون این‌که ۷۲ نفر بازیکن در عملیات غارت (Raid) روی سرتان هوار شوند) بازی کردن در نقش اژدها سخت باشد، ولی ایستاریا به‌نحوی موفق شد این ایده را به‌شکلی درست پیاده کند.

منبع: Engadget.com

انتشار یافته در:

مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا

۵/۵ - (۱ امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. The-Fallen گفته:

  عالی بود ، البته درانای ها قبلا توی رمان ها وارکرفت و همچنین خود وارکرفت سه حضور داشتن(بصورت اردار ها در اوتورلد)

  پاسخ
  • فربد آذسن گفته:

   درسته. تمرکز فهرست انحصاراً درباره‌ی نژادهای قابل‌بازی بود، برای همین نویسنده مثل یه پدیده‌ی جدید درباره‌شون حرف می‌زنه.

   پاسخ